Avropa Şurası ilə əməkdaşlıq
Dövlət müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra Azərbaycan Avropaya inteqrasiya yolunu seçmiş, bunun məntiqi nəticəsi və davamı olaraq 2001-ci il yanvarın 25-də ölkəmiz dünyanın ən nüfuzlu regional beynəlxalq təşkilatlarından olan Avropa Şurasına qəbul edilmiş və bu günədək həmin qurumun 40-dan artıq sənədinə qoşulmuşdur. İnsan hüquq və azadlıqlarının daha effektiv müdafiəsi baxımından götürülmüş öhdəliklər sırasında İnsan hüquqları üzrə səlahiyyətli Müvəkkil (Ombudsman) haqqında qanunun qəbuluna dair öhdəlik yer tutur.
Azərbaycan Respublikası İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) təsisatı ilə Avropa Şurası arasındakı əlaqələrdə əsas yeri A.Ş.-nin İnsan Hüquqları üzrə Komissarlığı tutur.
Müvəkkil  və təsisatın əməkdaşları Avropa Şurasının təşkil etdiyi çoxsaylı tədbirlərdə iştirak edərək  insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində fikir və təcrübə mübadiləsi aparmışlar. Təsisatın fəaliyyəti və Azərbaycanda İnsan hüquqları sahəsində görülən işlər haqqında iştirakçılara geniş məlumat vermişlər.
Müvəkkil AŞ İnsan Hüquqları və  Qanunun Aliliyi Baş direktorluğu və İşgəncələrin Qarşısının Alınması üzrə Assosiasiya tərəfindən təşkil olunan Avropa MPM Şəbəkəsinin üzvüdür. MPM qrupunun üzvü həmin şəbəkə üzrə əlaqələndirici şəxs qismində təyin olunmuşdur.
Müvəkkilin AŞ ilə əməkdaşlığını əlaqələndirən ixtisaslaşdırılmış müşavirinin olması Aparatın əməkdaşlarının Avropa İttifaqı və Avropa Şurası tərəfindən birgə həyata keçirilən “Peer to Peer” layihəsi çərçivəsində təşkil olunan tədbirlərdə fəal iştirak etdiyini və geniş təcrübə mübadiləsi həyata keçirilməsi də əməkdaşlığın önəmli məqamlarındandır.

Cooperation with Council of Europe
After gaining independence Azerbaijan has chosen the way of integration to Europe and therefore, on 25th January, 2001 became a full member of the Council of Europe (CoE) as one of the leading regional organizations and until now joined to over 40 legal documents adopted by that organization.Amendments to make to the Constitutional Law on Ombudsman is the international obligation of Azerbaijan in a view to effectively protecting human rights and freedoms.
Main priority of bilateral cooperation of the Ombudsman Office of Azerbaijan and CoE is a cooperative relationship with the CoE Commissioner for Human Rights.
The Commissioner for human rights and staff of the Azerbaijani Ombudsman Office exchange their views and practical experience through participation in the field of human rights protection in different events organized by the CoE. The event participants are widely informed about the overall human rights activity of the Ombudsman Office and the human rights situation in the country.
Also, the Commissioner is a member of the European National Preventive Mechanism (NPM) Network created jointly by the CoE Directorate General Human Rights and Rule of Law and Association for Prevention of Torture (APT). One of the NPM group members was appointed as a focal point with the Network.
A specialized adviser of the Commissioner for coordination of the work with CoE is one of the important aspects of the active participation of the staff in the events organized within “Peer to Peer”-A Joint Project CoE and EU and broad exchange of practical experience.