Beynəlxalq və regional Ombudsman institutları ilə əməkdaşlıq
Azərbaycan Ombudsman təsisatı 2003-cü ildən əməkdaşlıq etdiyi Beynəlxalq Ombudsmanlar İnstitutuna 2010-cu ilin dekabr ayında institusional üzv kimi qəbul olunmuşdur. Əməkdaşlıq illəri ərizndə mütamadi olaraq Müvəkkil Beynəlxalq Ombudsmanlar İnstitutunun tədbirlərində iştirak etmiş, insan hüquqlarının təmin olunması səhəsində respublikamızda görülən işləri, əldə olunmuş nailiyyətləri dünya ictimaiyyətinə çatdırmışdır. Eyni zamanda Müvəkkil tərəfindən təşkil olunmuş bir sıra tədbirlərdə Beynəlxalq Ombudsmanlar İnstitutunun bir çox nüfuzlu üzvləri iştirak etmiş, bu sahədə ölkədə görülən işlərlə yaxından tanış olaraq, geniş təcrübə mübadiləsi aparılmışdır.
Avropa Ombudsmanlar İnstitutu (EOI)
Müvəkkil 2003-cü ildən üzv olduğu Avropa Ombudsmanlar İnstitutu ilə sıx əməkdaşlıq əlaqələri qurmuş, mütəmadi olaraq bu qurumun tədbirlərində iştirak etmiş və insan hüquqlarının bir çox sahələrində qarşılıqlı təcrübə mübadiləsi aparılmışdır. Müvəkkil tərəfindən Respublikamızda keçirilən beynəlxalq tədbirlərdə Avropa Ombudsmanlar İnstitutunun bir çox üzvü dəvət olunaraq iştirak etmişdir.
Müvəkkilin fəaliyyətini əks etdirən məruzələri və press-relizlər mütamadi olaraq Avropa Ombudsmanlar İnstitutunun ünvanına göndərilmiş və bu sənədlərin bir çoxü  qurumun rəsmi saytında yerləşdirilmişdir.
Asiya Ombudsmanlar Assosiasiyası (AOA)
Müvəkkil 2003-cü ildən  Asiya Ombudsmanlar Assosiasiyasına (Assosiativ) üzv kimi qəbul olunmuşdur. Üzvlük illəri ərzində nəinki Asiya Ombudsmanlar Assosiasiyası, həmçinin bu qurumun digər üzvləri ilə əməkdaşlıq münasibətləri artan xətt üzrə inkişaf etmişdir. Tədbirlərdə qarşılıqlı iştirak və geniş təcrübə mübadiləsi həyata keçirilmişdir. Qeyd etmək lazımdır ki, ombudsmanın fəaliyyətini əks etdirən məruzələr və press-relizlər qurumun rəsmi saytında öz əksini tapmışdır.
2010-cu il 25 avqust tarixindən Müvəkkil tərəfindən Asiya Ombudsmanlar Assosiasiyasına tam üzvlük üçün müraciət olunmuşdur. 2-8 dekabr 2011-ci il tarixlərdə Müvəkkilin iştirak etdiyi Yaponiyanın Tokio və Numazu şəhərlərində keçirilmiş Asiya Ombudsmanlar Assosiasiyasının (AOA) 12-ci konfransı zamanı Beynəlxalq Ombudsmanlar İnstitutunun Asiya Bölməsinin toplantısı keçirilmiş və burada Azərbaycan Ombudsmanının gələcək əməkdaşlıq perspektivləri və prioritetləri üzrə təklifləri dinlənilmiş və müzakirə olunmuşdur. Daha sonra Asiya Ombudsmanlar Assosiasiyasının Baş Assambleyası keçirilmiş və Assambleyanın qərarı ilə Azərbaycan Ombudsman təsisatı təşkilatın institusional (tam üzvü) üzvü seçilmişdir.
2015-ci ilin noyabr ayında, Pakistan İslam Respublikasının İslamabad şəhərində AOA-nın “Ombudsman fəaliyətinin problemləri” mövzusunda 14-cü Konfransı və Direktorlar Şurasının iclası keçirilmişdir. Həmin iclasda AOA-nın xüsusi dəvəti ilə Müvəkkil də iştirak etmişdir. Qeyd olunmalıdır ki, növbəti dörd il üçün Asiya Ombudsmanlar Assosiasiyasının Direktorlar Şurasının seçkisi keçirilmişdir. Pakistanın Federal Ombudsmanı Salman Faruki Asiya Ombudsmanlar Assosiasiyasının prezidenti, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Elmira Süleymanova isə Assosiasiyanın vitse-prezidenti seçilmişlər. Eyni zamanda üzv dövlətləri təmsil edən beş Ombudsman Direktorlar Şurasının üzvü seçilmişlər.
2023-cü il sentyabr ayında Rusiya Federasiyası Tatarıstan Respublikasının paytaxtı Kazan şəhərində AOA-nın Baş Assambleyasının 17-ci iclası  keçirilmişdir. Pakistan İslam Respublikasının Federal Ombudsmanı Ejaz Ahmad Qureşinin prezident seçildiyi həmin iclasda Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Assosiasiyanın vitse-prezidenti vəzifəsinə seçilmişdir.

Cooperation with International And Regional Ombudsman Institutions
In December, 2010, the Ombudsman Office of Azerbaijan became an institutional member of the International Ombudsmen Institute with which it has cooperated since 2003. During the years of the cooperative relations the Commissioner regularly participates in events organized by the IOI and gave the information to the broad audience about human rights state policy and developments in the country. As well as in numerous events launched by the Commissioner, many leading representatives of the IOI have participated and have had a wide exchange of experience in the relevant field through familiarizing closely with the human rights measures taken at the national level.
European Ombudsman İnstitute (EOI)
The Commissioner has established close cooperation with the European Ombudsman İnstitute (EOI) of which a member since 2003, attends events of this organization and had an exchange of practical experience in the field of human rights on a regular basis. Many of the EOI representatives were invited to participate in international conferences held by the Commissioner in our country.
Reports and press-releases about the overall activity of the Commissioner are regularly sent to the EOI and majority of what were placed on the official website.
Asian OmbudsmanAssociation (AOA)
Since 2003 the Commissioner for human rights of Azerbaijan was accepted to an associative member to the Asian Ombudsman Association (AOA). During the years of its membership,the cooperation with not only AOA, but also other members of the Associationhas significantly progressed. A wide range of exchange of practical experience has been made in those events. Reports and press releases describing the overall activity of the Ombudsman were placed on websites of that Association.
The Commissioner addressed to the AOA on 25 August, 2010 for full membership to the organization. During the 12th AOA Conference held in Tokyo and Numazu cities of Japan held on 2-8 December, 2011, it was held a meeting of the Asian branch of the IOI, where the recommendations made by the Azerbaijani Commissioner about future perspectives and priorities have been heard. Afterwards, the Azerbaijani Ombudsman was accepted to the organization as a full associative member at the General Assembly of AOA unanimously by the decision of the Association.
In November, 2015 it was organized 14th AOA Conference “Problems in the activityof Ombudsman” and General Assembly Meeting together with the 17thAOA Board of Director’s Meeting held in Islamabad, Pakistan. The Azerbaijani Commissioner also participated in that meeting as a special guest of the AOA. During that meeting it was held elections to the AOA Board of Directors for the next two years. During those elections, Mr. Salman Faruqui, Federal Ombudsman of Pakistanwas elected to the position of a President, and Mrs. Elmira Suleymanova, the Commissioner for human rights of Azerbaijan, was elected to the post of a vice-president of Association Board of Directors. Eventually, five Ombudsmen from member states were elected to the Board of Directors.