Beynəlxalq qeyri-hökumət təşkilatları və şəbəkələri ilə əməkdaşlıq
Müvəkkil Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsi ilə səmərəli əməkdaşlıq əlaqələri quraraq işğal olunmuş ərazilərdə erməni hərbiçiləri tərəfindən girov və ya əsir götürülmüş şəxslərə qarşı işgəncələrin qarşısının alınması, onların hüquqlarının qorunması və bu şəxslərin ən qısa zamanda ailələrinə qaytarılması istiqamətində fəal işlər görür.
Müvəkkil 2015-ci ilin mart ayında Cenevrəyə səfəri zamanı Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin Vitse prezidenti xanım Kristina Börli ilə görüşü zamanı komitənin prezidenti cənab Peter Maurerə ünvanlanmış işğal olunmuş torpaqlarda, Azərbaycan Respublikasının Kəlbəcər rayonu ərazisində, erməni hərbçiləri tərəfindən mülki şəxslər olan azərbaycanlıların, Dilqəm Əsgərov və Şahbaz Quliyevin girov götürülməsi ilə bağlı məktubu müzakirə edilmişdir. Müvəkkil həmin məktubda bu şəxslərin beynəlxalq hüquqa zidd, əsassız mühakimə edilməsinin, həmçinin onlara işgəncə verilməsinin ölkəmizdə böyük narahatlıq doğurduğunu və beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən narazılıqla qarşılandığını qeyd etmişdir. O həmçinin bildirmişdir ki, Azərbaycanın BMT və beynəlxalq birlik tərəfindən tanınmış ərazilərində Ermənistan hərbçilərinin azərbaycanlıları girov götürməsi beynəlxalq hüquqa tamamilə ziddir və qondarma məhkəmənin əsir götürülmüş Azərbaycan vətəndaşlarının tərkibində hər hansı bir cinayət əməli olmayan əməlinə qeyri adekvat ömürlük və 22 illik cəzanın heç bir normalara sığmayan əsassız qərar qəbul edildiyini sonra isə qanunsuz məhkəmə ilə təsdiqləndiyinə diqqəti cəlb etmişdir. Müvəkkil eyni zamanda Ermənistanın da iştirakçısı olduğu Mülki və siyasi hüquqlar haqqında Beynəlxalq Paktın 12-ci maddəsinə əsasən hər kəsin sərbəst hərəkət etmək azadlığı olduğunu da vurğulamışdır.
Avropa Milli İnsan Hüquqları İnstitutları şəbəkəsi
Azərbaycan Ombudsmanı 2013-cü ildə yaradılan Milli İnsan Hüquqları İnstitutlarının Avropa Şəbəkəsi ilə fəal əməkdaşlıq əlaqələri içərisindədir. Şəbəkə Milli İnsan Hüquqları İnstitutları (MİHİ) ilə BMT və onun bir sıra alt qurumları arasında səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasında mühüm rol oynamaqdadır.
Sözügedən şəbəkə 2014-cü ildən başlayaraq Milli İnsan Hüquqları İnstitutları Akademiyasının seminarlarını təşkil edir və Avropa regionunda fəaliyyət göstərın MİHİ-lərin yüksək vəzifəli işçilərini BMT, Avropa Şurası və ATƏT kimi nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların təcrübəli ekspertlərinin mühazirələrinin oxunduğu Akedmiyaya dəvət edərək onların peşəkarlığını daha da artırmaq istiqamətində işlər görür. Azərbaycan Ombudsman Təsisatının da iki əməkdaşı artıq bu Akademiyadan məzun olaraq diplomla təltif olunmuşlar.
Uşaq Hüquqları Ombudsmanlarının Avropa şəbəkəsi
Azərbaycan Respublikasının Ombudsman təsisatı İnnoçenti tədqiqat mərkəzinin tövsiyəsi ilə 2008-ci ildə Avropanın Uşaq Hüquqları Ombudsmanları Şəbəkəsinə (ENOC) üzv olmuşdur. Xüsusilə qeyd edilməlidir ki, Azərbaycan Respublikasının Ombudsman təsisatı uşaq hüquqları üzrə ixtisaslaşmamış ilk təsisatdır ki, Avropanın Uşaq Hüquqları Ombudsmanları Şəbəkəsinin (ENOC) üzvüdür.
ENOC-la əməkdaşlıq çərçivəsində Müvəkkil uşaq hüquqlarına dair müxtəlif işçi qruplarının üzvü olaraq ideya və təcrübə baxımından təşkilata öz töhvəsini verir, daxil olan müraciətləri cavablandırır.
Müvəkkilin tövsiyəsi nəticəsində 2010-cu ildən başlayaraq ENOC tərəfindən Avropa Gənc Məsləhətçilər Şəbəkəsi (ENYA – European Network of Young Advisors) layihəsi həyata keçirilməkdədir.

Cooperation With International Non-Governmental Organizations And Networks
The Commissioner is active in preventing torture of persons taken hostage or captive by the Armenian armed forces on the occupied territories of Azerbaijan, in protecting their rights and their returning to their families as soon as possible through the mutual cooperation with the International Committee of the Red Cross (ICRC).
In March 2015, during the official visit to Geneva the Commissioner met with Mrs. Christine Berli, the Vice-President of the ICRC and discussed the official letter addressed to Mr. Peter Maurer, the head of the Committee with regard to taking Azerbaijani civilians, Dilgam Asgarov and Shahbaz Guliyev captive by the Armenian armed forces in Kalbajar city -the occupied territory of Azerbaijan. The letter said that the unlawful trial of those persons contradicted to international law and the acts of torture of those persons raised serious concerns among the Azerbaijani society, which has been condemned also by the international community.
She also stressed that captive-taking of Azerbaijanis by the Armenian armed forces on own territories of the former, which have been universally recognized by the UN and the international community was an absolute violation of international law and it was drawn attention to the fact that the so-called “court” convicted of the Azerbaijani nationals-captives of inadequate life imprisonment and 22 year punishment for the act that were not a part of any criminal offence, which was later approved by the arbitrary decision not in conformity with any legal norm. The Commissioner also underlined that according to the Article 12 of the CCPR, to which Armenia is also a party, everyone has the right to free movement.
European Network of National Human Rights Institutions
The Azerbaijani Ombudsman has close cooperation with the European Network of National Human Rights Institutions (ENNHRI) which was established in 2013. The Network plays a great role in establishing efficient cooperation with the UN and with its some subcommittees.
Since 2014 the Network noted above organizes NHRI Academy’s seminars and facilitates to further increasing professional capacity of NHRIs’ high officials operating in Europe, by inviting them to participate in lectures given by the UN, CoE and OSCE experienced experts in the Academy. Two staff members of the Azerbaijani Commissioner’s Office have already graduated from this Academy and were awarded diplomas accordingly.
European Network of Ombudspersons for Children
The Ombudsman Office of Azerbaijan with the recommendation of the UNICEF Office of Research-Innocenti joined the European Network of Ombudspersons for Children (ENOC) in 2008.
Specifically should be noted that the Azerbaijani Ombudsman Office is the first non-specialized child rights ombudsman institution that is a member of ENOC.
Within the framework of mutual cooperation with ENOC, the Commissioner as a member of different Working Groups on child issues, responds to all incoming relevant requests and contributes to the work of the Network by sharing own ideas and practical experiences.
By the recommendation of the Commissioner since 2010 ENOC carries out “ENYA – European Network of Young Advisors” Project.