Ombudsmanların V Bakı Beynəlxalq konfransı
18-19 iyun 2007-ci il tarixdə Müvəkkilin təşəbbüsü və YUNESKO-nun dəstəyi ilə Bakı şəhərində “İnsan hüquqlarının təşviqi və müdafiəsi sahəsində ombudsmanların imkanlarının inkişaf etdirilməsi” mövzusunda Ombudsmanların V Bakı Beynəlxalq konfransı keçirilmişdir.
Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyev tərəfindən 18 iyun 1998-ci il tarixdə təsdiq edilmiş ilk «İnsan hüquqlarının təmin edilməsinə dair Dövlət Proqramı”nın ildönümü günü  keçirilmiş konfrans ölkəmizin “İnsan hüquqlarının və əsas azadlıqların müdafiəsi haqqında” Avropa Konvensiyasına qoşulmasının, habelə Azərbaycanda Ombudsman təsisatının yaradılmasının 5-ci ildönümünə həsr olunmuşdu. Konfransda YUNESKO-nun Moskva Bürosunun direktoru Dendev Bodarç, ATƏT-in Demokratik Təsisatlar və İnsan Hüquqları üzrə Bürosunun direktor müavini Mark Qatri, Beynəlxalq Ombudsmanlar İnstitutunun vitse-prezidenti, Avstriyanın Federal Ombudsmanı Peter Kostelka, Avropa Şurası baş katibinin Azərbaycan Respublikasındakı xüsusi nümayəndəsi Denis Bribosiya, Gürcüstan Respublikasının, Moldovanın Ombudsmanları, Rusiya Federasiyasının Saratov, Sverdlovsk, Kemerovo vilayətlərinin, Dağıstan Respublikasının insan hüquqları üzrə müvəkkilləri,  Federasiyanın Moskva vilayətinin, habelə Ukrayna, Özbəkistan və Qırğızıstan Ombudsmanlarının səlahiyyətli nümayəndələri, Belarus parlamentinin insan hüquqları üzrə daimi komissiyasının sədri iştirak etmişlər.
Beynəlxalq konfrans öz işini iki sessiya üzrə davam etdirmişdir. Müvəkkil “Azərbaycan Respublikasında Ombudsman təsisatının yaradılması və inkişafı” mövzusunda məruzə etmişdir. O, ölkəmizdə insan hüquq və azadlıqlarının həyata keçirilməsi sahəsində aparılan islahatlar, respublikamızın 200-dən artıq beynəlxalq konvensiyaya qoşulması, insan hüquqlarının dəstəklənməsinin Azərbaycanın demokratik inkişafının mühüm istiqamətlərindən olması barədə danışmışdır.
Tədbir iştirakçıları ayrı-ayrı sessiyalarda həmkarları ilə təcrübə və fikir mübadiləsi aparmış, qarşılıqlı surətdə faydalanmışlar.
Toplantının yekununda Ombudsmanların V Bakı Beynəlxalq konfransı iştirakçılarının birgə Memorandumu qəbul edilmişdir.

V Baku International Conference of Ombudsmen
The Office of the Ombudsman of Azerbaijan hosted V Baku International Conference of Ombudsmen under the theme “Increasing Capacity of the Ombudspersons in Promotion and Protection of Human Rights” jointly with the UNESCO on 18-19 June, 2007.
This international event, organized on the occasion upon State Program on Human Rights Promotion adopted on 18 June, 1998 by national leader of Azerbaijan, Heydar Aliyev was dedicated to the 5th anniversary of the acceding to the European Convention on Human Rights Protection as well as the establishment of Azerbaijani Ombudsman Office.
The conference was attended by the Director of the UNESCO Moscow Office, Dendev Badarch, Deputy Director of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR), Mr. Mark Gatri, Vice-president of the IOI and Federal Ombudsman of Austria, Mr. Peter Kostelka, Head of the CoE Baku office, Mr. Denis Bribosia, Ombudsmen of Georgia, Moldova, RF Saratov, Sverdlovsk, Kemerovo and the Republic of Dagestan and representatives of the Ombudsman offices of RF Moscow city, Ukraine, Uzbekistan and Kyrgyzstan as well as Chairman of the permanent Commission of the Belarus Parliament.
At the conference the Azerbaijani Commissioner made a speech about the establishment and development of the Azerbaijani Ombudsman. Ombudsman took the occasion of this important event to to inform the participants about human rights reforms taken at country level, ratification of over 200 international treaties by Azerbaijan, and state policy to support the development of human rights protection at the national level.
Other participants shared also their practical experience and expertise in separate sessions and side-events of the conference.
At the end of the meeting, all participants signed a Joint Memorandum of V Baku International Conference.