Avropa İttifaqı ilə əməkdaşlıq
Azərbaycanda Ombudsman təsisatının yaradılması ölkəmizin Avropaya inteqrasiyası prosesində qəbul etdiyi öhdəliklərin icrası və insan hüquqlarının təmin edilməsi istiqamətində aparılan hüquqi islahatların davamı olmuşdur. Avropa İttifaqının Avropa Qonşuluq Siyasətinə ölkəmizin də daxil olduğunu və prioritet sahələrdən birinin insan hüquqları və demokratikləşmə olduğunu nəzərə alaraq Müvəkkil bu qurumla da əməkdaşlıq edir.
Bir çox ölkələrdə olduğu kimi, Avropa İttifaqı Azərbaycanda da Tvinninq və TAIEX layihələrinin tətbiqini həyata keçirir və digər dövlət qurumları ilə olduğu kimi Müvəkkilin aparatı ilə də həmin layihələrin icrası həyata keçirilir.
28 oktyabr 2011-ci il tarixdə Şəki şəhərində Avropa İttifaqı tərəfindən dəstəklənən TAIEX lahiyəsi çərçivəsində “Azərbaycan Ombudsman təsisatının regional mərkəzlərinin imkanlarının gücləndirilməsi” mövzusunda seminar keçirilmişdir. Həmin seminarda Litva Ombudsmanı Aqustinas Normantas və əməkdaşı Martinas Vasiliauskas, Fransa İnsan Hüquqları Müdafiəsi Təsisatının keçmiş nümayəndəsi Jan Pier Fontan, Hollandiya Milli Ombudsmanın müavini Adriana Stehouver, Polşa İnsan Hüquqları Müdafiəsi Təsisatının nümayəndəsi Aleksandra Ventkovska məruzəçi qismində iştirak etmişlər.
Avropa İttifaqının dəstəyi ilə 2011-ci ildə “Ombudsman Aparatının bacarıqlarının inkişaf etdirilməsinə və insan hüquqları və ayrı-seçkilik haqqında məlumatlılığın artırılmasına dəstək” adlı 6 aylıq Tvinninq layihəsi həyata keçirilmişdir.
Hal-hazırda Almaniya və Polşanın birgə iştirakı ilə 24 ay davam edəcək “Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) imkanlarının gücləndirilməsinə dəstək” adlı Tvinninq layihəsi həyata keçirilməkdədir. Tvinninq layihəsinin komponentlərinə uyğun olaraqmüvafiq təcrübəyə malik Avropa İttifaqı dövlətləri, o cümlədən Yunanıstan layihələrin icrasına cəlb olunmuşdur.
Tvinninq layihəsinin birinci komponentinin (Ombudsman institutunun Milli Preventiv Mexanizm kimi fəaliyyətinin gücləndirilməsi) icrası istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər çərçivəsində Ombudsman Aparatının bir qrup əməkdaşı 3-7 oktyabr 2016-cı il tarixlərində Yunanıstanda təcrübə mübadiləsi keçmişlər.
Bundan əlavə Avropa İttifaqı Ombudsmanının ofisi tərəfindən nəşr olunan və yayımlanan “European Ombudsmen” jurnalında bu zamana qədər Ombudsman tərəfindən insan hüquqları sahəsində atılan mühüm addımlar, o cümlədən Azərbaycan Ombudsman təsisatının fəaliyyəti haqqında geniş məlumat verən 10 məqalə çap olunaraq dünya oxucularına çatdırılmışdır.

Cooperation with the European Union
The establishment of the Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) in Azerbaijan became the continuation of legal reforms as the State is obliged to ensure international obligations undertaken on the way to European integration and human rights promotion. Considering the fact that Azerbaijan is also involved to the Eastern Partnership (EaP) policy as a eastern European partners as well as human rights and democratization are priority issues, the Commissioner cooperates with this regional organization.
As in many countries, the EU carries out Twinning and TAIEX projects and the Ombudsman Office and state bodies are involved into implementation of those projects.
On 28 October 2011 within the EU-funded TAIEX project it has been organized a seminar “Strenghening the Capacities of Regional Offices of the Azerbaijani Ombudsman”. Mr. Augustinas Normantas, the Seimas Ombudsman of Lithuania and his staff member Mr. Martynas Vasiliauskas, Mr. Jean Pierre Fontaine, Former Delegate to the Defender of rights, France, Mrs. Adriana Stehouwer, Deputy Ombudsman, National Ombudsman, the Netherlands and Mrs. Aleksandra Wentkowska, Field Plenipotentiary of Human Rights Defender, office of Katowice, Poland participated in that seminar as speakers.
In 2011, it has been carried out EU-funded Twinning Light Project (up to six month) entitled “Support to the Enhancement of the Capacity of the Ombudsman Administration and to the Development of Awareness on Human Rights and Discrimination” (Twinning ref. AZ09/ENP-PCA/JH/09).
At present, it has been carrying out 24 month-EU funded Twinning Project “Support to the Strengthening of Capacities of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman)” in cooperation with Germany and Poland. In accordance with its Components,  this Twinning project brings together experts with relevant experience from EU countries, including Greece, Poland, Germany and Portugal.
Under the first Component –“Strengthening the activity of the Ombudsman Office as a national preventive mechanism” abovementioned project, some staff members conducted study-tour to Greece from 3-7 October 2016.
Until now, the EU Ombudsman Office Journal “European Ombudsmen” published ten articles about necessary measures taken towards human rights protection as well as the broad information on overal human rights activities of the Azerbaijani Ombudsman Office.