Xocalı soyqırımı haqqında məlumat
1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə erməni silahlı dəstələri SSRİ dövründə Xankəndi (Stepanakert) şəhərində yerləşdirilmiş 366-cı motoatıcı alayının zirehli texnikası və hərbi heyətinin köməkliyi ilə Xocalı şəhərini zəbt etdilər.
Hücumdan əvvəl, fevralın 25-i axşam çağından şəhər toplardan və ağır zirehli texnikadan şiddətli atəşə tutulmağa başlamışdır. Nəticədə şəhərdə yanğınlar baş vermiş və fevralın 26-ı səhər saat 5 radələrində şəhər tam alova bürünmüşdür. Belə bir vəziyyətdə, erməni əhatəsində olan şəhərdə qalmış təqribən 2500 nəfər əhali yaxınlıqdakı azərbaycanlılar məskunlaşmış Ağdam rayonunun mərkəzinə çatmaq ümidi ilə şəhəri tərk etməyə məcbur olmuşdur.
Ancaq bu niyyət baş tutmadı. Şəhəri yerlə yeksan etmiş erməni silahlı dəstələri və motoatıcı alayın hərbiçiləri dinc əhaliyə divan tutdular.
Bu qırğının nəticəsində 613 nəfər həlak olmuşdur, onlardan:
uşaqlar - 63 nəfər;
qadınlar - 106 nəfər;
qocalar - 70 nəfər.
8 ailə tamamilə məhv edilmişdir.
25 uşaq hər iki valideynini itirmişdir.
130 uşaq valideynlərindən birini itirmişdir
487 nəfər yaralanmışdır, onlardan:
uşaqlar - 76 nəfər;
1275 nəfər əsir götürülmüşdür.
150 nəfər itkin düşmüşdür.
Dövlətin və əhalinin əmlakına 01.04.1992-ci il tarixinə olan qiymətlərlə 5 mlrd. rubl dəyərində ziyan vurulmuşdur.
Bu rəqəmlər Ermənistan SSR-in dəstəyi və SSRİ rəhbərliyinin səhlənkarlığı ilə 1988-ci ildə başlamış və Azərbaycan SSR-in tərkib hissəsi olan Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinin Ermənistana birləşdirilməsi iddiasının gerçəkləşdirilməsi əsasında yaranmış Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin ən dəhşətli, qanlı faciəsindən xəbər verir.
Xocalı - əsas hədəf
Erməni silahlı dəstələrinin Xocalıya hücümunu şəhərin coğrafi mövqeyi şərtləndirirdi. 7000 əhalisi olan Xocalı Xankəndindən 10 km cənub-şərqdə, Qarabağ dağ silsiləsində və Ağdam-Şuşa, Əskəran -Xankəndi yollarının üstündə yerləşir. Qarabağdakı yeganə hava limanı da Xocalıdadır.
Xocalı əhalinin tarixən məskunlaşdığı yerdir və qədim tarixi adibələr indiyə qədər qalmaqdadır. Xocalının yaxınlığında bizim e.ə. XIV-VII əsrlərə aid edilən Xocalı-Gədəbəy mədəniyyətinin abidələri yerləşir. Burada son bürünc və ilkin dəmir dövrlərinə aid edilən dəfn abidələri - daş qutular, kurqanlar və nekropollar tapılmışdır. Həmçinin burada memarlıq abidələri - dairəvi qəbir (1356-1357-ci illər) və mavzoley (XIV əsr) vardır. Arxeoloji qazıntılar zamanı müxtəlif növ daş, bürünc, sümük bəzək əşyaları, gildən ev əşyaları və s. tapılmışdır. Tapılmış muncuq dənələrindən birində Assuriya şahı Adadnerarinin (bizim e.ə. 807-788-ci illər) adı yazılmışdır.
Əhali əsasən üzümçülük, heyvandarlıq, arıçılıq və əkinçiliklə məşğul olmuşdur. Şəhərdə toxuculuq fabriki, 2 orta məktəb və 2 natamam orta məktəb var idi.
Son illərdə baş vermiş hadisələrlə əlaqədar olaraq Fərqanədən (Özbəkistan) qaçqın düşmüş 54 məhsəti-türkü ailəsi, həmçinin Ermənistandan və Xankəndindən qovulmuş azərbaycanlıların bəziləri şəhərdə məskunlaşmışdılar.
Sonralar erməni tərəfi etiraf etmişdir ki, erməni silahlı dəstələrinin ilk əsas vəzifəsi Xocalı platsdarmının məhv edilməsi, bu məntəqədən keçən Əskəran-Xankəndi yolunun boşaldılması, azərbaycanlıların nəzarətində olan hava limanının ələ keçirilməsi idi.
"Xocalı platsdarmının məhv edilməsi" sözlərinə diqqət yetirin. İndi söylənilən bu ifadə ermənilər tərəfindən törədilmiş qanlı qırğının, kütləvi surətdə uşaqların, qadınların, qocaların məhv edilməsinin səbəbini aydın göstərir.
Faciənin xronikası
Xocalı 1991-cı ilin oktyabrından blokadada idi. Oktyabrın 30-da avtomobil əlaqəsi kəsilmiş və yeganə nəqliyyat vasitəsi vertolyot qalmışdı. Xocalıya sonuncu vertolyot 1992-ci il yanvarın 28-də gəlmişdi. Şuşa şəhərinin səmasında mülki vertolyotun vurulması və nəticədə 40 nəfərin həlakından sonra isə bu əlaqə də kəsilmişdi. Yanvarın 2-dən şəhərə elektrik verilmirdi. Şəhər ancaq əhalinin qəhrəmanlığı və müdafiəçilərin cəsurluğu sayəsində yaşayır və müdafiə olunurdu. Şəhərin müdafiəsi əsasən atıcı silahlarla silahlanmış yerli özünümüdafiə dəstəsi, milis və Milli Ordunun döyüşçülərindən təşkil olunmuşdu.
Fevralın ikinci yarısından başlayaraq Xocalı erməni silahlı dəstələrinin mühasirəsinə alınmışdı və hər gün toplardan, ağır texnikadan atəşlərə, erməni dəstələrinin həmlələrinə məruz qalırdı.
Xocalıya hücuma hazırlıq fevralın 25-də axşam 366-cı alayın hərbi texnikasının döyüş mövqelərinə çıxması ilə başlanılmışdı. Şəhərə hücum toplardan, tanklardan, "Alazan" tipli zenit toplardan 2 saatlıq atəşdən sonra başlandı. Xocalıya üç istiqamətdən hücum aparıldığından əhali Əskəran istiqamətində qaçmağa məcbur olmuşdu. Tezliklə aydın olmuşdur ki, bu, məkrli hiylə imiş. Naxçevanik kəndi yaxınlığında əhalinin qarşısı erməni silahlı dəstələri tərəfindən kəsilmiş və onlar gülləborana tutulmuşlar. Qarlı aşırımlarda və meşələrdə zəifləmiş, taqətdən düşmüş insanların çox hissəsi məhz Əskəran-Naxçevanik düzündə erməni silahlı dəstələri tərəfindən xüsusi qəddarlıqla məhv edilmişdir.
Bu hadisələr regiona İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Əli Əkbər Vilayətinin vasitəçilik missiyası ilə səfəri günlərinə təsadüf etmişdir. O, fevralın 25-də Azərbaycanın hakimiyyət rəhbərləri ilə görüşmüş və fevralın 27-də Qarabağa, sonra isə Ermənistana səfər planlaşdırırdı. Bununla əlaqədar olaraq tərəflərin razılığı ilə fevralın 27-dən martın 1-dək üçgünlük atəşkəs elan edilmişdi. Ermənilər ona məhəl qoymadılar və vədlərinə xilaf çıxdılar.
Oxşar vəziyyət fevralın 12-də Avropada Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Şurasının missiyasının vəziyyətlə tanışlıq və münaqişənin tənzimlənməsi məsələlərinin təhlili məqsədilə Qarabağa gəldiyi zaman da baş vermişdi. Missiya sonra Yerevana və Bakıya səfər etməli idi. Məhz fevralın 12-də erməni silahlı dəstələri tərəfindən Şuşanın Malıbəyli və Quşçular kəndləri qarət edilmiş və yandırılmışdır, təkcə Malıbəylidə 50 nəfər öldürülmüş, yaralanmış və əsir götürülmüşdür.
Həmin günlərdə Azərbaycan qüvvələri Xocalı sakinlərinin köməyinə çata bilmədi, hətta meyitlərin götürülməsi belə mümkün olmadı. Bu zaman isə ermənilər vertolyotlarla, ağ geyimli xüsusi qruplarla meşələrdə gizlənmiş insanların axtarışını aparır, aşkar edilənləri əsir götürür, işgəncələrə məruz qoyurdular.
Fevralın 28-də tərkibində yerli jurnalistlər də olan qrup 2 vertolyotla azərbaycanlıların həlak olduqları yerə çata bildilər. Gördükləri mənzərə hamını dəhşətə gətirdi - düzənlik cəsədlərlə dolu idi. İkinci vertolyotun havadan mühafizəsinə baxmayaraq, ermənilərin güclü atəşi altında ancaq 4 meyiti götürmək mümkün oldu. Martın 1-də yerli və xarici jurnalistlərin iştirakı ilə hadisə yerində daha da dəhşətli vəziyyət müşahidə olunmuşdur. Meyitlərin skalplarının götürülməsi, qulaqlarının və digər orqanlarının kəsilməsi, gözlərinin çıxardılması, ətrafların kəsilməsi, çoxsaylı bıçaq və güllə yaraları, ağır texnika ilə əzilmələr, yandırılma halları aşkar edilmişdir.
Bu vəhşiliklər haqqında xarici mətbuatın yazdıqlarından:
Krua l'Eveneman jurnalı (Paris), 25 fevral 1992-ci il: Ermənilər Xocalıya hücum etmişlər. Bütün dünya eybəcər hala salınmış meyitlərin şahidi oldu. Azərbaycanlılar minlərlə ölənlər barədə xəbər verirlər.
Sandi Tayms qəzeti (London), 1 mart 1992-ci il: Erməni əsgərləri minlərlə ailəni məhv etmişlər.
Faynenşl Tayms qəzeti (London), 9 mart 1992-ci il: Ermənilər Ağdama tərəf gedən dəstəni güllələmişlər. Azərbaycanlılar 1200-ə qədər cəsəd saymışlar.
Livanlı kinooperator təsdiq etmişdir ki, onun ölkəsinin varlı daşnak icması Qarabağa silah və adam göndərir.
Tayms qəzeti (London), 4 mart 1992-ci il: Çoxları eybəcər hala salınmışdır, körpə qızın ancaq başı qalmışdır.
İzvestiya (Moskva), 4 mart 1992-ci il: Videokamera qulaqları kəsilmiş uşaqları göstərdi. Bir qadının sifətinin yarısı kəsilmişdir. Kişilərin skalpları götürülmüşdür.
Faynenşl Tayms qəzeti (London), 14 mart 1992-ci il: General Polyakov bildirmişdir ki, 366-cı alayın 103 nəfər erməni hərbiçisi Dağlıq Qarabağda qalmışdır.
Le Mond qəzeti (Paris), 14 mart 1992-ci il: Ağdamda olan xarici jurnalistlər Xocalıda öldürülmüş qadın və uşaqlar arasında skalpları götürülmüş, dırnaqları çıxardılmış 3 nəfəri görmüşlər. Bu azərbaycanlıların təbliğatı deyil, bu reallıqdır.
İzvestiya (Moskva), 13 mart 1992-ci il: Mayor Leonid Kravets:Mən şəxsən təpədə yüzə yaxın meyit gördüm. Bir oğlanın başı yox idi. Hər tərəfdə xüsusi qəddarlıqla öldürülmüş qadın, uşaq, qocalar görünürdü.
Valer aktuel jurnalı (Paris), 14 mart 1992-ci il: Bu "muxtar regionda" erməni silahlı dəstələri Yaxın Şərqdən çıxmışlarla birlikdə müasir texnikaya, o cümlədən vertolyotlara malikdirlər. ASALA-nın Suriya və Livanda hərbi düşərgələri və silah anbarları vardır. Ermənilər yüzdən artıq müsəlman kəndlərində qırğınlar törədərək Qarabağdakı azərbaycanlıları məhv etmişlər.
R. Patrik, İngiltərənin "Fant men nyus" teleşirkətinin jurnalisti (hadisə yerində olmuşdur):Xocalıdakı vəhşiliklərə dünya ictimaiyyətinin gözündə heç nə ilə haqq qazandırmaq olmaz.
"Memorial" hüquq-müdafiə mərkəzinin hesabatından:
Xocalı
1991-ci ilin payızından erməni silahlı dəstələri tərəfindən əsasən blokadaya alınmışdı, Dağlıq Qarabağdan daxili qoşunlar çıxarılandan sonra isə tam blokadada idi. 1992-ci ilin yanvarından Xocalıya elektrik enerjisi verilmirdi. Əhalinin bir hissəsi şəhəri tərk etmişdi, ancaq Xocalı İcra hakimiyyətinin başçısı E.Məmmədovun təkidli müraciətlərinə baxmayaraq dinc əhalinin tam evakuasiyası olunmamışdı.
1992-ci il fevralın 25-də Xocalıya erməni silahlı dəstələrinin hücumu başlandı.
Hücumun iştirakçıları
Hücumda zirehli texnikanın- zirehli maşınların, piyadaların döyüş maşınlarının və tankların dəstəyi ilə Artsaxın Milli Azadlıq Ordusunun (AMAO) hissələri iştirak edirdi.
Sovet Ordusunun 366-cı alayının hərbiçilərinin iştirakı
Təqribən bütün Xocalı qaçqınlarının söylədiklərinə görə, şəhərə hücumda 366-cı alayının hərbiçiləri iştirak edirdi, hətta onlardan bəziləri şəhərə də girmişdilər.
Hücumun gedişatı
Xocalı fevralın 25-də saat 23-dən toplardan atəşə tutulmağa başlanmışdır. İlk növbədə yaşayış massivində yerləşən kazarma və müdafiə nöqtələri dağıdılmışdı. Piyada hissələr şəhərə fevralın 26-ı saat 1-4 arası girmişdir.
Sonuncu müdafiə nöqtəsi saat 7-də məhv edilmişdir.
Şəhərin gülləboranı nəticəsində dinc əhalinin müəyyənləşdirilməmiş miqdarda əmlakı dağılmışdır.
Əhalinin çıxması üçün azad dəhliz
Ağdam və Bakıda Memorialın müşahidəçiləri Xocalıya hücum zamanı şəhəri tərk etmiş 60 nəfərlə sorğu-sual etmişlər. Soruşulanlardan ancaq biri söyləmişdir ki, dəhliz barədə məlumatı olmuşdur.
Azad dəhlizlə qaçan əhali Azərbaycanın Ağdam rayonuna qovuşan ərazidə gülləyə tutulmuşdur və nəticədə çoxlu sayda insan həlak olmuşdur.
Şəhərdə qalmış əhalinin müqəddəratı
Şəhər erməni silahlı dəstələri tərəfindən zəbt ediləndə orada 300 dinc əhali, o cümlədən 86 məshəti-türkü qalmışdı.
Hər iki tərəfdən alınmış məlumata əsasən, 1992-ci il martın 3-nə Azərbaycan tərəfinə 700-dən artıq şəhərdə və Ağdam yolunda əsir götürülmüş Xocalı sakini təhvil verilmişdir. Onların əsas hissəsini qadınlar və uşaqlar təşkil edirdi.
Əsir düşmüş əhali və Xocalı müdafiəçilərinin saxlanılma şəraiti
Müvəqqəti saxlanılma təcridxanasının rəisi mayor Xaçaturyan hətta bir neçə dəqiqəlik təklikdə danışmağa icazə vermədi. Təsadüfən bir dəfə belə söhbət etmək mümkün oldu.
Xocalı sakinlərinin əmlakı
Şəhərdən qaçan Xocalı sakinləri hətta zəruri əşyaları belə götürə bilməmişdilər. Erməni silahlı qüvvələrinin Xocalıdan çıxardıqları sakinlər də əmlaklarından heç nə götürməmişdilər.
Memorialın müşahidəçiləri şəhərdə azğın, heç nə ilə qarşısı alınmayan soyğunçuluğun şahidi olmuşlar. Şəhərdə qalan əmlak Stepanakert və yaxınlıqdakı yaşayış məntəqələrinin əhalisi tərəfindən daşınırdı. Çox evlərin darvazalarında onların yeni sahiblərinin adları yazılmışdır.
Alınmış məlumatların qiymətləndirilməsi
Xocalının zəbt olunması üzrə həyata keçirilmiş hərbi əməliyyat zamanı şəhərin dinc əhalisinə qarçı kütləvi zorakılıq törədilmişdir.
Azad dəhliz barədə məlumat Xocalının əhalisinin çoxuna çatdırılmamışdır.
Azad dəhliz və onun yaxınlığındakı ərazidə dinc əhalinin kütləvi qırğınına heç bir cəhdlə haqq qazandırmaq olmaz.
Xocalıya hücumda Müstəqil Dövlətlər Birliyinin ordusuna məxsus olan 366-cı motoatıcı alayın hərbiçiləri iştirak etmişdir.
Memorial Hüquq-müdafiə Mərkəzi təsdiq edir ki, Xocalıya hücum zamanı erməni silahlı dəstələrinin dinc əhaliyə qarşı hərəkətləri Cenevrə konvensiyasına, həmçinin Ümumdünya İnsan Haqları Bəyannaməsinin (BMT-nin Baş Assambleyası 10.12.1948-ci ildə qəbul etmişdir) aşağıdakı maddələrinə kobud qaydada ziddir:
Maddə 2. Hər bir şəxs dilindən, dinindən, milliyyətindən və digər səbəbdən, fərq qoyulmadan bu Bəyannamədə təsbit olunmuş bütün hüquq və azadlıqlara malik olmalıdır.
Maddə 3. Hər kəsin yaşamaq, azadlıq və şəxsi toxunulmazlıq hüququ vardır.
Maddə 5. İnsan ləyaqətini alçaldan, insaniyyətlikdən kənar və qəddar hərəkətlər qadağandır.
Maddə 9. Özbaşına həbslər, saxlanılmalar və ya qovulmalar qadağandır.
Maddə 17. Hər bir insanın əmlaka malik olma hüququ vardır və insanın əmlakdan özbaşına məhrum edilməsi qadağandır.
Silahlı dəstələrin hərəkətləri Fövqəladə vəziyyətlərdə və hərbi münaqişələr zamanı qadınların və uşaqların müdafiəsi Bəyannaməsinə (BMT-nin Baş Assambleyası 14.12.19748-cü ildə qəbul etmişdir) kobud qaydada ziddir.
366-cı alay
Xocalı soyqırımında 366-cı alayın rolunu xüsusi qeyd etmək lazımdır.
Bu alay Şuşa və Xocalının, Azərbaycanın kəndlərinin atəşə tutulmasında dəfələrlə iştirak etmişdir. Alaydan qaçmış hərbiçilərin ifadələri bu faktları sübut edir və hərbi hissənin şəxsi heyətinin mənəvi durumu və münasibətləri haqqında təsəvvür yaradır. 366-cı alayın təcili surətdə Xankəndidən çıxarılması da bu alayın Xocalı hadisələrində iştirakını sübut edir.
Hərbi hissənin komanda heyətinin mənəviyyatsızlığı o həddə çatmışdır ki, guya əhalinin müqaviməti ilə rastlaşdıqlarına görə alayın sərbəst çıxarılmasını təmin edə bilmədilər. Bu məqsədlə Gəncədə yerləşən desant diviziyasının qüvvələri cəlb edilməli oldu. Ancaq bu qüvvələr gələnədək alayın 103 nəfəri, əsasən ermənilərdən ibarət olan və qırğında iştirak etmiş hərbiçı əmrə tabe olmaqdan boyun qaçıraraq Qarabağda qaldılar. Alayın komandanlığının cinayət sövdələşməsi və alayın çıxarılmasına məsul olan digər şəxslərin məsuliyyətsizliyi nəticəsində hərbi texnikanın bir hissəsi, o cümlədən zirehli texnika ermənilərə təhvil verildi. Beləliklə də gələcəkdə Azərbaycana qarşı cinayətlərin törədilməsi, separatçılıq hərəkətlərinin davam etdirilməsinə rəvac verildi. Bunun özü də Xocalı soyqırımında birbaşa iştirakın sübutudur!
Erməni silahlı dəstələri və 366-cı motoatıcı alayın şəxsi heyəti Azərbaycanın yaşayış məntəqələrinin atəşə tutulmasında iştirak etmiş üzvləri Xocalı şəhərində törədilmiş vandalizmin əsas cinayətkarlarıdır.
Xocalı soyqırımında iştirak etmiş ermənilərin və onların köməkçilərinin hərəkətləri insan haqlarının kobud pozulması, beynəlxalq hüquqi aktlara - Cenevrə konvensiyası, Ümumdünya İnsan Haqları Bəyannaməsi, Vətəndaş və siyasi hüquqlar barədə Beynəlxaq Saziş, Fövqəladə vəziyyətlərdə və hərbi münaqişələr zamanı qadınların və uşaqların müdafiəsi Bəyannaməsinə həyasızcasına məhəl qoyulmamasıdır.
Bu faciədə həmçinin, Azərbaycanın o vaxtkı siyasi və hərbi rəhbərliyi də günahkardır. Ayaz Mütəllibov Azərbaycanın Prezidenti və Ali Baş Komandanı olaraq ölkənin ərazi bütövlüyünün, təhlükəsizliyininn və onun vətəndaşlarının mühafizəsinin təminatçısı kimi Qarabağda,o cümlədən Xocalıda baş verən hadisələrin qarşısının alınması üçün zəruri olan tədbirləri görməmişdir. Ölkənin ali vəzifəli şəxsi kimi Konstitusiya qaydasının, ərazi bütövlüyünün, insanların hüquq və azadlıqlarının müdafiəsini təmin edə bilmədi. Onlar hətta qırğın baş verəndən sonra, xalqın qəzəbindən qorxaraq acı həqiqəti bilməkdən çəkindilər və erməni silahlı cinayətkarlarının törətdikləri azğınlıqların həqiqi miqyası barədə məlumatlar gizlədildi.
Tarix unutmayacaqdır
Azərbaycan Milli Məclisi (Parlamenti) hər il fevralın 26-nı "Xocalı soyqırımı günü" elan etmişdir. Hər il fevralın 26-da saat 17.00-da Azərbaycan xalqı Xocalı soyqırımının qurbanlarının xatirəsini yad edir.
Doğma yurdlarından didərgin düşmüş və Azərbaycanın 48 rayonuna səpələnmiş Xocalı sakinləri Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin ədalətli həlli, Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzünün dəf edilməsi, ölkənin ərazi bütövlüyünün bərpa edilməsi ümidi ilə yaşayırlar. Onlar dünya xalqlarına, dövlətlərinə, beynəlxalq təşkilatlara haqq-ədaləti və həqiqəti müdafiə etmək, Xocalıda törədilmiş terrorizm, etnik təmizləmə faktlarını pisləmək barədə müraciətlər edirlər.
Xocalı soyqırımının günahkarları, təşkilatçıları və icraçıları layiqli cəzalarına çatmalıdırlar. Cinayət cəzasız qala bilməz. Təəssüf ki, XX əsrdə soyqırım və etnik təmizləmə hadisələri baş vermiş tarixi səhifələr olmuşdur. Xocalı faciəsi onların sırasında ən dəhşətlilərinə aiddir. Hal-hazırda bu hadisələrdə hər hansı şəkildə iştirakı olmuş şəxslər hələlik öz vicdanları qarşısında cavabdehdirlər, ancaq vaxt gələcək və onlar tarixin məhkəməsi qarşısında cavab verməli olacaqlar.

İnformation about Khojaly Genocide
Over the night from February 25 to 26, 1992 Armenian armed forces implemented the capture of the Khojaly city with support of hard equipment and the personnel of the infantry guards regiment #366 of former Soviet Union.
The massed firing with using artillery weapon, hard military equipment, which was began in the evening of February 25, preceded assault of the city.
As a result of this the fire began in the city and by five o'clock in the morning the whole city was in fire. The population (about 2500 people) remained in the city were forced to leave their houses in the hope to find the way to Aghdam - the district center and the nearest place mainly populated by Azerbaijanis.
But these plans have failed. Armenian armed forces with the military support of the infantry guards regiment destroyed Khojaly city and with particular brutality implemented carnage over the peaceful population. As a result:
613 people were killed, among them;
63 children,
106 women,
70 the elderly.
8 families were killed completely.
25 children lost both parents.
130 children lost one of the parents.
487 people were wounded, including;
76 children
1275 people were hostages
150 people were missing
The damage done to both state and private property estimated 5 billion rubles (according to the prices for 01.04.92)
These figures show the results of the most bloody tragedy of Nagorno-Karabakh conflict, which began on February, 1988 with illegal demands of ethnic Armenians of Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast of Azerbaijan SSR to join Armenia SSR that was provoked with direct support of ruling circles of the Armenian SSR, consent and inactivity of central authorities of Soviet Union.
Khojaly - the main target
Khojaly assault by Armenian armed forces was predetermined by strategic location of the city. The city with population of 7000 people is situated 10 kilometers to South-East from Khankendi. Khojaly is situated on the way Aghdam-Shusha, Askeran-Khankendi and has an airport, the only in Nagorno-Karabakh.
Khojaly is the historical place and memorials of ancient history have still remained here. The memorials of Khojaly -Kedabek culture of XIV-VII centuries B.C. are near Khojaly village. The funeral memorials - the stone boxes, barrows and necropolis of the late Bronze Age and early Iron Age, as well as architectural memorials - round crypt (1356-1357) and mausoleum (XIV century) were found here. The various stone, bronze, bone adornment, the ceramics household goods were found during the archeological excavations. The name of the Assyrian king Adadnerari (807-788 cc. B.C.) was written on one of the beads found in Khojaly.
The population ranched and done with the wine-growing, beekeeping and grain farming. There were the textile factories, 2 secondary schools and 2 partial secondary schools in the city.
In connection with the events of last years 54 Turks-Meskhets families - refugees from Fergana (Uzbekistan), as well as Azerbaijanis expatriated from Armenia have taken refuge in this city. Because of that the construction of branches of big industrial enterprises of Azerbaijan, residential buildings and other sites were developed.
Later the Armenian side admitted that one of the first goals of Armenian armed forces was the liquidation of Khojaly base to open the corridor connected Askeran village and Stepanakert across the city and unblocking of the only airport, which was under control of the Azerbaijanis.
Pay attention to the phrase "the liquidation of Khojaly base". These words, which are also heard today, disclose motives of mass extirpation of children and women, motives of bloody massacre implemented by Armenians.
Chronicle of tragedy
Khojaly was under blockade since October, 1991. On October, 30 the ground traffic was cut off and helicopter was the only way of transportation. The last civilian helicopter arrived in Khojaly on January, 28 and after civilian helicopter was brought down over Shusha city, as a result of which 40 people died, the helicopter traffic also stopped its functioning. Beginning from January 2 there was no electricity in the city. The city lived due to the courage of population and heroism of his defenders. Defense of the city was organized by local guard forces, militia and fighters of National Army armed mainly by submachine guns.
From the second part of February Khojaly was encircled by Armenian armed forces and subjected to daily artillery and hard military equipment firing, attack attempts of the Armenian side.
Preparation for Khojaly attack began in the evening of February, 25 when the military equipment of regiment No 366 began to take positions around the city. The assault of the city began with the 2 hours firing by tanks, armored cars and guns with the missile "Alazan". Khojaly was blocked from three sides and the people tried to escape in Askeran direction. But very soon they understood that it was the ominous trap. Near Nakhchivanik village the Armenian armed forces opened the fire on the unarmed people. Just here, in Askeran-Nakhchivanik shallow gully many of the children and women, the elderly, frostbitten and weaken in the snow of forests and mountain passes became the victims of the brutality of Armenian armed forces.
These events took place when Foreign Minister of Islamic Republic of Iran Ali Akbar Vilayati visited the region with mediatory mission. On February, 25 he met with leadership of Azerbaijan in Baku and on February, 27 he planned to go to the Karabakh, and then to Armenia. In connection with that according to agreement of both parts three days cease fire was declared from February, 27 till March, 1, but it was also ignored by the Armenian side. It was also happened on February, 12 when the mission of Council of Security and Cooperation in Europe arrived in Karabakh with the aim to acquaint and analyse the situation in the conflict zone and possibilities of its settlement, and then it planned to go to Yerevan and Baku. Exactly on February, 12 Armenian extremists carried out capture of Malibeyli and Gushchular villages of Shusha district, as a result of which the villages were completely destroyed and burnt. Only in Malibeyli about 50 people were killed, wounded and taken as hostages.
Those days Azerbaijani forces couldn't burst through to help the population of Khojaly, and there was also no ability to take away the dead bodies. At the same time special groups of Armenians in white camouflage cloaks using helicopters searched the people in the forests, groups of people who came out the forest were shot or taken as hostages and subjected to tortures.
On February 28 the group of local journalists could reach the place of massacre of Azerbaijanis by two helicopters. Awful sight shocked all - the field was covered by dead bodies. Despite the convoy of the second helicopter they could take only 4 dead bodies because of firing of the helicopters by Armenian militants. On March, 1 when the group of the foreign and local journalists could come to this place, the sight that they saw was more terrible. The dead bodies were mutilated. Many of them had the bullet wounds to head and this showed that the wounded people were finished. After medical checkup of dead bodies it was determined that they were scalped, their ears and other organs were cut off, the eyes were put out, their extremities were chopped off, they have numerous of gun wounds, many of them pressed by hard equipment.
Those days foreign newspapers wrote:
"Crual L'Eveneman" magazine (Paris), March 25, 1992: "The Armenians attacked Khojaly district. The whole world became the witness of the disfigured dead bodies. Azeris speak about thousand killed people".
"Sunday Times" newspaper (London), March 1, 1992: "Armenian soldiers annihilated the hundred families".
"Financial Times" newspaper (London), March 9, 1992: "…Armenains shot down the column of refugees, fled to Aghdam. The Azerbaijani side counted up about 1200 dead bodies…
… The cameraman from Lebanon confirmed that the rich dashnak community of his country send the weapon and people to Karabakh".
"Times" newspaper (London), March 4, 1992: … "Many people were mutilated, and it was remained only the head of one little girl"
"Izvestiya" newspaper (Moscow), March 4, 1992: "…Camcoder showed the kids with the cut off ears. One old woman was cut off the half of her face. The men were scalped…"
"Financial Times", March 14, 1992: "General Polyakov said 103 Armenian servicemen from regiment No 366 stayed in Nagorno-Karabakh".
"Le Monde" newspaper (Paris), March 14, 1992: "… The foreign journalists in Aghdam saw the women and three scalped children with the pulled off nails among the killed people. This is not "Azerbaijani propaganda", but reality"
"Izvestiya" newspaper, March 13, 1992:
"Major Leonid Kravets: "I saw about hundred dead bodies on the hill. One little boy was without head. Everywhere were the dead bodies of women, children, elders killed with the particular brutality".
"Valer actuel" magazine (Paris), March 14, 1992: "…On this "autonomous region" Armenian armed forces together with the people who are natives of Near East have the most modern military equipment, including the helicopters. ASALA has military bases and ammunition depots in Syria and Lebanon. Armenians annihilated Azerbaijanis of Karabakh, implemented bloody massacre in more than 100 Moslem villages".
Journalist of British TV company "Funt man news" R. Patrick who visited the place of tragedy: "Crime in Khojaly can not be justified in public opinion".
From the report of "Memorial" Human Rights Watch Center
"Khojaly
…Since autumn of 1991 Khojaly has been practically blocked by Armenian armed formations and after withdrawal of internal troops from Nagorno-Karabakh, full blockade of Khojaly was imposed. Beginning from January, 1992 electrical energy transfer to Khojaly was stopped. Part of inhabitants left blocked city, however, despite insistent requests of head of executive power of Khojaly city Elman Mammadov, total evacuation of peaceful population was not organized.
On February, 25 Armenian armed formations began assault of Khojaly.
Participants of assault
…Units of Artsakh National Liberation Army participated in the assault using armored equipment - armored troop-carriers, combat infantry cars and tanks.
Course of assault
Artillery firing of Khojaly began about 11 p.m. on February 25. Barracks located in housing estate and outposts were destroyed first of all. Entering of infantry units into the city took place from 1 a.m. till 4 a.m. in the morning on February 26.
…The last resistance was broken by 7 a.m. in the morning.
…As a result of firing of the city unknown number of peaceful inhabitants was killed on the territory of Khojaly during the assault.
The "free corridor" for population leaving
…60 people fled from Khojaly during the city assault were questioned by "Memorial" observers in Aghdam and Baku. Only one man of all questioned people said that he knew about existence of "free corridor".
…These refugees proceeded along the "free corridor" situated on the territory adjoined to Aghdam district of Azerbaijan were fired, that resulted in death of many people.
Fate of the inhabitants who stayed in the city
After the occupation of the city by Armenian armed formations about 300 peaceful inhabitants including 86 Turks-Meskhets were in the city.
… According to information received from both sides over 700 captive inhabitants of Khojaly took as hostages in the city and on the way to Aghdam were passed to Azerbaijani side by March 23, 1992. Among them were mainly women and children.
Fate of property of Khojaly inhabitants
Inhabitants of Khojaly who could fled had no possibility to take with them even the most necessary part of their property. The inhabitants who were taken as captives by members of Armenian armed formations also had no possibility to take the part of their property.
Observers from "Memorial" Human Rights Watch Center became witnesses of active unlimited marauding in the occupied city. The property left by Khojaly inhabitants got out from the city by inhabitants of Khankendi (Stepanakert) and neighbouring settlements. The names of new owners were written on the gates of the most of houses.
Estimation of findings
Mass violence against peaceful population of Khojaly city took place during implementation the of military operation on the occupation of the city.
…The majority of Khojaly inhabitants were not informed about existence of the "free corridor".
…Mass murders of peaceful inhabitants in the zone of the "free corridor" and adjacent territory can not be justified by any circumstances.
…Servicemen of infantry guards regiment No 366 belonged to Commonwealth of Independent States troops have participated in Khojaly assault.
…"Memorial" Human Rights Watch Center establishes that actions of Armenian armed forces of Nagorno-Karabakh towards Khojaly peaceful inhabitants during the assault of Khojaly city roughly violate Geneva conventions as well as the following articles of Human Rights Declaration (adopted by UN General Assembly on December 10, 1948):
Article 2, declaring that "every person must have all rights and all freedoms, declared by this declaration without any distinction of…language, religion, national…origin, … or any other position";
Article 3, admitting rights of every person to life, freedom and personal immunity;
Article 5, forbidding brutal, inhuman or humiliate treatment of person;
Article 9, forbidding arbitrary arrests, detention or expatriation;
Article 17, declaring right of every person to have property and forbidding to deprive arbitrary the person of his property.
Actions of armed formations roughly violated Declaration on protection of women and children in emergency and during armed conflicts (declared by UN General Assembly on December 14, 1974)".
Regiment No 366
It is necessary to note the part in Khojaly tragedy of infantry guards regiment No 366 billeted in Khankendi.
This regiment repeatedly engaged in firing of Azerbaijani villages, Shusha and Khojaly cities. Evidence of deserters of this regiment points to these facts and allows us to imagine moral picture and mutual relations among the personnel of the regiment. Clear evidence of engaging of regiment No 366 in Khojaly events is rash withdrawal of this regiment from Khankendi that points to intention to conceal vestiges of this tragedy.
Moral degradation of the officers of regiment No 366 reached such a level that infantry guards regiment failed to implement itself withdrawal of troops allegedly because of interference of local residents. Forces of landing division located in Ganja city was involved in implementation of this operation. However, before commandos arrived, 103 people of personnel of the regiment, who were mainly Armenians clearly admitting their guilty in the outrage refused to obey the order and remained in Karabakh. According to criminal agreement of the high command of the regiment and because of inactivity of other higher commanders who were responsible for troops withdrawal, part of arms of regiment including armored equipment was transferred to Armenians, factually, to commit the further crimes, to continue separatist actions against Azerbaijan. This is clear fact of participation of the regiment No 366 in implementation of Khojaly tragedy!
They are charged…
Armenian armed formations and personnel of infantry guards regiment No 366 participated in firing of the Azerbaijani settlements are the main culprits of vandalism acts implemented in Khojaly city.
Actions of Armenians and their accomplices participated in Khojaly tragedy are rough violation of human rights, cynical neglect of international legal acts - Geneva convention, Universal declaration of human rights, International pact on civil and political rights, International pact on economic, social and cultural rights, Declaration on child rights, Declaration on protection of women and children in emergency and during armed conflicts and other facts of international law.
Political and military leadership of Azerbaijan also is guilty for this tragedy. Ayaz Mutallibov, president and commander-in-chief of Armed Forces of Azerbaijan being guarantor of territorial integrity, security of the country and its citizens, have not taken sufficient measures to prevent tragic events in Karabakh including Khojaly events. As top official of the republic he didn't provide protection of constitutional order, territorial integrity of the republic, rights and freedoms of citizens. Even after the tragedy, leadership of the republic frightened of reaction of the people was afraid to inform bitter truth and concealed information about the scale of massacre implemented by Armenian armed formations.
The history will not forget
Milli Majlis (Parliament) of Azerbaijan declared February 26 as the "Day of Khojaly genocide". Every year at 5 p.m. on February 26 people of Azerbaijan honors memory of Khojaly victims in a minute of silence.
Khojaly inhabitants became refugees and took temporary refuge in 48 districts in Azerbaijan are waiting fair solving of Nagorno-Karabakh conflict, end of aggression of Armenia against Azerbaijan, restoration of territorial integrity of the republic. They appeal to the people of the world, states and international organizations to protect the truth and justice, condemn facts of terrorism, ethnic cleaning implemented in Khojaly.
Culprits of Khojaly tragedy, its organizers and executors must get deserved punishment. There is no and can not be crime without punishment. XX century witnessed many bloody pages which are the history of genocide and ethnic cleaning. Khojaly is one of the most terrible tragedies among them. Everybody implicated in this terrible crime now has responsibility just before its conscience, but the day will come and they will answer for all before court of history.