Ombudsmanların XVI Bakı Beynəlxalq Konfransı
AZƏRTAC xəbər verir ki, "Ədalətli sülh və Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olunmasında ombudsmanların rolu” mövzusunda keçirilən konfrans Ombudsman Aparatının təşkilatçılığı və UNESKO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının dəstəyi ilə baş tutub.
Tədbirdə əvvəlcə Azərbaycanın dövlət himni səsləndirilib.
Konfransı açan Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Elmira Süleymanova hələ 1918-ci ildə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə qadınlara seçki hüququnun verildiyini deyib. Bildirib ki, bu gün müasir müstəqil Azərbaycan dövləti vətəndaşlarının sosial rifahının yaxşılaşdırılması üçün bütün imkanlarını səfərbər edib. Bu səylər, görülən işlər nəticəsində Azərbaycan artıq dünyada öz sözü, yeri olan dövlət kimi tanınır.
“Ölkəmizdə təkcə iqtisadi, sosial sahədə deyil, eləcə də vətəndaşlarının hüquqlarının qorunması istiqamətində də uğurlu addımlar atılır. Bu sahə Azərbaycan Prezidentinin ən çox diqqət ayırdığı istiqamətlərdəndir. Azərbaycanda dövlət və vətəndaş həmrəyliyi var. Ombudsman təsisatının yaradılması da Azərbaycan dövlətinin öz vətəndaşlarının hüquqlarının qorunması məsələsinə olan diqqətinin bariz nümunəsidir”,- deyə Elmira Süleymanova vurğulayıb.
Baş Nazirin müavini Əli Əhmədov insan hüquqlarının müasir cəmiyyətin ən ali dəyərlərindən olduğunu bildirərək deyib: “Azərbaycan vətəndaşlarının hüquqlarının qorunmasında ən vacib təsisatlardan biri də ombudsmandır. Sülh və dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə nail olunmasında ombudsmanların böyük rolu var”.
Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri barədə danışan Əli Əhmədov Azərbaycan Hökumətinin bu proqramı uğurla icra etdiyini söyləyib. Qeyd edib ki, bu proqramın ən əsas qayələrindən biri sülhün təmin edilməsidir. Etibarlı sülh olmadan dayanıqlı inkişaf, dayanıqlı inkişaf olmadan sülh olmur. Azərbaycan xalqı sülhsevər cəmiyyət olmasına baxmayaraq, 30 ilə yaxındır ki, işğala məruz qalıb. Torpaqlarımızın 20 faizi Ermənistan tərəfindən işğal olunub, 1 milyondan çox soydaşımız qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşüb.
Milli Məclisin Sədr müavini Bahar Muradova Azərbaycanın insan hüquqları məsələlərinin müzakirə olunduğu və uğurlu nəticələrin əldə edildiyi məkan olduğunu deyib. Bildirib ki, Azərbaycan dövləti multikulturalizmi, həmrəyliyi vətəndaşlarımızın həyat tərzi kimi görür. Azərbaycan bu istiqamətdə daim dünya ölkələrini bir araya gətirir. Azərbaycan dünyaya sülh mesajı verən ölkə kimi də tanınır.
Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ məsələsinə toxunan B.Muradova deyib ki, Ermənistan dövlətinin qeyri-konstruktiv mövqeyi münaqişənin həllində əsas problemlərdən biridir. Ermənistan dövləti Metsamor AES-in fəaliyyətini davam etdirməklə dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə zərbə vurur.
BMT-nin Azərbaycandakı rezident əlaqələndiricisi Qulam İshaqzai Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri barədə danışıb. Bildirib ki, insan hüquqları məsələsi bu proqramın əsas qayələrindən birini təşkil edir. Ombudsmanlar insan hüquqlarının qorunmasında əhəmiyyətli rol oynayır. İnklüziv cəmiyyətin yaradılmasında ombudsmanların rolu böyükdür. Azərbaycan Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə sadiq dövlətdir.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Hicran Hüseynova deyib ki, qadın və uşaq hüquqları məsələsi insan hüquqlarının əhəmiyyətli hissəsini təşkil edir. Hələ 1918-ci ildə Azərbaycanda qadınlara seçib-seçilmək hüququ verilmişdi.
Digər sahələr kimi, qadın və uşaq hüquqlarının təmin olunması da Azərbaycan dövlətinin diqqət mərkəzindədir. Azərbaycanda gender bərabərliyi ilə bağlı qanunların qəbul edilməsində Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın böyük rolu olub.
Bu gün qadınlar Azərbaycanın iqtisadiyyatında, elmində və digər sahələrində əhəmiyyətli rol oynayırlar. Qadınlar sahibkarlıqla məşğul olur, ölkəmizin inkişafına töhfələrini verirlər.
Xarici İşlər Nazirliyinin xüsusi tapşırıqlar üzrə səfiri, UNESKO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının Baş katibi Elnur Sultanov çıxış edərək 1993-cü ildə ulu öndər Heydər Əliyevin siyasi hakimiyyətə qayıdışından sonra Azərbaycanda insan hüquqları sahəsində böyük addımlar atıldığını deyib. Bildirib ki, bu gün bu siyasət Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam və inkişaf etdirilir. Azərbaycan bir çox beynəlxalq təşkilatlarla, o cümlədən UNESKO ilə yaxından əməkdaşlıq edir. 2008-ci ildən Azərbaycan Prezidentinin təşəbbüsü ilə başlanan "Bakı Prosesi" bu əməkdaşlığın bariz nümunəsidir. Bu il Milli Komissiyanın yaranmasının 25 illiyinin qeyd olunduğunu bildirən Baş katib Azərbaycan-UNESKO əlaqələrinin genişlənməsində Birinci vitse-prezident, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESKO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyevanın müstəsna xidmətlərini vurğulayıb. Azərbaycan UNESKO ilə birgə bir sıra Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin həyata keçirilməsində əhəmiyyətli rol oynayır.
Konfrans çərçivəsində keçirilən plenar iclasda ombudsman Elmira Süleymanova "Ədalətli sülh dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə nail olunmasının qarantıdır", Türkiyənin baş ombudsmanı Şeref Malkoç "Yaxşı idarəçilik və bürokratiyanın Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə təsirləri", Rusiyanın İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin müşaviri Vyaçeslav Tolmaçov "Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri və onun indikatorları kontekstində Rusiyanın hüquq müdafiə gündəliyi", İqtisadiyyat nazirinin müavini Sevinc Həsənova "Azərbaycanda dayanıqlı inkişafa yönəlmiş islahatlar", Rusiyanın Tatarıstan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Sariya Saburskaya "Dayanıqlı inkişaf, insan və vətəndaş hüquq və azadlıqlarının müdafiəsində tərəfdaşlıq: Tatarıstan Respublikası ombudsmanının təcrübəsi", Naxçıvan Muxtar Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Ülkər Bayramova "Naxçıvan Muxtar Respublikasında Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin icrası sahəsində görülən işlər" mövzularında məruzələrlə çıxış ediblər.

XVI Baku International Conference of Ombudspersons
The conference on “Role of Ombudsmen in Achieving Just Peace and Sustainable Development Goals” was organized by Ombudsman Office with support of the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO.
Firstly, national anthem of Azerbaijan was played.
Elmira Suleymanova, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, opened the event with her speech. She noted that all potential is mobilized for improvement of social welfare of its citizens in independent Azerbaijan.
Successful steps are taken not only in economic, social spheres, but also towards protecting the rights of citizens, which is one of the directions the Azerbaijani President paid most attention. Establishment of the Ombudsman institution is an evident proof of the attention of the state to the protection of rights.
Ali Ahmadov, Deputy Prime Minister and Chairman of National Coordination Council for Sustainable Development, stated that ombudspersons have great contribution to achieve peace and SDGs. Speaking about SDGs, he noted the principle “Leave no one behind”. He mentioned that Azerbaijan effectively implements the program, as the First Voluntary Review has been submitted to the UN in 2017 and the Second will be soon presented in New-York. It was told that there is no sustainable development without reliable peace and no reliable peace without sustainable development. Although, Azerbaijan is a peaceful country, its lands are under occupation for nearly 30 years. 20% of our territory was occupied by Armenia; more than a million compatriots became refugees and IDPs having their rights violated.
Bahar Muradova, Deputy Chairman of the Milli Mejlis, noted that multiculturalism, solidarity became lifestyle for the citizens in Azerbaijan, which brings world countries together for this purpose. Touching upon Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, she asserted that unconstructive approach of Armenia is one of the basic problems in settlement of this conflict. Armenia also threatens SDGs by maintaining the activity of Metsamor Nuclear Power Plant.
Ghulam Isaczai, UN Resident Coordinator in Azerbaijan, spoke about SDGs in his speech, noted the activities related to their implementation. He mentioned about the significant role inherent to NHRIs in the protection of human rights.
Hijran Huseynova, Head of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, pointed out that children’s and women’s rights compose a significant part of human rights. She stated that the women enjoyed the voting rights in Azerbaijan in 1918. Adoption of laws for ensuring gender equality, increased rates in women entrepreneurship contributing to development of the country were also regarded in the speech.
Elnur Sultanov, special envoy of the Ministry of Foreign Affairs, Secretary-General of the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO, delivered a speech informing about the relations of Azerbaijan with international organizations. He noted the cooperation with the UNESCO, actions taken for the implementation of SDGs within this framework.
During the plenary session of the conference, the Ombudsman Elmira Suleymanova, Chief Ombudsman of Turkey Şeref Malkoç, Counsellor to the Commissioner for Human Rights of the Russian Federation Vyacheslav Tolmachov, Deputy of the Minister of Economy Sevinj Hasanova, Ombudsman of Tatarstan Republic Sariya Saburskaya, Ombudsman of Nakhchivan Autonomous Republic Ulkar Bayramova, Ombudsman of Kabardino-Balkaria Boris Zumakulov, Serbian Ombudsman Zoran Pasalic, Deputy Public Defender of Georgia Georgi Burjanadze, Ombudsman of Dagestan Jamal Aliyev made speeches on certain topics.
There was also exhibition of children’s paintings and publications of the Azerbaijani Ombudsman Office.
The conference continued with sessions including other reports by authorized representatives of state bodies and other organizations.