The “916” Call Center of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan operated without interruption during festive days
For more than a century, Azerbaijanis have been purposely subjected to a policy of genocide and ethnic cleansing by Armenians. As part of this policy, since the beginning of the XX century, Azerbaijanis, whose origin was Turk and Muslim, have been subjected to crimes of genocide committed in Azerbaijan and in the territory of present-day Armenia on a systematic way and with special impunity.
The North and Northwest Regional Centers of the Ombudsman of Azerbaijan held legal-awareness events on the topics "Mental health and human rights" and "Rights of persons with mental health disorders and mental illness" at the Guba Interregional Psychoneurological Center and the Sheki Regional Psychiatric Hospital
The Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman)
Within the Ombudsman’s Independent Monitoring Mechanism, the Monitoring Group (MG) on the Implementation of the Convention on the Rights of the Child (CRC), along with holding an awareness-raising meeting in the Republican Humanities-Oriented Gymnasium named after A.S. Makarenko subordinated to the Preschool and General Education State Agency under the Ministry of Science and Education, conducted an investigation in the facility
Within the framework of the National Preventive Mechanism (NPM) activities of Sabina Aliyeva, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Ombudsman's National Preventive Group (NPG) carried out scheduled monitoring visits to the Special Boarding School No.9 for children with limited health problems named after E. Guliyev and Republic Special Boarding School 6 for children with limited health problems named after E. Mirzayev under the Ministry of Science and Education