Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) “916” Çağrı Mərkəzi bayram günlərində fəaliyyətini fasiləsiz davam etdirib.
Bir əsrdən artıq müddətdə azərbaycanlılar ermənilər tərəfindən məqsədyönlü şəkildə soyqırımı və etnik təmizləmə siyasətinə məruz qalmışlar. Bu siyasətin tərkib hissəsi olaraq türk və müsəlman olan azərbaycanlılara qarşı hələ XX əsrin əvvəlindən etibarən Azərbaycanda və indiki Ermənistan ərazisində sistematik şəkildə və xüsusi amansızlıqla soyqırımı cinayətləri törədilmişdir.
Ombudsman Aparatı və Bakı Limanının təşkilatçılığı ilə maarifləndirmə tədbiri təşkil olunub
Ombudsmanın Şimal və Şimal-Qərb regional mərkəzləri tərəfindən psixi sağlamlıq və insan hüquqları mövzusunda hüquqi maarifləndirici tədbirlər keçirilib
“Uşaq hüquqları haqqında” Konvensiyanın həyata keçirilməsi üzrə Monitorinq Qrupu tərəfindən uşaq müəssisəsində araşdırma aparılıb