The Ombudsman’s 2024 Report on the Protection of Human Rights in Azerbaijan was prepared, according to article 14 of the Constitutional Law of the Republic of Azerbaijan, "On the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan."
No later than 2 months after the end of the current year, the Ombudsman submits the annual report to the country’s President and presents the report to the Parliament. The annual Report is also sent to the Cabinet of Ministers, the Constitutional and Supreme Courts, and the Prosecutor General.
The Ombudsman’s last year report was submitted to the country’s President and sent to the relevant state institutions on February 24, 2025, in accordance with the procedure established by the Constitutional Law.
The 2024 Report reflects the Ombudsman’s activities in the field of restoration of human rights and freedoms enshrined in the Constitution of the Republic of Azerbaijan and in the international treaties to which the Republic of Azerbaijan is a party and violated by governmental, municipal and bodies bodies and officials of the Republic of Azerbaijan, prevention of human rights violations, the results of awareness raising and scientific-analytical activity, cooperation with the public and civil society institutions, international relations, as well as suggestions and recommendations proposed for more effective provision of human and citizens rights and freedoms.
The report will be released to the public through the media following its hearing in the Parliament.