Əməkdaşlığa dair memorandumlar
Müvəkkilin fəaliyyəti dövründə xarici ölkələrin ombudsmanları, milli insan hüquqları təsisatları, informasiya komissarları və beynəlxalq insan hüquqları təşkilatları ilə ümumilikdə 20-dən çox əməkdaşlıq haqqında saziş imzalanmışdır.
Türkiyə, Polşa, Rusiya Federasiyası, onun subyektləri olan Moskva, Sverdlovsk, Saratov, Orenburq, Kaluqa vilayətləri, Dağıstan Respublikası, Tatarıstan Respublikası, Ukrayna, Özbəkistan, Gürcüstan, Moldova, Pakistan, Bolqarıstan, Mərakeş, Albaniya, Bəhreyn bu ölkələr sırasındadır.
Bundan əlavə, BMT-nin Azərbaycandakı Nümayəndəliyi, UNICEF və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyası ilə əməkdaşlığa dair sənədlər imzalanmışdır.

Memorandums on cooperation
During the activity term of the Commissioner, more than 20 cooperation agreements have been signed with the ombudspersons, national human rights institutions, information commissioners, and international human rights organizations.
This list includes Türkiye, Poland, the Russian Federation and its subjects, including Moscow, Sverdlovsk, Orenburg, Kaluga oblasts, the Republic of Dagestan and the Republic of Tatarstan, as well as Ukraine, Uzbekistan, Georgia, Moldova, Pakistan, Bulgaria, Morocco, Albania, and Bahrain.
Furthermore, cooperation agreements have been concluded with the UN Country Team in AzerbaijanUNICEF, and the OIC Independent Permanent Human Rights Commission