Qanunun aliliyinin gücləndirilməsi: ombudsmanların və milli insan hüquqları institutlarının rolu” mövzusunda Ombudsmanların Beynəlxalq Simpoziumu keçirilib
18-06-2025 1724 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) təşəbbüsü ilə Bakı şəhərində “Konstitusiya və Suverenlik İli” və 18 İyun – Azərbaycan Respublikasında İnsan Hüquqları Gününə həsr olunmuş “Qanunun aliliyinin gücləndirilməsi: ombudsmanların və milli insan hüquqları institutlarının rolu” mövzusunda Ombudsmanların Beynəlxalq Simpoziumu keçirilib.
Tədbirdə 15-dək ölkədən ombudsman və milli insan hüquqları təsisatlarının rəhbərləri və nümayəndələri, dövlət orqanlarının yüksək vəzifəli şəxsləri, deputatlar, beynəlxalq təşkilatların, vətəndaş cəmiyyəti institutlarının nümayəndələri, həmçinin insan hüquqları sahəsində təcrübəli ekspertlər iştirak ediblər.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının ədliyyə naziri Fərid Əhmədov Prezident İlham Əliyevin Simpozium iştirakçılarına müraciətini səsləndirib.
Simpoziumda açılış nitqi ilə çıxış edən Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevə Beynəlxalq Bakı Forumunun iştirakçılarına ünvanladığı müraciətə görə dərin təşəkkürünü bildirib.
Ombudsman qanunun aliliyinin gücləndirilməsi kimi qlobal əhəmiyyətli mövzu üzrə təşkil olunan bu tədbirin insan hüquqlarının müdafiəsi məsələsinin müzakirəsi və gələcək perspektivlərin dəyərləndirilməsi baxımından faydalı olacağına əminliyini ifadə edib.
Səbinə Əliyeva müasir dövrdə qloballaşma, silahlı münaqişələr və digər qlobal proseslərin insan hüquqları sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsini şərtləndirdiyini, xüsusilə münaqişə və postmünaqişə dövründə qanunun aliliyinin təminatçısı kimi ombudsman və milli insan hüquqları təsisatlarının fəaliyyətinin vacib rol oynadığını qeyd edib.
Müvəkkil Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə otuz ilə yaxın işğal altında olan torpaqlarımızın azad olunduğunu, ölkəmizin beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin tam olaraq bərpa edildiyini bildirib. Ölkəmizin Ermənistanın işğalçılıq və etnik təmizləmə siyasətinin yaratmış olduğu humanitar fəsadlardan hələ də əziyyət çəkdiyini qeyd edən Ombudsman azad edilmiş ərazilərdə mövcud mina probleminin insanların təhlükəsiz yaşamaq hüququna ciddi təhdidlər yaratdığını, keçmiş məcburi köçkünlərin öz doğma yurdlarına təhlükəsiz qayıdışına, bu ərazilərdə aparılan bərpa-quruculuq işlərinə əngəl törətdiyini və regionda ekoloji tarazlığın pozulmasına səbəb olduğunu diqqətə çatdırıb.
Səbinə Əliyeva, həmçinin qanunvericiliyin müasir çağırışlara uyğun olaraq təkmilləşdirilməsi, normativ hüquqi aktların icrasına nəzarətin effektiv təşkili və ombudsman və milli insan hüquqları təsisatlarının məhkəmə orqanları ilə əməkdaşlığının qanunun aliliyinin təmin olunmasına mühüm töhfə verdiyini qeyd edərək, bu sahədə əldə olunmuş müsbət təcrübələrdən danışıb.
Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Məhkəməsinin sədri Fərhad Abdullayev qloballaşan dünyada dövlətin, cəmiyyətin harmonik, sabit inkişafında fundamental hüquq və azadlıqların qorunmasında və qanunun aliliyinin təmin edilməsində mühüm şərt olduğunu, dövlət hakimiyyət orqanları arasında səmərəli əməkdaşlıq münasibətlərinin qurulması və bu münasibətlərin inkişaf etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
F.Abdullayev Konstitusiya Məhkəməsi ilə Ombudsman təsisatı arasındakı qarşılıqlı əlaqəyə toxunaraq, bu cür qarşılıqlı münasibətlərin və aparılan təcrübə mübadiləsinin insan hüquqlarının müdafiəsi baxımından böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib.
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisi sədrinin birinci müavini Əli Əhmədov çıxışı zamanı dövlətimizin insan hüquqlarının müdafisəini öz ali məqsədlərindən biri kimi qəbul etdiyini, bununla da ölkəmizdə insan hüquqları sahəsində formalaşmış təsisatların, o cümlədən Ombudsman təsisatının həmin dəyərlər əsasında fəaliyyət göstərməsinə şərait yaradıldığını bildirib.
Əli Əhmədov bu əhəmiyyətli tədbirinKonstitusiya və Suverenlik İliçərçivəsində keçirilməsinin olduqca məntiqli və dərin bağlılığa malik olduğunu diqqətə çatdırıb.
Daha sonra Milli İnsan Hüquqları İnstitutlarının Qlobal Alyansının (GANHRI) sədri xanım Amina Buayaşın və  Milli İnsan Hüquqları İnstitutlarının Avropa Şəbəkəsinin (ENNHRI) sədri xanım Luiza Holkun konfrans iştirakçılarına videomüraciətləri dinlənilib.
Simpoziumda ombudsmanların və milli insan hüquqları institutlarının konstitusion hüquqların təmin edilməsi sahəsində fəaliyyəti, hər kəs üçün bərabər hüquqların təmin edilməsi: müsbət təcrübələr və çətinliklər və qaçqınların hüquqlarının müdafiəsi sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsi və müsbət təcrübələr mövzularında panel sessiyalar təşkil edilib. Sessiyalarda mövzular üzrə çıxışlar dinlənilib, ətraflı fikir mübadilələri aparılıb. Eyni zamanda, müasir çağırışlar və gələcək əməkdaşlıq perspektivləri geniş müzakirə olunub.
Tədbirin yekununda Ombudsmanların Beynəlxalq Simpoziumunun Bəyannaməsi səsləndirilib və qəbul olunub.

The International Symposium of Ombudsmen was completed
The Ombudsman of Azerbaijan hosted the International Symposium of Ombudsmen on “Strengthening the Rule of Law: The Role of Ombudsmen and National Human Rights Institutions,” in Baku. The event was dedicated to the “Year of the Constitution and Sovereignty” and the Human Rights Day in Azerbaijan, which is marked on June 18.
The event had brought together heads and representatives of ombuds institutions and NHRIs from around 15 countries, high-level state officials, parliamentarians, representatives of international organizations and CSOs, as well as experienced human rights experts. During this event, Farid Ahmadov, Minister of Justice, delivered a greeting message from His Excellency, Mr. Ilham Aliyev, President of Azerbaijan, to the symposium’ participants.
In her opening speech, the Ombudsman, Sabina Aliyeva, conveyed her deep gratitude to the country’s President, for his greeting message.
The Ombudsman expressed optimism that this meeting, dedicated to such an important issue, would foster fruitful discussions on human rights protection and evaluation of potential future developments.
S. Aliyeva highlighted the need for enhanced cooperation in human rights due to globalization, armed conflicts, and the crucial role of ombudsmen and NHRIs in ensuring rule of law.
The Ombudsman reported that Azerbaijan, under the leadership of Commander-in-Chief Ilham Aliyev, has successfully liberated its occupied territories and restored its internationally recognized sovereignty. The humanitarian consequences of Armenia's occupation and ethnic cleansing continue to impact Azerbaijan, with landmine issues posing threats to safety, preventing former IDPs' return, hindering reconstruction, and contributing to environmental imbalance.
S. Aliyeva also emphasized that the improvement of legislation in line with modern challenges, the effective organization of supervision over the implementation of normative legal acts, and the cooperation between ombudsmen and NHRIs with judicial bodies make a significant contribution to ensuring the rule of law. She spoke about the good practices in this area.
Farhad Abdullayev, Chairman of the Constitutional Court of Azerbaijan, stressed that safeguarding fundamental rights and the rule of law is key to the stable development of state and society. He also underscored the need for strong inter-institutional cooperation.
He highlighted the cooperation between the Court and the Ombudsman Institution, noting that mutual relations and experience-sharing play a vital role in protecting human rights.
In his speech, Ali Ahmadov, First Deputy Speaker of the Parliament, stated that Azerbaijan considers human rights protection a top priority, which has enabled ombuds and human rights institutions to operate on these core values.
Ali Ahmadov noted that organizing this significant event within the framework of the “Year of the Constitution and Sovereignty” is both well-founded and closely aligned with its purpose.
The conference participants received video messages from Ms. Amina Bouayach, Chair of GANHRI, and Ms. Luise Holck, Chair of ENNHRI.
The Symposium featured panel sessions on the role of ombudsmen and NHRIs in ensuring constitutional rights, promoting equal rights for all—best practices and challenges—and enhancing international cooperation in protecting refugees' rights. The sessions included presentations and in-depth discussions, along with extensive dialogue on current challenges and future cooperation prospects.
At the conclusion of the event, the Declaration of the International Symposium of Ombudsmen was officially presented and adopted.