Ombudsman Səbinə Əliyeva Türkiyənin ölkəmizdəki səfirini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Türkiyə Respublikasının ölkəmizdə fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Birol Akgünü qəbul edib.
Görüş zamanı Ombudsman qonağa ölkəmizdə insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində həyata keçirilən islahatlar barədə geniş məlumat verib.
Müvəkkil insan hüquqları sahəsində müsbət təcrübələrin öyrənilməsinin əhəmiyyətini diqqətə çatdıraraq bu istiqamətdə xarici ölkələrin ombudsman və milli insan hüquqları institutları, habelə beynəlxalq təşkilatlarla mövcud səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrindən danışıb.
Səbinə Əliyeva qardaş ölkə ilə hərtərəfli əlaqələrin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsində olduğunu, eləcə də insan hüquqları sahəsində Türkiyənin müvafiq qurumları ilə (Kamu Denetçiliyi Kurumu, Türkiyənin İnsan Hüquqları və Bərabərlik Qurumu) ilə səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulduğunu, ikitərəfli anlaşma memorandumlarının imzalandığını, birgə layihələrin həyata keçirildiyini qeyd edib, bu əməkdaşlığının daha da inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Eyni zamanda, görüşdə Azərbaycanla Türkiyə arasında beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində də uğurlu əməkdaşlığa toxunulub. Qeyd olunub ki, iki qardaş dövlət hər zaman beynəlxalq təşkilatlarda və beynəlxalq səviyyədə həyata keçirilən tədbirlərdə qarşılıqlı olaraq bir-birilərini dəstəkləyirlər.
Türkiyənin ölkəmizdəki səfiri Birol Akgün səmimi qəbula görə təşəkkür edib, Türkiyənin Azərbaycanda səfiri qismində fəaliyyəti zamanı mövcud müttəfiqlik münasibətlərinin daha da möhkəmləndirilməsi istiqamətində səylərini əsirgəməyəcəyini diqqətə çatdırıb.

Ombudsman Sabina Aliyeva received the ambassador of Türkiye to our country
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Sabina Aliyeva held a meeting with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Türkiye to our country, Birol Akgul.
During the meeting, the Ombudsman gave the guest extensive information about the reforms implemented in the field of protection of human rights and freedoms in our country.
Emphasizing the importance of studying positive experiences in the field of human rights, the Commissioner spoke about the effective cooperation relations with the Ombudsman and national human rights institutions of foreign countries, as well as international organizations.
Sabina Aliyeva noted that comprehensive relations with the fraternal country are at the level of strategic partnership, as well as effective cooperation relations have been established with the relevant institutions of Türkiye in the field of human rights (The Ombudsman Institution of Türkiye, Human Rights and Equality Institution of Türkiye), bilateral memorandums of understanding have been signed, joint projects have been implemented, and she emphasized the importance of further developing this cooperation.
At the same time, successful cooperation between Azerbaijan and Türkiye within the framework of international organizations was also touched upon in the meeting. It was noted that the two fraternal states always mutually support each other in international organizations and events held at the international level.
Birol Akgun, the ambassador of Türkiye to our country, thanked for the warm reception and pointed out that he will spare no efforts to further strengthen the existing alliance relations during his activity as the ambassador of Türkiye to Azerbaijan.
At the meeting, a number of other issues of mutual interest were discussed and the questions of the guest were answered.