Ombudsmanın regional mərkəzləri tərəfindən Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Gününə həsr edilmiş videokonfranslar keçirilib
29-12-2020 1335 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Şəki, Gəncə, Quba regional mərkəzləri əhatə etdikləri rayonların müxtəlif qurumlarının iştirakı ilə 31 dekabr - Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü münasibətilə videokonfranslar təşkil ediblər.
Ombudsmanın Şəki Regional Mərkəzi  bu münasibətlə Şəki rayon Heydər Əliyev Mərkəzi ilə birgə Qax, Zaqatala və Şəki rayonlarının müəssisə, idarə və təşkilatlarının əməkdaşlarının, ASAN könüllülərinin iştirakı ilə “Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyevin dövlətçilik fəlsəfəsi, həmrəylik və qələbəyə aparan yol” mövzusunda videokonfrans keçirib.
Ombudsmanın Quba Regional Mərkəzi də Xaçmaz Regional Mədəniyyət Şöbəsinin Quba Tarix-Diyarşünaslıq muzeyi ilə birgə videokonfrans formatında Həmrəylik Gününə həsr olunmuş tədbir təşkil edib.
Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzi, Yevlax rayon Heydər Əliyev Mərkəzi və Gənclər və İdman idarəsi ilə birgə təşkil edilən, Vətən Müharibəsində əldə olunmuş zəfər və Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Gününə həsr edilən videokonfrans isə “Həmrəylikdən zəfərlərə doğru!” mövzusunda olub.
Sözügedən tədbirlərdə Ombudsmanın regional mərkəzlərinin rəhbərləri iştirakçılara Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Gününün tarixi və əhəmiyyəti barədə məlumat veriblər. Çıxışlar zamanı 44 günlük Vətən müharibəsində məhz həmrəylik nəticəsində zəfər qazanıldığı vurğulanıb.
Videokonfrans iştirakçılarına, həmçinin Ombudsmanın COVID-19 pandemiyası və hərbi vəziyyət dövründə həyata keçirdiyi fəaliyyət barədə ətraflı məlumat verilib. Qeyd edilib ki, cari ildə Ombudsman insan hüquqlarının müdafiəsinin təmin edilməsi sahəsində çoxşaxəli fəaliyyət həyata keçirməklə müvafiq qurumlar qarşısında müxtəlif istiqamətlər üzrə təkliflər qaldırıb, əhalinin bütün kateqoriyalarının hüquq və azadlıqlarının qorunması diqqətdə saxlanılıb.
Azərbaycan Ombudsmanının müharibə dövründə həyata keçirilən geniş fəaliyyəti də iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb. Ombudsmanın dünya ictimaiyyətini məlumatlandırmaq məqsədilə verdiyi bəyanatlar və beynəlxalq təşkilatlara edilmiş müraciətlərdən danışılıb. Ermənistan tərəfindən mülki yaşayış məntəqələrinin hədəfə alınması nəticəsində baş vermiş insan tələfatı və dağıntılarla bağlı Ombudsmanın Naftalan, Tərtər, Gəncə və Bərdədə faktaraşdırıcı missiya fəaliyyəti həyata keçirdiyi, nəticələrlə bağlı beynəlxalq təşkilatlara müxtəlif hesabatlar ünvanladığı bildirilib. Qeyd olunub ki, Ermənistanın mülki əhalini hədəf seçməklə  çoxsaylı dinc sakinləri, o cümlədən uşaq və qadınları qətlə yetirməsi, tarixi, mədəni və dini abidələri, qəbiristanlıqları qadağan olunmuş silahlarla atəşə tutması nəticəsində törətdiyi cinayətlər həmin hesabatlarda obyektiv və real faktlarla təqdim edilib.
Bununla yanaşı, Ombudsmanın Vətən müharibəsi iştirakçısı olmuş qazi və şəhid ailələri ilə müntəzəm olaraq görüşlər keçirərək onların qayğıları ilə maraqlandığı, müharibə nəticəsində zərərçəkmiş şəxslərə ünvanlanan psixoloji yardım layihəsinin uğurla icra olunduğu da diqqətə çatdırılıb.

The Regional Centers of the Ombudsman held video conferences dedicated to the Solidarity Day of World Azerbaijanis
29-12-2020 1336 dəfə oxunub
The Sheki, Ganja and Guba regional centers of the Ombudsman of Azerbaijan organized video conferences on the occasion of December 31 - the Solidarity Day of World Azerbaijanis with the participation of various agencies of the districts they cover.
In that vein, the Ombudsman’s Sheki Regional Center in cooperation with the Heydar Aliyev Center of Sheki district held a video conference on the theme “Philosophy of statehood, solidarity, and victory of national leader Heydar Aliyev” with the participation of institutions, departments, and organizations of Gakh, Zagatala, and Sheki regions, with the participation of ASAN Volunteers.
The Ombudsman’s Guba Regional Center in mutual coordination with the Guba History and Ethnography Museum of the Khachmaz Regional Culture Department met in a virtual format for the meeting dedicated to Solidarity Day.
The Ombudsman’s Ganja Regional Center, Yevlakh District Heydar Aliyev Center and Youth and Sports Department together have hosted an online event dedicated to the victory in the Patriotic War and the World Azerbaijanis Solidarity Day on the topic “From Solidarity to Victories!”.
During these online meetings, the heads of the Ombudsman’s regional centers informed the participants about the historical background and significance of the solidarity of Azerbaijanis, and underlined that this was the main reason for the victory during the 44-day war.
The participants were also kept informed about the Ombudsman’s activities during the COVID-19 pandemic and martial law. It was noted that this year, the Ombudsman, carrying out the varied activities in the field of protection of human rights, made various proposals to the relevant agencies, focusing on the protection of the rights and freedoms of different types of population.
Along with this, participants were informed about various statements and appeals by the Ombudsman addressed to international organizations during the war in order to inform the world community. It was also noted that the Ombudsman conducted fact-finding missions in Naftalan, Tartar, Ganja, and Barda in connection with the loss of human lives and damage caused to civilian objects by Armenia as a result of indiscriminate attacks, which were reflected in various relevant reports that sent to international organizations. It was noted that the crimes committed by Armenia as a result of targeting the civilian population, killing many civilians, including children and women, firing on historical, cultural and religious monuments and cemeteries with prohibited weapons have been reasonably proved based on objective and real facts.
At the same time, it was noted that the Ombudsman held regular meetings with the families of veterans and martyrs of the Patriotic War, studied their problems and that a Project of psychological assistance to war victims being successfully implemented.