Ombudsman Qətərdə “Süni intellekt və insan hüquqları: imkanlar, risklər və daha yaxşı gələcəyə baxış” mövzusunda konfransda iştirak edib
29-05-2025 1380 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Qətər Dövlətində keçirilmiş “Süni intellekt və insan hüquqları: imkanlar, risklər və daha yaxşı gələcəyə baxış” mövzusunda konfransda iştirak edib.
Müxtəlif beynəlxalq təşkilatların, xarici ölkələrin ombudsman və milli insan hüquqları təsisatlarının rəhbər və nümayəndələrinin, süni intellekt üzrə ekspertlərin və dünyanın aparıcı universitetlərinin hüquqşünas alimlərinin də iştirak etdiyi tədbirdə Ombudsman rəqəmsal idarəetmənin inkişafı və süni intellektin tətbiqi sahəsində ölkəmizdə həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verib, cari ildə ölkə Prezidentinin müvafiq Sərəncamı ilə “Azərbaycan Respublikasının 2025-2028-ci illər üçün süni intellekt Strategiyası”nın təsdiq edildiyini diqqətə çatdırıb.
Ombudsman fəaliyyətində süni intellekt konsepsiyasının tətbiqi imkanlarının nəzərdən keçirildiyini vurğulayıb, bu konsepsiyanın şikayətlərin ilkin emalında, sadə qərarların qəbulu prosesində, şikayətlər üzrə sistemli problemlərin müəyyən olunması məqsədilə təhlillərin aparılmasında və Çağrı Mərkəzinin fəaliyyətində effektivliyin artırılmasında əhəmiyyətli dərəcədə faydalı ola biləcəyini qeyd edib.
Müvəkkil süni intellektin insan hüquqlarına təsirini nəzərə alaraq beynəlxalq səviyyədə tənzimləmə metodlarının işlənib hazırlanmasının, həmin sənəddə milli insan hüquqları təsisatlarının rolunun, xüsusən də monitorinq, maarifləndirmə və qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi sahələrində funksiyalarının müəyyən edilməsinin vacibliyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, süni intellekt konsepsiyasına keçid insan hüquq və azadlıqlarının təmini və texnoloji tərəqqinin insan hüquqlarına mənfi təsirlərinin minimuma endirilməsi ilə şərtlənməli, bu sahədə normativ baza və texnoloji imkanlar bir-birini tamamlamalıdır.
Ombudsman Səbinə Əliyeva, həmçinin konfrans çərçivəsində Qətər Dövlətinin Milli İnsan Hüquqları Komitəsinin sədri Məryəm bint Abdullah əl Attiyah, Avropa Ombudsman İnstitutunun prezidenti Draqan Milkov, Misir Ərəb Respublikasının Milli İnsan Hüquqları Şurasının prezidenti Muşira Xəttab, Bolqarıstanın milli insan hüquqları institutlarının nümayəndələri və Qətərin bəzi dövlət qurumlarının rəhbər şəxsləri ilə görüşlər keçirib, konfransın mövzusu üzrə, eləcə də ümumilikdə insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində mövcud olan çağırışlar və gələcək əməkdaşlığın perspektivləri istiqamətində qarşılıqlı fikir mübadilələri aparıb.

Ombudsman participated in the International Conference on “Artificial Intelligence and Human Rights: Opportunities, Risks and Visions for a Better Future” in Qatar
29-05-2025 1295 dəfə oxunub
Sabina Aliyeva, the Ombudsperson of Azerbaijan, participated in the international conference on "Artificial Intelligence (AI) and Human Rights: Opportunities, Risks, and Visions for a Better Future" held in Qatar.
The event had brought together heads and representatives of various international organizations, ombudspersons and national human rights institutions, AI experts, and legal scholars from world-leading universities. The Azerbaijan Ombudsperson informed the participants of the measures taken in Azerbaijan in developing digital governance and AI applications, drawing attention to the fact that in 2025, the country’s President approved a National AI Strategy for 2025-2028 by his corresponding Decree.
The Ombudsperson underlined that the possibilities of AI in its operations are being explored, pointing out that it could be very helpful in the initial handling of complaints, making basic decisions, analyzing and determining systematic problems in the process of investigation of complaints, and boosting call center productivity.
The Commissioner emphasized the significance of creating international regulatory frameworks, considering the effects of AI on human rights, and outlining the responsibilities of national human rights organizations in that document, particularly their roles in monitoring, education, and legislation improvement. She pointed out that protecting human rights and liberties and reducing the adverse effects of technological advancement on human rights should be prerequisites for the adoption of the AI concept. She also said that the legal framework and technological advancements in this field should be complementary.
In addition, Sabina Aliyeva met with Maryam bint Abdullah al-Attiyah, chairwoman of the State of Qatar's National Human Rights Committee; Dragan Milkov, EOI President; Moshira Khattab, President of the National Council for Human Rights of the Arab Republic of Egypt; representatives of the NHRI of Bulgaria; and heads of some state institutions in Qatar. During these meetings, the parties discussed the issues on the agenda, existing challenges in defending freedoms and human rights generally, and the perspectives of collaboration.