"İqlim dəyişikliyi və insan hüquqları" mövzusunda araşdırma-yazı müsabiqəsi
2024-cü ilin Azərbaycanda “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan olunması və ölkəmizin BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyi etməsi nəzərə alınmaqla Ombudsman və BMT-nin İnkişaf Proqramı tərəfindən birgə əməkdaşlıq çərçivəsində tələbələr üçün “İqlim dəyişikliyi və insan hüquqları” mövzusunda araşdırma yazıları müsabiqəsi elan olunmuşdur.
Müsabiqənin əsas şüarı “İqlim dəyişikliyi və insan hüquqlarına gənclərin baxışı” (Youth Vision for Climate Change and Human Rights) olmuşdur.
Hakaton formatında keçirilmiş müsabiqənin iştirakçıları üçün məlumatlandırıcı təlim sessiyası təşkil edilmişdir.
Müsabiqədə iştirak üçün ümumilikdə 45 nəfər (9 komanda) qeydiyyatdan keçmiş, yekunda 6 komanda tərəfindən araşdırma-yazılar və qısa videoçarxlar təqdim olunmuşdur.
Araşdırmalarda əsas başlıqlar kimi iqlim dəyişikliyi səbəbindən məcburi yerdəyişmə, iqlim dəyişikliyinin sağlamlığa təsirləri, iqlim dəyişikliyinin həssas əhali qruplarına və gender bərabərliyinə təsiri, korporativ məsuliyyət, siyasət və idarəetmə mövzularına toxunulmuşdur.
Münsiflər heyətinin yekun qərarına əsasən, müsabiqənin nəticələri aşağıdakı kimi olmuşdur:
I yer - "Climate Defenders" komandası
II yer - "YaşılADA" komandası
III yer - "EnviroJuris" komandası
Müsabiqə şərtlərində elan olunduğu kimi, I yerin qalibi olan komanda (Climate Defenders) 2 oktyabr 2024-cü il tarixində müxtəlif ölkələrin ombudsman və milli insan hüquqları təsisatları, həmçinin beynəlxalq təşkilatlardan 60-a yaxın nümayəndənin iştirakı ilə keçirilən “İqlim dəyişikliyi və insan hüquqları: Ombudsman və Milli İnsan Hüquqları İnstitutlarının rolu” mövzusunda Ombudsmanların Beynəlxalq Bakı Forumunda təltif olunmuş və komandanın məruzəçisi araşdırmanın yekunları ilə bağlı çıxış etmişdir. Komandaların hazırladığı videolar Forumda nümayiş etdirilmişdir.
Müsabiqənin yekunlarının elan olunması, iştirakçılara sertifikatların təqdim olunması və iqlim dəyişikliyinin insan hüquqlarına təsiri mövzuda gənclərin bilik və bacarıqlarının daha da dərinləşdirilməsi üçün 18-20 oktyabr 2024-cü il tarixində Qəbələ şəhərində “İqlim dəyişikliyi və insan hüquqları: Gənc baxış” mövzusunda seminar təşkil olunmuşdur. Seminara həmçinin Ombudsman Aparatında könüllü fəaliyyəti göstərmiş gənclər də qatılmışdır.
Yekun olaraq, I yerin qaliblərinə mükafat və sertifikatlar, digər bütün komandaların üzvlərinə sertifikatlar təqdim edilmişdir.

Research paper competition on Climate Change and Human Rights
Considering that 2024 was declared the Green World Solidarity Year in Azerbaijan and hosting the 29th session of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), the Ombudsman and the United Nations Development Programme (UNDP) jointly organized a research paper competition for students on the topic of “Climate Change and Human Rights”.
The main motto of the competition was “Youth Vision for Climate Change.”
A training session was organized for the participants of the competition that was held in a Hackathon format.
45 persons (9 teams) registered for the competition, and 6 teams submitted the required research papers and short videos in the end.
The main paragraphs in the research were related to the topics of forced displacement caused by climate change, climate change and its effects on health, climate change impacts on vulnerable population groups and gender equality, corporate social liability, and management.
According to the final decision of the jury, the results of the competition have been as follows:
I place - "Climate Defenders" team
II place - "YaşılADA" (GreenADA) team
III place - "EnviroJuris" team
As announced in the competition terms, the first place winner team (Climate Defenders) was awarded at the International Baku Forum of Ombudsmen on “Climate Change and Human Rights: The Role of the Ombudsman and National Human Rights Institutions” held on October 2, 2024 with the participation of nearly 60 representatives from ombuds and national human rights institutions as well as international organizations from various countries. The team leader made a speech on the results of the study. The videos prepared by the teams were also demonstrated at the International Baku Forum.
A seminar on “Climate Change and Human Rights: A Young Perspective” was organized in Gabala on October 18-20, 2024, to announce the results of the competition, present certificates to the participants, and further deepen the knowledge and skills of young people on the impact of climate change on human rights. Young people who volunteered in the Ombudsman Office also participated in the seminar.
Finally, prizes and certificates were presented to the winners, and certificates were presented to all other team members.