Ombudsmanların III Bakı Beynəlxalq konfransı
Ombudsmanların III Bakı Beynəlxalq Konfransı 29-30 noyabr 2004-cü il tarixdə Azərbaycan Respublikası İnsan hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) təşəbbüsü ilə və BMT-nin Təhsil, Elm və Mədəniyyət üzrə Təşkilatının (UNESCO) Moskva Bürosunun dəstəyi ilə keçirilmişdir.
“Demokratikləşmənin inkişafında vətəndaş cəmiyyəti ilə birgə insan hüquqları üzrə maarifləndirmənin rolu” mövzusunda keçirilən tədbir BMT-nin insan hüquqları üzrə maarifləndirmə onilliyinə (1995-2004) həsr olunmuşdur.
Konfransda İsveç, Macarıstan, Litva, Rusiya Federasiyası və onun subyektləri olan Moskva, Sverdlovsk vilayətlərinin, Tatarıstan Respublikasının, habelə MDB ölkələrinin, o cümlədən Moldova, Qırğızıstan və Gürcüstanın ombudsmanları və onların nümayəndələri, dövlət qurumlarının əməkdaşları, QHT-lərin və başqa təşkilatların nümayəndələri iştirak etmişlər.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili öz çıxışında ölkədə insan hüquq və azadlıqlarının həyata keçirilməsi sahəsində aparılan köklü islahatlar barədə ətraflı məlumat vermiş, əhalinin hüquqi maarifləndirilməsinin, vətəndaşların hüquqi mədəniyyətinin günün tələbləri səviyyəsində inkişaf etdirilməsinin demokratik-hüquqi dövlətin və vətəndaş cəmiyyətinin qurulması prosesinə təkan verən mühüm amil olduğunu vurğulamışdır. Ölkəmizdə Ombudsman təsisatı yaradıldıqdan sonra insan və vətəndaş hüquqlarının müdafiəsi və təbliği sahəsində geniş fəaliyyət istiqamətlərinin müəyyən edildiyini, əhalinin bütün təbəqələrinin hüquqi maarifləndirilməsinə kömək məqsədilə ölkəmizin paytaxtında və bölgələrdə tədbirlər keçirildiyini, vətəndaşlara hüquqlarının izah edildiyini bildirmişdir.
Tədbirin mühüm məqamlarından biri də MDB ölkələri ombudsmanları tərəfindən Ombudsman İnstitutlarının əlaqələndirmə şurasının yaradılması ilə bağlı irəli sürdükləri təklif olmuşdur.
Gürcüstanın xalq müdafiəçisi Gürcüstandakı azərbaycanlıların, eyni zamanda Azərbaycandakı gürcü vətəndaşların pozulmuş hüquqlarının müdafiəsi üçün ikitərəfli əməkdaşlıq haqqında saziş bağlanılmasını təklif etmişdir.
Onu da qeyd etmək lazımdır ki, xarici ölkələrdə yaşayan soydaşlarımızın pozulmuş hüquqlarının bərpası ilə maraqlanmaq Azərbaycan Ombudsmanının daima diqqət mərkəzində olmuş və təsisatın əmakdaşlıq etdiyi digər ölkələrin İnsan Hüquqları İnstitutları ilə bu sahədə bağladığı qarşılıqlı müqavilələr mövcuddur.

Under the theme of “Role of Civil Society and Human Rights Education in Development of Democratization” the 3rd Baku International Conference of Ombudsmen III with support of the UNESCO Moscow Officewas hosted by the Office of the Ombudsman of Azerbaijan on 29-30 November, 2004. This event was dedicated to the United Nations Decade for Human Rights (1995-2004).
The Conference was attended by ombudsmen from the Russian Federation and its oblasts, Sweden, Hungary, Lithuania, Tatarstan, Moldova, Kirgizstan and Georgia and their representatives, state bodies, non-governmental institutions and other organizations.
During the conference, the Commissioner for human rights of Azerbaijan reported to the participants about the fundamental human rights reforms undertaken at national level, human rights education of the population, development of legal culture of people as an important factor contributing to development of democratic and legal state and building civil society. She also noted that with the establishment of the Ombudsman Office in Azerbaijan it was determined a wide range of activities of human and civil rights protection and promotion, series of legal awareness activities in urban and rural areas for all people from different strata have been held, and raising awareness of citizens’ rights.
The ombudsmen from Council of Independent of States (CIS) proposed recommendations to establishment of coordinating council of CIS countries’ ombudsmen institutions.
The Public Defender of Georgia recommended signing a bilateral Cooperation Agreement for protection of rights of Azerbaijanis and Georgians in both countries.
The Azerbaijani Ombudsman has signed multilateral Cooperation Agreements with other human rights institutions of other countries in a view to restoring the violated rights of Azerbaijanis living abroad.