Ombudsmanların IV Bakı Beynəlxalq Konfransı
Ombudsmanların IV Bakı Beynəlxalq Konfransı Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Elmira Süleymanovanın təşəbbüsü və Rusiya Federasiyasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili V.P.Lukinin, habelə Federasiya subyektlərinin müvəkkillərinin iştirakı ilə 5-7 may 2006-cı il tarixdə keçirilmişdir. “İnsan hüquqlarının müdafiəsinin təkmilləşdirilməsi məqsədilə əməkdaşlığın vəziyyəti və inkişaf perspektivləri” mövzusuna həsr edilmiş konfrans Azərbaycanda Rusiya ili çərçivəsində iki ölkə arasında qarşılıqlı əməkdaşlıq əlaqələrinin gələcək inkişafına yönəldilmiş tədbirlər sırasında olmuşdur.
Beynəlxalq konfransda Azərbaycan Ombudsmanının dəvəti ilə Avropa Şurasının yeni seçilmiş İnsan Hüquqları üzrə Komissarı Tomas Hammarberq iştirak etmişdir. Qeyd olunmalıdır ki, bu, AŞ İnsan Hüquqları üzrə Komissarının MDB ölkələri sırasında ölkəmizə ilk səfəri olmuşdur.
Müvəkkil “Hüquqi maarifləndirmə - Ombudsmanın fəaliyyətinin əsas istiqamətlərindən biri kimi” mövzusunda məruzə ilə çıxış etmiş, ölkədə insan hüquq və azadıqları sahəsində həyata keçirilən köklü dəyişikliklər haqqında məlumat vermişdir.
T.Hammerberq çıxışında Ombudsmanının Avropa ombudsmanlar ailəsində yaxşı tanındığını və insan hüquqları sahəsində səmərəli fəaliyyəti ilə nüfuz qazandığını, seçildiyini diqqətə çatdırmışdır. O, insan hüquqlarının qorunması sahəsində medianın, vətəndaş cəmiyyətinin və qeyri-hökumət təşkilatlarının rolunu, Ombudsmanın KİV və QHT-lərlə əməkdaşlığının mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd etmişdir.
RF İnsan hüquqları üzrə müvəkkili V.P.Lukin insan hüquqları sahəsində demokratik dəyərlərə hörmət əsasında qarşılıqlı əməkdaşlığın möhkəmlən-dirilməsinin vacibliyini vurğulamış, Rusiyadakı Azərbaycan vətəndaşlarının, eyni zamanda Azərbaycandakı Rusiya vətən-daşlarının pozulmuş hüquqlarının müdafiəsi sahəsində ikitərəfli əməkdaşlıq haqqında bağlanmış saziş üzrə bir sıra tədbirlərin həyata keçirildiyini söyləmişdir.
BMT-nin Azərbaycandakı rezident-əlaqələndiricisi M.Borzotti Azərbaycandakı Ombudsman institutunun qısa bir vaxtda səmərəli fəaliyyətinə görə bütün dünyada tanınmasından və bu konfransda iştirakından qürur duyduğunu qeyd etmişdir.
Tədbirin davam etdiyi günlərdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev AŞ-nin İnsan Hüquqları üzrə Komissarı T.Hammarberqi eləcə də, Rusiya Federasiyasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili V.P.Lukini qəbul etmişdir.

IV Baku International Conference of Ombudsmen entitled “Condition and Prospects of Development of Cooperation with a view of Perfection of Protection of Human Rights” was hosted byAzerbaijani Ombudsman, Ms. E. Suleymanova and Russian Ombudsmen, Mr. V. Lukin with participation of the Russian Federation ombudsmen from Oblasts on 5-7 May, 2006.
This international event was aimed at further development of mutual cooperation between two countries within the frame of the “Year of Russia in Azerbaijan”.
The newly elected Commissioner on human rights of the Council of Europe of T. Hammerberg was also took part at the conference at the invitation of the Azerbaijani Ombudsman. Among the CIS countries, the first visit of the CoE Commissioner was to Azerbaijan the country.
E. Suleymanova reported on the topic “Legal education as one of the basic directions of the activity of ombudsman”. She informed on the radical reforms carried out in the country in the field of the rights and freedom of the person.
The commissioner on human rights of the CoE, Mr. T. Hammerberg has emphasized the reputation of the Azerbaijani Ombudsman among other European ombudspersons due to her activities towards the human rights protection. He also underlined the role of media, civil society and NGOs and the importance of cooperation of Ombudsman with mass-media and NGOs.
At conference, the Ombudsman of the Russian Federation, Mr. Vladimir Lukin, stressed the significance of strengthening the mutual cooperation in the field of human rights based on democratic values, respect for human rights; and told about the numerous measures undertaken for the protection of human rights of Russian and Azerbaijani citizens in both countries.
The resident-coordinator of the United Nations in Azerbaijan Марко Borsotti welcomed the activities of the Azerbaijani Ombudsman Office for human rights protection and expressed his satisfaction from participation at this event.
During the event The commissioner on human rights of the CoE, Mr. T. Hammerberg and the Ombudsman of the Russian Federation, Mr. Vladimir Lukin have been received by the country President, Mr. Ilham Aliyev.