AZƏRTAC-ın əməkdaşının “arzuolunmaz şəxs” olaraq Yeni Kaledoniyadan çıxarılması və Ermənistan tərəfindən hərbi qulluqçumuza verilmiş qanunsuz cəzanın daha da sərtləşdirilməsi barədə mətbuatın suallarına Ombudsmanın münasibəti
06-12-2023 1579 dəfə oxunub
-Hörmətli Səbinə xanım, Azərbaycan Dövlət İnformasiya Agentliyinin əməkdaşının “arzuolunmaz şəxs” olaraq Yeni Kaledoniyadan çıxarılması ilə bağlı Sizin münasibətinizi öyrənmək istərdik.
- Fransa müstəmləkəsi olan Yeni Kaledoniyada dekabrın 5-də keçirilməli olan mitinq ərəfəsində Azərbaycan Dövlət İnformasiya Agentliyinin (AZƏRTAC) əməkdaşı Aygün Həsənovanın “arzuolunmaz şəxs” olaraq ölkədən çıxarılması, Yeni Kaledoniya polisinin azərbaycanlı jurnalistə qarşı qəddar rəftarı bu ölkə tərəfindən beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin heçə sayılmasının, jurnalistlərin sərbəst fəaliyyətinə məhdudiyyət tətbiq olunmasının, söz, mətbuat azadlığının, informasiya əldə etmək hüququnun sərt şəkildə pozulmasının bariz göstəricisidir.
Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsinin 19-cu maddəsinə əsasən hər bir şəxs əqidə azadlığı və onu sərbəst ifadə etmək azadlığı hüququna, maneəsiz olaraq öz əqidəsində qalmaq azadlığı və istənilən vasitələrlə və dövlət sərhədlərindən asılı olmayaraq, informasiya və ideyalar axtarmaq, almaq və yaymaq azadlığına malikdir. Hazırda dünyada bu mühüm sənədin 75 illik yubileyinin qeyd olunduğu ərəfədə özünü demokratiyanın beşiyi adlandıran bir ölkədə belə neqativ halların baş verməsini şiddətlə qınayıram.
Eyni zamanda, bu davranış Mülki və Siyasi Hüquqlar Haqqında Beynəlxalq Paktın 12-ci (Azadlıq və sərbəst hərəkət etmək hüququ) və 19-cu (Sərbəst fikir və ifadə azadlığı) maddələrinin, eləcə də Fransanın ali qanunvericilik aktı olan Konstitusiyasının müddəalarının da kobud şəkildə pozulması deməkdir.
Uzun illər müstəmləkəçilik siyasəti yürüdən Fransanın bu cür addım atması öz müstəqilliyi və azadlığı uğrunda mübarizə aparan Yeni Kaledoniya xalqının haqq səsinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasının qarşısının alınması kimi dəyərləndirilməlidir.
Xatırlatmaq istərdim ki, bu cür rəftar Fransanın Azərbaycan jurnalistlərinə qarşı törətdiyi ilk belə əməl deyil. Belə ki, bir müddət əvvəl Azərbaycan Televiziyasının bu ölkədə çəkiliş aparan əməkdaşları hücuma məruz qalmış, onlara xəsarət yetirilmiş və texnikaları əllərindən alınmışdır.
Yeni Kaledoniya polisinin AZƏRTAC-ın əməkdaşına qarşı qəddar davranışlarını, onun fəaliyyətinin məhdudlaşdırılmasını, informasiya əldə etmək hüququnun kobud şəkildə pozulması halını qətiyyətlə pisləyirəm.
-  Cari ilin aprel ayında Naxçıvan Muxtar Respublikasının Şahbuz rayonunun Ermənistanla sərhədboyu ərazisində itkin düşmüş və sonradan Ermənistan tərəfindən əsir götürüldüyü məlum olmuş hərbi qulluqçumuz Hüseyn Axundova ömürlük həbs cəzasının verilməsi barədə nə deyə bilərsiniz?
- Azərbaycan Ordusunun hərbi qulluqçusunun saxta ittihamlarla azadlıqdan məhrum edilməsi, həmçinin cəzasının ağırlaşdırılaraq ömürlük həbslə əvəz olunması beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə ziddir.
Tərəfimizdən bu məsələ ilə əlaqədar dəfələrlə müraciətlər olunsa da, Ermənistan hələ də beynəlxalq hüququn tələblərini kobud şəkildə pozmaqda davam edir.
Eyni zamanda, Ermənistanın bu təxribatyönümlü addımı iki ölkə arasında sülh müqaviləsinin imzalanması, regionda dayanıqlı sülhün bərqərar olunması istiqamətində görülən işlərə də ciddi maneə yaradır.
Bir daha bildirirəm ki, Ermənistan tərəfi qanunsuz olaraq azadlıqdan məhrum edilmiş Azərbaycan Ordusunun hərbçisi Hüseyn Axundovu, həmçinin hərbçimiz Aqşin Bəbirovu dərhal azad etməli, onların ölkəmizə geri qaytarılması üçün zəruri addımlar atmalıdır.
Yekunda qeyd etmək istərdim ki, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili olaraq, bir daha aidiyyəti beynəlxalq təşkilatlar, xarici ombudsman və milli insan hüquqları institutlarından Azərbaycan Ordusunun hərbi qulluqçularının azad edilməsi istiqamətində təsirli tədbirlərin görülməsini tələb edir, eləcə də onları Fransanın insan hüquq və azadlıqlarına qarşı sərgilədiyi hörmətsiz rəftarına münasibət bildirməyə çağırıram.

The Ombudsman’s opinion on the expulsion of an employee of “AZERTAC” from New Caledonia as an “unwelcome person” and aggravating the illegal punishment of our military serviceman by Armenia
06-12-2023 1498 dəfə oxunub
- Dear Ms. Sabina, we would like to learn about your position regarding the expulsion of the employee of the Azerbaijan State News Agency from New Caledonia as an “unwelcome person.”
The expulsion of Aygun Hasanova, an employee of the Azerbaijan State News Agency (AZERTAC), as an 'unwelcome person' on the eve of the rally scheduled for December 5 in New Caledonia, a French colony, and the rude behavior of the New Caledonian police towards the Azerbaijani journalist are clear manifestations of the disregard for international legal norms and principles, restrictions on the free activities of journalists, blatant infringements on freedom of speech, press freedom, and the right to obtain information by this state.
According to Article 19 of the Universal Declaration of Human Rights, everyone has the right to freedom of opinion and expression; this right includes the freedom to hold opinions without interference and to seek, receive, and impart information and ideas through any media, and regardless of frontiers. At a time when the world marks the 75th anniversary of this crucial document, I strongly condemn the occurrence of such negative incidents in a country that identifies itself as a cradle of democracy.
Furthermore, this attitude is a gross violation of Articles 12 (liberty and freedom of movement) and 19 (freedom of opinion and expression) of the International Covenant on Civil and Political Rights, as well as the provisions of the French Constitution, which is the supreme legislative act.
Such a step by France, which has been pursuing a colonial policy for many years, should be considered as preventing the right voice of the people of New Caledonia, who are fighting for their independence and freedom, from being conveyed to the world community.
I would like to remind you that such treatment is not the first act of this kind by France against Azerbaijani journalists. Some time ago, colleagues from Azerbaijan Television who were conducting a shooting in this country were attacked, physically assaulted, and their equipment was confiscated.
I strongly condemn the rude behavior of the New Caledonian police towards AZERTAC's employee, as well as the restriction of her activities and the severe violation of the right of access to information.
- What can you say about the life imprisonment given to our military serviceman Huseyn Akhundov, who went missing in April of this year in the border area between the Shahbuz district of the Nakhchivan Autonomous Republic and Armenia and later was known to be captured by Armenia?
- The deprivation of liberty of the Azerbaijani military serviceman based on false accusations, as well as the aggravating of his sentence to life imprisonment, contradicts the norms and principles of international law.
Despite repeated appeals from our side regarding this issue, Armenia continues to seriously violate the requirements of international law.
In addition, Armenia's provocative actions create a serious obstacle to the ongoing efforts between the two countries towards signing a peace agreement and achieving sustainable peace in the region.
I reiterate that Armenia must immediately release the Azerbaijani servicemen, Huseyn Akhundov and Agshin Babirov, who have been unlawfully deprived of their liberty, and take the necessary steps for their prompt return to our country.
In conclusion, I would like to emphasize once again that, as the Commissioner for Human Rights of the Republic of Azerbaijan, I demand relevant international organizations, foreign ombudsmen, and national human rights institutions to take effective measures to release Azerbaijani military servicemen and call on them to condemn France’s disrespectful behavior towards human rights and freedoms.