Səbinə Əliyeva İƏT Ombudsmanlar Assosiasiyasının üzvlərinə Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzünün nəticələri haqqında geniş məlumat verib
14-10-2020 1376 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman)  Səbinə Əliyeva idarə heyətində təmsil olunduğu İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT) Ombudsmanlar Assosiasiyasının toplantısında iştirak edib.
Ölkəmizlə yanaşı Türkiyə, İran, Mərakeş, Sudan və Cibuti Ombusdman institutlarının iştirakı ilə keçirilən iclasın məqsədi insan hüquqları sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsi, insan hüquqlarının pozulmasına qarşı səmərəli mübarizə, COVID-19 pandemiyası dövründə ombudsman institutlarının faəliyyəti, təhsil, mediasiya və digər məsələlərin müzakirəsi olub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Assosiasiyanın prezidenti və Türkiyə Respublikasının Baş Ombudsmanı Şərəf Malkoç gələcək əməkdaşlıq strategiyaları və qarşılıqlı əməkdaşlıq perspektivləri haqqında məlumat verib. O, Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təxribatları və təcavüzünü qınayaraq işğal olunmuş ərazilərimizin dərhal azad olunmasının vacibliyini qeyd edib.
Ombudsman Səbinə Əliyeva çıxışında dünyanın COVID-19 infeksiyası ilə mübarizə apardığı bir zamanda Ermənistanın mövcud vəziyyəti fürsət bilərək Azərbaycana qarşı yeni işğalçılıq iddiaları ilə hərbi təcavüzünü davam etdirdiyini bildirib.
Ombudsman 2020-ci il 27 sentyabr tarixindən başlayaraq Ermənistan silahlı qüvvələrinin məqsədli şəkildə Azərbaycanın Gəncə və Mingəçevir şəhərlərini, Füzuli rayonunun Horadiz şəhəri, Bərdə, Ağdam, Ağcabədi, Beyləqan, Tərtər, Cəbrayıl, Xızı, Abşeron, habelə mülki əhalinin sıx məskunlaşdığı digər yaşayış məntəqələrini ağır artilleriya və raketlərdən istifadə etməklə atəşə tutması barədə iştirakçıları məlumatlandırıb. O, hücumlar nəticəsində dinc əhali arasında qadınlar və uşaqlar da olmaqla çoxsaylı həlak olan və yaralananlar olduğunu, mülki evlərə, tarixi və mədəni abidələrə, inzibati binalara, təhsil müəssisələrinə və sosial obyektlərə ciddi ziyan dəydiyini qeyd edib.
Səbinə Əliyeva bildirib ki, Ermənistan silahlı qüvvələrinin hücumları nəticəsində insan hüquqlarının pozulmasına dair faktları araşdırmaq və həqiqətləri beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırmaq məqsədilə ağır artilleriya atəşinə məruz qalan ərazilərdə faktaraşdırıcı missiyalar həyata keçirib. O, beynəlxalq təşkilatlara faktaraşdıcı missiyanın nəticələrinə əsaslanan hesabatlarını ünvanladığını və hüquqi məsuliyyət müəyyən edən tədbirlərin görülməsi məqsədilə çağırış etdiyini qeyd edib.
Ombudsman əlavə edib ki, faktaraşdırıcı missiyalar zamanı əldə etdiyi dəlillər bir daha göstərir ki, qəsdən müki əhalini və strateji əhəmiyyətə malik olan infrastruktur obyektləri hədəf alan hücumlar beynəlxalq humanitar hüququn kobud şəkildə pozulması və müharibə cinayətidir, buna görə Ermənistan məsuliyyət daşıyır.
Səbinə Əliyeva  tədbirdə iştirak edən ombudsmanları mülki şəxslərə qarşı Ermənistanın hərbi hücumlarını pisləməyə və BMT Təhlükəsizlik Şurasının Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən dərhal və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən dörd müvafiq qətnaməsinin icra edilməsi yolu ilə münaqişənin həllini dəstəkləməyə çağırıb.
Ombudsman əlavə edib ki, hazırda Azərbaycan dövləti bu hücumlardan əziyyət çəkən insanların ehtiyaclarını təmin etmək üçün bütün lazımi tədbirləri görür, lakin bu mərhələdə beynəlxalq ictimaiyyətin, insan hüquqları təsisatlarının diqqət və dəstəyi də xüsusi əhəmiyyətə malikdir.
Yekunda Müvəkkil Ermənistan silahlı qüvvələrinin mülki yaşayış məntəqələrinə hücumlarının ağır nəticələri ilə yerində tanış olmaq üçün həmkarlarını Azərbaycana dəvət edib. Assosiasiyanın Prezidenti Müvəkkilin bu təklifini dəstəkləyib. İdarə heyətinin digər üzvləri də Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi hücumlarını qınayaraq münaqişənin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində, beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri əsasında həllinin vacibliyini vurğulayıblar.

Sabina Aliyeva briefed OIC Ombudsmen Association members on the consequences of the military aggression of Armenia against Azerbaijan
14-10-2020 1309 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of Azerbaijan, Ms. Sabina Aliyeva has participated at the online Meeting of Ombudsmen Association of Organization of Islamic Cooperation (OIC), in which she is represented in the Board of Directors. The Meeting brought together various ombuds institutions, including Turkey, Azerbaijan, Iran, Marocco, Sudan and Djibouti ombudspersons.
The main goal of this Meeting was to discuss the issues of strengthening the cooperation in the field of human rights, effective prevention of violations of human rights, and the activities of the ombuds institutions during the COVID-19 pandemic, education, mediation and other issues.
Opening the event, President of the Association and Chief Ombudsman of Turkey, Mr. ?eref Malkoç spoke about future cooperation strategies and prospects for cooperation. He condemned Armenia's military provocations and aggression against Azerbaijan and stressed the importance of the immediate liberation of our occupied territories.
During her speech, the Ombudsman Ms. Sabina Aliyeva said that at a time when the world is fighting the COVID-19 infection, Armenia, taking advantage of the current situation, continues its military hostilities against Azerbaijan with new claims.
The Ombudsman briefed the participants about deliberate and indiscriminate heavy artillery and missiles attacks on densely populated Azerbaijani cities and districts, including Ganja, Mingachevir, Horadiz, Barda, Aghdam, Agjabadi, Beylagan, Tartar, Jabrayil, Khizi, Absheron, and civilian settlements by the Armenian armed forces since September 27, 2020. She also said that many civilians, including women and children, were killed and injured in the attacks, and that serious damage were exposed to civilian homes, historical and cultural monuments, administrative buildings, educational institutions and social facilities.
Ms. Aliyeva said that she conducted fact-finding missions in the conflict-affected areas to investigate the facts of human rights violations due to the Armenia’s missile shelling and to convey the truth to the international community. It was also noted that the Mission Reports were then sent to international organizations and called on them to take actions for legal liability for Armenia.
The Ombudsman also added that the findings of the Missions once again shows that deliberate attacks on civilians and strategic infrastructure are severe violations of international humanitarian law and is a war crime, for which Armenia is legally liable.
At the Meeting, it was also said that the Ombudsman of Azerbaijan urged the ombudspersons attended the event, to condemn Armenia's military attacks on civilians and support the settlement of the conflict through the implementation of four relevant UN Security Council Resolutions demanding the occupying forces to immediately and unconditionally being withdrawn from the occupied areas of Azerbaijan.
Ms. Aliyeva also stated the Government of Azerbaijan  is currently taking all necessary measures to meet the needs of people in the conflict-affected areas, but also reiterated that for all that, at this stage, we need particularly the attention and support by the international community and human rights institutions.
In conclusion, the Commissioner invited her colleagues to Azerbaijan to get acquainted with the grave consequences of the attacks of the Armenian armed forces on civilian settlements. The President of the Association supported the Ombudsman’s proposal. Other members of the Board also condemned Armenia's military attacks on Azerbaijan and stressed the importance of resolving the conflict in the frame of territorial integrity of Azerbaijan and the norms and principles of international law.