Ombudsman Aparatının əməkdaşı inklüziv ali təhsil məsələlərinə dair beynəlxalq vebinarda iştirak edib
21-05-2020 1412 dəfə oxunub
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) 90 illik yubileyi və UNEC İnklüziv Təhsil Mərkəzinin 5 illiyi münasibətilə “İnklüziv ali təhsildə 3N: nəyi bilməliyik, nə etməliyik və nə edə bilərik?” mövzusunda beynəlxalq vebinar keçirilib.
UNEC İnklüziv Təhsil Mərkəzinin koordinatoru Sevinc Məhsimovanın moderatorluğu ilə baş tutan beynəlxalq vebinarda Makedoniya Universitetinin Təhsil və Sosial Siyasət Departamentinin rəhbəri, dosent Lefkothea Kartasidou, Türkiyənin Qlobal Əngəllilər Fondunun təsisçisi və prezidenti Necdet Öztürk, Heydər Əliyev Fondunun “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin həyata keçirdiyi layihənin inklüziv təhsil üzrə mütəxəssisi Fərid Süleymanov, Xəzər Universitetinin Psixologiya şöbəsinin koordinatoru, “Psixoloji Xidmət Mərkəzi”nin rəhbəri Mələk Kərimova, UNEC 24/7 Kitabxanasının direktoru, İnklüziv Təhsildə Elektron kitabxana mütəxəssisi Arzu Məmmədova, UNEC-in Rəqəmsal iqtisadiyyat və İKT kafedrasının dosenti Təranə Əliyeva məruzə ilə çıxış ediblər.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının sektor müdiri Müqalib Mahmudovun, Rusiya və Türkiyə universitetləri ilə yanaşı, Lənkəran, Gəncə, Mingəçevir Dövlət universitetləri, Xəzər Universitetinin, dövlət qurumlarının və qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələrinin də qatıldığı həmin vebinardakı məruzələr əsasən “İnklüziv təhsil nədir?”, “Əlilliyin növləri (nozologiyalar)”, “İnklüziv təhsil necə təşkil olunmalıdır?”, “İnklüziv təhsildə qarşıya çıxan problemlər və onların həlli yolları”, “İnklüziv təhsildə istifadə edilən rəqəmsal texnologiyalar” və “İnklüziv təhsildə kitabxana xidmətinin təşkili” kimi mövzuları əhatə edib.
Ombudsman Aparatının əməkdaşı beynəlxalq vebinarda çıxışı zamanı Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında və tərəfdar çıxdığı beynəlxalq müqavilələrdə təsbit olunmuş insan hüquqları sırasında təhsil hüququnun mühüm yer tutduğunu, son zamanlar əlilliyi olan şəxslərin təhsil hüququnun təmin edilməsi ilə bağlı həyata keçirilən hüquqi islahatlar, onların hüquqlarının müdafiəsini daim diqqət mərkəzində saxlayan Müvəkkilin bu sahədə gördüyü işlər barədə məlumat verib.
Müvəkkil tərəfindən əlilliyi olan şəxslərin müasir informasiya-kommunikasiya texnologiyalarından istifadə edərək elektron hökumətin imkanlarından faydalanmaqla distant təhsil alması, onlayn ödəmələr aparması, qanunvericilik aktları ilə tanış olması, əmək bazarına çıxış imkanı əldə etməsi, ümumi ictimai həyata inteqrasiya olunması və s. üçün onların kompüter proqramlarına çıxışının asanlaşdırılması təklifinin irəli sürüldüyünü və bu təklif nəzərə alınmaqla Nazirlər Kabinetinin 2020-ci il 7 yanvar tarixli 1 nömrəli Qərarı ilə internet informasiya ehtiyatlarının əlilliyi olan şəxslər üçün müyəssərliyinə dair tələblərin müəyyən edildiyi vurğulanıb.
Təhsil qanunvericiliyinə inklüziv təhsillə bağlı müddəaların daxil edilməsi, əlilliyi olan şəxslər üçün müxtəlif profilli reabilitasiya müəssisələrinin, surdoloji və loqopedik xidmət mərkəzlərinin, inklüziv komponentli təhsil ocaqlarının yaradılması, bu sahədə ixtisaslaşmış peşəkar mütəxəssislərin - korreksion pedaqoqların, psixoloqların, sosial işçilərin, həkim surdoloqların, audioloqların və s.  hazırlanması ilə bağlı Müvəkkil tərəfindən təkliflər irəli sürdüyü diqqətə çatdırılıb.
Son dövrlər ölkəmizdə sosial inklüziyanın təmin edilməsi sahəsində həyata keçirilən tədbirlərin cinsindən, dilindən, dinindən, əqidəsindən, etnik mənsubiyyətindən, mənşəyindən, sosial və əmlak vəziyyətindən, qulluq mövqeyindən, sağlamlıq imkanlarından və hər hansı başqa əlamətlərindən asılı olmayaraq hər kəsin ictimai həyatda aktiv iştirakına bərabər imkanların yaradılmasına və bu sahədə ayrı-seçkiliyin yolverilməzliyinə xidmət etdiyi bildirilib.

Representative of the Ombudsman Office took part in an international webinar on inclusive education
An international webinar titled “Inclusive higher education 3W: What should we know? What should we do? What can we do?” was held on the occasion of 90th anniversary of Azerbaijan State University of Economics (UNEC) and the 5th anniversary of the UNEC Inclusive Education Center.
During the webinar moderated by the coordinator of the UNEC Inclusive Education Center, Sevinj Masimova, the speeches were delivered the Head of Department on Education and Social Policy at the University of Macedonia, associate professor Lefkothea Kartasidou, the Founder and President of Global Disability Foundation of Turkey, Necdet Öztürk, a specialist on the inclusive education for the project implemented by “Regional Development” Public Union of Heydar Aliyev Foundation, Farid Suleymanov, the coordinator of Khazar University Psychology department, director of “Psychological Care Center”, Malak Karimova, the director of UNEC 24/7 Library, librarian specialist in inclusive education, Arzu Mammadova, the UNEC Chair of Digital Economy and ICT associate professor, Tarana Aliyeva .
The webinar brought together the representatives from universities of Russia and Turkey, also Lankaran, Ganja, Mingachevir State Universities, Khazar University, as well as staff members of state bodies and NGOs. Mugalib Mahmudov, Head of Legal Education Sector, represented the Ombudsman Office of Azerbaijan. Main topics in the webinar included “What is inclusive education?”, “Types of disability (nosologies)”, “How to organize inclusive education?”, “Challenges and their solution in inclusive education”, “Digital technologies applied in inclusive education”, “Organization of library services in inclusive education” and so on.
The representative of the Ombudsman Office stated that right to education occupies a special place among human rights envisaged in the Constitution of the Republic of Azerbaijan and international treaties to which the country is a party. He informed the participants about the recent legal reforms aimed at ensuring right to education for persons with disabilities and the relevant activities carried out by the Ombudsman, who always pays particular attention to their rights.
M. Mahmudov recalled the Ombudsman’s proposals to facilitate the access to computer programs by persons with disabilities for their use of ICT and distant education though benefiting from opportunities given by e-government, making online payments, getting familiar with legislative acts, gaining an access to labor market, integration to general social life. He stressed that this proposal was taken into account whilst the Cabinet of Ministers set certain requirements in the Decision #1, dated January 7, 2020, on accessibility of internet information data for persons with disabilities.
It was also mentioned the Commissioner has made proposals with regard to adding provisions on inclusive education to educational legal framework, establishing different-profile rehabilitation facilities, surdological and logopedics service centers, educational institutions with inclusive component for persons with disabilities, training professional field specialists- correctional pedagogues, psychologists, social workers, physician-surdologists, audiologists etc.
This was also added that the measures recently implemented in the field of social inclusion serve to establishment of equal opportunities for active participation of everyone and prohibition of discrimination in social life regardless of sex, language, religion, confession, ethnicity, origin, social and property status, position, health capacities or any other grounds.