Ombudsman Aparatında 20 Yanvar faciəsinin 30-cu ildönümü ilə əlaqədar tədbir keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkkili (Ombudsman) Aparatında 20 Yanvar faciəsinin 30-cu ildönümü ilə əlaqədar tədbir keçirilib.
Əvvəlcə şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Daha sonra tədbiri giriş sözü ilə açan Ombudsman Səbinə Əliyeva 20 Yanvar faciəsinin xalqımızın azadlıq mübarizəsinin qəhrəmanlıq səhifəsi olduğunu deyib. Sovet ordusu tərəfindən Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş qanlı cinayət zamanı 150 nəfər silahsız mülki şəxsin, o cümlədən uşaqların, qadınların və yaşlıların amansızcasına öldürüldüyünü, paytaxt və başqa ərazilərdə 744 dinc, günahsız insanın yaralandığını, yüzlərlə adamın itkin düşdüyünü, 841 nəfərin qanunsuz olaraq həbs edildiyini qeyd edən Müvəkkil  hadisənin ertəsi günü həyatını təhlükə qarşısında qoyaraq Azərbaycanın Moskvadakı daimi nümayəndəliyinə gələn Ümummilli lider Heydər Əliyevin faciənin təşkilatçılarını şiddətli şəkildə qınadığını, ifşaedici və cəsarətli bəyanat verdiyini xatırladıb. Ulu Öndərin təşəbbüsü ilə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məclisinin faciə ilə əlaqədar 21 noyabr 1990-cı il tarixli qərar qəbul etdiyini, Milli Məclisin 1994-cü il martın 29-da qəbul etdiyi Qərarda 20 Yanvar faciəsinin günahkarlarının konkret qeyd olunduğunu diqqətə çatdıran Müvəkkil “Beləliklə, faciəyə Ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə siyasi-hüquqi qiymət verilib”,-deyə vurğulayıb.
Ombudsman faciə zamanı qətlə yetirilmiş, müxtəlif millətlərdən olan Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarına ölkə Prezidentinin müvafiq Fərmanına əsasən “20 Yanvar Şəhidi” fəxri adı verildiyini xatırladaraq “1990-cı il 20 Yanvar hadisələri zamanı əlil olmuş şəxslərə dövlət qayğısının artırılması haqqında” Sərəncama əsasən, müxtəlif tədbirlər həyata keçirildiyini, bu şəxslərə dövlət tərəfindən müavinət, şəhid ailələrinə isə Prezident təqaüdü verildiyini diqqətə çatdırıb.
Xalqımıza qarşı bu cür qanlı aksiyanın törədilməsinin BMT-nin Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsinnin, Mülki və siyasi hüquqlar haqqında Beynəlxalq Paktın və digər beynəlxalq hüquqi sənədlərin, konvensiyaların tələblərinin pozulması faktı olduğunu nəzərə çatdıran Müvəkkil Səbinə Əliyeva “20 Yanvar faciəsi insanlıq əleyhinə cinayətdir və təşkilatçıların, hadisəni törətmiş şəxslərin ədalət mühakiməsinə cəlb olunması üçün hüquqi əsaslar mövcuddur”,-deyə bildirib.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 20 Yanvar faciəsinin otuzuncu ildönümü haqqında Sərəncama uyğun olaraq Ombudsmanın Aparatı, eləcə də Şəki, Gəncə, Quba və Cəlilabad regional mərkəzləri tərəfindən tədbirlər keçirilir. Bununla yanaşı, Azərbaycan Respublikası İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin 1990-cı il 20 Yanvar faciəsinin 30-cu ildönümü ilə əlaqədar bəyanatı qəbul edilib və mötəbər beynəlxalq qurumlara, müxtəlif ölkələrin ombudsmanlarına və milli insan hüquqları institutlarına, Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdəki və xarici ölkələrin respublikamızdakı səfirliklərinə, Azərbaycanın diaspor təşkilatlarına göndərilib.
Tədbirdə daha sonra Ombudsman Aparatının rəhbəri Aydın Səfixanlı və təsisatın əməkdaşı Murad Babayev çıxış edərək 20 Yanvar faciəsini törədənlərin ədalət mühakiməsinə cəlb edilməsinin beynəlxalq hüququn tələbi olduğunu diqqətə çatdırıblar. Qeyd olunub ki, konkret dövlətin silahlı birləşmələri tərəfindən törədilmiş bu hadisə beynəlxalq hüquq normalarına əsasən insanlıq əleyhinə cinayət və hərbi təcavüzdür.

The Ombudsman Office held an event regarding the 30th anniversary of January 20 tragedy
The Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan held an event on the 30th anniversary of the January 20 tragedy.
The memory of our martyrs was commemorated with a minute’s silence. The Ombudsman Sabina Aliyeva said that January 20 tragedy became a heroic page of the Azerbaijani people’s struggle for freedom. She noted that during the crime committed by the Soviet army against Azerbaijani people, 150 unarmed civilians, including children, women and the elderly were murdered, 744 civilians were wounded in the capital and other areas, hundreds of people went missing and 841 people were arrested illegally. The Ombudsman reminded that the National Leader, Heydar Aliyev, who came to the Permanent Representation of Azerbaijan in Moscow on the next day, risking his life, strongly condemned the organizers of the tragedy and made a revealing and bold statement. The Ombudsman noted that the Supreme Assembly (Ali Mejlis) of the Nakhchivan Autonomous Republic made a decision on the tragedy on November 21, 1990 at the initiative of the Great Leader, and the decision of the Parliament dated January 20, 1994 clearly mentioned the perpetrators of the January 20 tragedy. “Thus, the tragedy was politically and legally assessed at the initiative of the National leader Heydar Aliyev”, she emphasized.
The Ombudsman recalled that the citizens of the Republic of Azerbaijan of different nationalities, who were killed in the tragedy, were given the honorary title “Martyr of January 20” in accordance with the relevant Decree of the country President. She also noted that different measures were carried out according to the Order “On increasing state care to persons who became disabled as a result of January 20 events”, those persons are provided with state allowances; families of martyrs are provided with Presidential allowances.
The Ombudsman noted that this bloody action against our people was a violation of the UN Universal Declaration of Human Rights, the International Covenant on Civil and Political Rights and other international legal documents and conventions. Sabina Aliyeva also stated that 20 January tragedy is a crime against humanity, and there are legal grounds for bringing its organizers, perpetrators to justice.
It was mentioned that the Ombudsman’s Office, as well as Sheki, Ganja, Guba and Jalilabad regional centers held events according to the Order of the President of the Republic of Azerbaijan on the 30th anniversary of the January 20 tragedy. In addition, the Commissioner for Human Rights of the Republic of Azerbaijan issued a Statement on the 30th anniversary of the 20 January 1990 tragedy, and it was sent to reputable international organizations, ombudspersons and national human rights institutionsof different countries, embassies of the Republic of Azerbaijan in foreign countries and embassies of foreign countries in the country, as well as to the Azerbaijani Diaspora organizations.
At the event, the head of the Ombudsman’s Office, Aydin Safikhanli and the staff member of the institution, Murad Babayev mentioned that international law requires bringing to justice the perpetrators of January 20 tragedy. It was noted that according to international law norms these tragic events, which was committed by armed groups of a particular state, is a crime against humanity and military aggression.