Ombudsman Aparatının rəhbəri Rusiyada keçirilən beynəlxalq konfransda iştirak edib
Bu günlərdə Moskva şəhərində “Avrasiya məkanında insan hüquqlarının müdafiəsi: ombudsmanların bu sahədə müsbət iş təcrübələrinin bölüşülməsi” mövzusunda III beynəlxalq konfrans keçirilib. Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının rəhbəri Aydın Səfixanlı həmin konfransda iştirak edib.
Tədbirə bir sıra dövlətlərin, o cümlədən Rusiya Federasiyasının və subyektlərinin ombudsmanları və səlahiyyətli nümayəndələri, Rusiya Federasiyasının hökumət və parlament üzvləri, insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində fəaliyyət göstərən beynəlxalq və regional təşkilatların nümayəndələri, bu sahədə ixtisaslaşmış elm xadimləri qatılıblar.
Ombudsman Aparatının rəhbəri Aydın Səfixanlı həmin konfransda “Azərbaycanda miqrantların hüquqlarının müdafiəsi və bu istiqamətdə beynəlxalq əməkdaşlığın inkişafı” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, çıxışında Azərbaycanda miqrasiya qanunvericiliyinin ölkənin qoşulduğu beynəlxalq sənədlərə uyğun təkmilləşdirildiyini bildirib və bu istiqamətdə innovativ yanaşmalar tətbiq edilməklə həyata keçirilən tədbirlər barədə iştirakçılara ətraflı məlumat verib.
Xüsusi vurğulanıb ki, ölkənin bir milyondan çox qaçqın və məcburi köçkün əhalisi olmasına, bu problemin Azərbaycan dövləti üçün əsas, prioritet məsələ olaraq qalmasına baxmayaraq, ölkəmiz öz iqtisadi inkişafı, sabitliyi, tolerantlıq mühitinə görə miqrantlar üçün cəlbedici məkana çevrilib və buraya üz tutan miqrantların sayında artım müşahidə olunur.
A.Səfixanlı Müvəkkilin qayğıya daha çox ehtiyacı olan əhali qruplarının, o cümlədən miqrantların hüquqlarının səmərəli təmin edilməsi və etibarlı müdafiəsi sahəsindəki çoxşaxəli fəaliyyəti barədə məlumat verərək, onun mühüm bir hissəsinin qeyri-qanuni miqrasiya, məcburi əməyin və insan alverinin qarşısının alınması istiqamətində preventiv tədbirlərin təşkilinə yönəldildiyini bildirib. Bununla yanaşı, Müvəkkilin Milli Preventiv Mexanizm qismində fəaliyyəti çərçivəsində görülmüş işlər barədə iştirakçılara geniş məlumat verilib.
Çıxışda, həmçinin qeyd olunub ki, Müvəkkilin fəaliyyətə başladığı ilk günlərdən təsisatda bu şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi üzrə yaradılmış xüsusi struktur bölməsində bu əhali qrupunun hüquqlarının təmin edilməsi vəziyyəti, problemləri, ehtiyacları və müraciətləri araşdırılaraq təhlil edilir, eyni zamanda vətəndaş cəmiyyəti üzvlərinin iştirakı ilə geniş məsləhətləşmələr təşkil edilir, əldə edilmiş nəticələr üzrə aidiyyəti dövlət qurumlarına təkliflər ünvanlanır. Habelə digər təkliflərlə yanaşı əcnəbilərin olduğu yer üzrə qeydiyyata alınma müddətinin uzadılması, həmçinin valideyn himayəsindən məhrum olmuş və sığınacaq üçün müraciət edən uşaqların sosial müdafiəsi, xüsusi saxlanılma mərkəzlərinə yerləşdirilən əcnəbilərin hüquqi vəziyyətinin yaxşılaşdırılması ilə bağlı Müvəkkilin təkliflərinin nəzərə alındığı qeyd edilib. Digər məsələlərlə yanaşı readmissiya, qaçqınların inteqrasiyası, həmçinin miqrasiya idarəçiliyi proseslərinə cəlb edilmiş dövlət qurumlarının əməkdaşlarının biliklərinin artırılması sahəsində Ombudsman təsisatının səmərəli fəaliyyət göstərdiyi vurğulanıb.
Bununla yanaşı, ölkə ərazisində olan miqrantlarla yanaşı, ölkə hüdudlarından kənar yaşayan Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlarının Müvəkkilə öz müraciətlərini təqdim etmələri üçün geniş imkanların yaradıldığı qeyd olunub, Ombudsmanın bu istiqamətdə tətbiq etdiyi çoxsaylı müsbət təcrübələr barədə məlumat verilib.
A.Səfixanlı qeyd edib ki, ölkə Ombudsmanı digər dövlət qurumları ilə yanaşı həm Dövlət Miqrasiya Xidməti, həm də xarici Ombudsmanlarla, o cümlədən həmin ölkələrin Azərbaycandakı və ölkəmizin xarici dövlətlərdə diplomatik nümayəndəlikləri ilə qurulmuş sıx əməkdaşlıq çərçivəsində fəaliyyətini davam etdirir, bu kateqoriyadan olan şəxslərin vəziyyətinə dair birgə araşdırmalar aparılır, yerlərdə mütəmadi görüşlər keçirilir. Bu tədbirlərin nəticəsi olaraq əcnəbilərin əmək fəaliyyətinin leqallaşdırılmasına, onların sosial ehtiyaclarının ödənilməsi, təhsil, sağlamlıq və digər hüquqların həyata keçirilməsi üçün yardım göstərilir, vətəndaşsızlıq vəziyyətində yaşayan şəxslərin vətəndaşlıq mənsubiyyəti müəyyən edilir, bu şəxslər qısa vaxt ərzində lazımi sənədlərlə təmin edilir, hər bir miqranta fərdi yanaşmaqla, şəxsi və ailə vəziyyətləri nəzərə alınır, bu şəxslərə qarşı zorakılıq hallarının yolverilməzliyi davamlı olaraq təbliğ edilir.
Konfransda çıxış edən ombudsmanlar və digər ekspertlər Azərbaycanda miqrantların insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində həyata keçirilən islahatları və Azərbaycan Ombudsmanının bu istiqamətdə fəaliyyətini müsbət qiymətləndiriblər.

Head of the Ombudsman Office took part in an international conference in Russia
Recently, the third international conference on “Human rights protection in Eurasia: exchange of best practices of ombudspersons” was held in Moscow, Russia. The Head of the Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Aydin Safikhanli took part in that event.
The conference brought together the ombudsmen and authorized representatives of NHRIs of several states, including the Russian Federation and its federal subjects, governmental and parliamentary representatives of the Russian Federation, representatives of international and regional organizations acting in the field of human rights protection and scholars specialized in this sphere.
A. Safikhanli delivered a speech in the conference on the topic “Protection of migrants’ rights in Azerbaijan and development of international cooperation in this direction”. He stated that the migration legislation in Azerbaijan was improved in compliance with the international documents, which the country is a party to, and informed the participants about the activities carried out by applying innovative approaches.
It was particularly stressed that Azerbaijan became an attractive country for migrants due to its economic development, stability and tolerant environment, despite the fact that there are more than one million refugees and IDPs in the country and that this problem remains the state’s priority issue.
Informing the participants on the comprehensive activity of the Commissioner in the field of effective protection of the rights of vulnerable groups of population, including migrants, A. Safikhanli noted that a special part of this activity is preventive measures to eliminate illegal migration, forced labor and trafficking in human beings. Furthermore, participants were informed about activities conducted within the framework of activity of the Ombudsman as a National Preventive Mechanism.
It was mentioned that the status of ensuring the rights of that population group, their problems, needs and appeals were investigated and analyzed in the special structural unit, which was established in the first days the Commissioner’s activity for the protection of rights of those persons. At the same time, wide consultations are organized with participation of representatives of civil society, and the proposals based on the obtained results are addressed to the relevant state bodies. He also noted the Commissioner’s proposals taken into consideration with regard extending the period for registration of foreigners upon place of stay; social protection of children deprived of parental care and applying for shelter, improvement of the legal status of foreigners placed in special detention facilities. It was stressed that the Ombudsman institution effectively operates in the field of readmission, integration of refugees, as well as improving knowledge of staff members of state bodies involved in migration management processes, besides other issues.
It was told that wide opportunities were established for the citizens of the Republic of Azerbaijan, besides the migrants in the territory of the country for submission of their complaints to the Commissioner. Information was provided about numerous positive experiences applied by the Ombudsman in this regard.
A. Safikhanli said that the Ombudsman develops her activity within the framework of close cooperation with State Migration Service, other state bodies and foreign ombudsmen, diplomatic missions of foreign countries in Azerbaijan and vice versa. Joint monitoring on situation of those persons is conducted, regular meetings are held in the regions. As a result of conducted measures, migrants are rendered assistance for legalization of their labor activity, meeting their social needs, implementation of education, health and other rights. The citizenship status of stateless persons is determined and they’re provided with necessary documents during a short period of time. Private and family life of each migrant is taken into consideration by applying individual approach for each migrant, and prohibition of discrimination against those persons is regularly promoted.
The Ombudsmen and other experts highly appreciated the reforms carried out in Azerbaijan in the direction of protecting the human rights of migrants and the relevant experience of the Azerbaijani Commissioner.