Süni intellektin insan hüquqlarına təsiri Brüssel şəhərində keçirilən beynəlxalq konfransda müzakirə edilib
22-11-2019 1234 dəfə oxunub
Milli İnsan Hüquqları İnstitutlarının Avropa Şəbəkəsinin bu günlərdə Belçikanın Brüssel şəhərində keçirdiyi növbəti illik beynəlxalq konfransda süni intellektin insan hüquqlarına təsiri, daha güçlü milli insan hüquqları institutlarının yaradılması, iqtisadi, sosial hüquqların səmərəli təmini və s. qlobal xarakterli mövzular müzakirəyə çıxarılıb. Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının şöbə müdirinin müavini və Beynəlxalq əlaqələr sektorunun müdiri Zaur Vəliməmmədlinin iştirak etdiyi bu tədbirdə 40-dan çox ölkənin Milli İnsan Hüquqları İnstitutlarının rəhbər və nümayəndələri ilə yanaşı, Avropa Şurası, Avropa İttifaqı, BMT, ATƏT və s. beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri təmsil olunub.
Süni intellektin insan hüquqlarına təsirinə dair sessiyada Z.Vəliməmmədli çıxış edərək müasir dövrün inkişaf prosesində süni intellektin və ya robotların insan hüquqlarına təsrinin müzakirə edilməsinin olduqca vacib olduğunu qeyd edib. O, süni intellektin ictimai həyatın müxtəlif sahələrində qərarverici bir mexanizm kimi qarşımıza çıxdığını və dolayısıyla insan hüquqlarına da müəyyən mənada təsir etdiyini qeyd edərək bu səbəbdən insan hüquqları institutlarının bu sahədə rolunun əhəmiyyətli olduğunu vurğulayıb. Aparatın əməkdaşı müasir dövrün tələbi olaraq “Elektron Hökumət”in formalaşdırılması və səmərəli fəaliyyəti, Açıq Hökumət Tərəfdaşlığına qoşulmasının insan hüquqlarının təmininə, demokratiyanın inkişafına müsbət təsir etdiyini, ölkəmizdə “Elektron Hökumət”in formalaşdırılmasının beynəlxalq təcrübəyə əsaslandığını və bununla bağlı müvafiq hüquqi bazanın yaradıldığını, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin fəaliyyətinin artıq beynəlxalq sahədə müsbət təcrübə kimi qiymətləndirildiyini qeyd edib.
Z.Vəliməmmədli həmçinin dünyanın ilk süni intellekt humanoid robotu Sofiyanın Azərbaycana səfər etdiyini və səfər çərçivəsində keçirdiyi görüşlərin xüsusilə gənclər arasında böyük marağa səbəb olduğunu tədbir iştirakçılarının nəzərinə çatdırıb. O, robotun “ASAN xidmət” modeli ilə də tanış olduğunu, bu xidmətin çox müasir, rahat və vətəndaşyönümlü olduğu yönündə dəyərləndirmə apardığını bildirib, eyni zamanda Azərbaycan Ombudsman İnstitutunun onlayn müraciət xidmətinin “Elektron Hökumət” portalına inteqrasiya edildiyini və əhali tərəfindən fəal şəkildə istifadə olunduğunu vurğulayıb.
Aparatın əməkdaşı sözü gedən konfrans çərçivəsində Avropa Şurasının Milli İnsan Hüquqları İnstitutlarına ünvanlanan tövsiyələrinin implementasiyası ilə bağlı sessiyada da çıxış edərək, müasir dövrin tələbi olaraq, insan hüquqlarının təmin olunması, demokratiyanın və hüququn aliliyinin gücləndirilməsində müstəqil milli insan hüquqları institutlarının rolunun çox əhəmiyyətli olduğunu qeyd edib. O, Azərbaycan Ombudsman İnstitutunun BMT tərəfindən ölkədə fəaliyyət göstərən yeganə milli insan hüquqları institutu  kimi tanındığını diqqətə çatdırıb və fəaliyyət dövrü ərzində bu statusa əsaslanaraq beynəlxalq mexanizmlərdə fəal iştirak etdiyini, BMT-nin insan hüquqları şurasına insan hüquqlarının müxtəlif sahələri ilə bağlı yazılı və şifahi bəyanatlar təqdim edildiyini bildirib. Bundan əlavə müasir dövrün tələblərini də nəzərə alaraq milli insan hüquqları institutlarının qurulmasında əsas götürülən 1993-cü il tarixdə BMT Baş Assambleyası tərəfindən qəbul edilmiş Paris Prinsiplərinə əlavə yeni qaydaların da qəbul edilməsinin məqsədə müvafiq olacağını qeyd edilib.
Z.Vəliməmmədli eyni zamanda Paris Prinsiplərinin əsas şərti olaraq insan hüquqlarının müdafiəsinin Milli İnsan Hüquqları İnstitutlarının mandatı daxilində yer almasının vacib şərt olduğunu söyləyib və daha güclü Milli İnsan Hüquqları İnstitutları yaradılması məqsədilə Paris Prinsipləri ilə yanaşı eyni zamanda 2019-cu ilin mart ayında Avropa Şurasının Demokratiya uğrunda Venesiya Komissiyası tərəfindən qəbul edilmiş Venesiya Prinsiplərinin də nəzərə alınmasının bu məqsədə xidmət edəcəyini vurğulayıb.

Impact of artificial intelligence on human rights was discussed at the international conference in Brussels
22-11-2019 1235 dəfə oxunub
The impact of artificial intelligence on human rights, building much stronger human rights institutions (NHRIs), effectively ensuring social-economic rights and other global topics were discussed at the next annual international conference held by the European Network of Human Rights Institutions (ENNHRI) in Brussels, Belgium. The Head of the International Relations Unit of the Ombudsman Office, Zaur Valimammadli took part at this event, which was also attended by chairpersons or staff members of NHRIs from 30 countries, also representatives of the CoE, EU, UN, OSCE and other international organizations.
In his speech, Z. Valimammadli noted the necessity of discussing the impacts of artificial intelligence or robots on human rights in the modern development process. He mentioned that artificial intelligence is found as a decision-making mechanism in various spheres of public life and is indirectly affecting human rights in a certain sense. From this point of view, he stressed upon the role of NHRIs in this field.
The representative of the Office also noted that formation and effective functioning of E-government, the positive effect of integration to Open Government Partnership on ensuring human rights and development of democracy. It was also mentioned that formation of E-government was based on the international practice and establishment of relevant basis for that, also the activity of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan has been evaluated as a positive practice in the international area.
Z. Valimammadli also brought into attention the visit of the world’s first humanoid robot Sophia to Azerbaijan. He mentioned that the robot got familiar with the ASAN Service model, also evaluated the Service as a very modern, convenience and citizen-oriented one. At the same time, the online application to the Azerbaijani Ombudsman Institution was also integrated to the E-government portal and is actively used by population.
Within the conference, the representative also delivered a speech at the session on implementation of recommendations addressed to NHRIs of the CoE member states by noting essence of NHRIs’ role in ensuring human rights, strengthening democracy and rule of law.
He noted that the Azerbaijani Ombudsman Institution is recognized by the UN as the only NHRI acting in the country and it takes part actively in the international mechanisms with this status, presenting written and oral reports regarding different areas of human rights to the UN Human Rights Council.
It was told that adding new rules to the Paris Principles adopted in 1993 by the UN General Assembly would be appropriate.
Z. Valimammadli also underlined that the inclusion of the protection of human rights within the mandate of NHRIs as a main term in the Paris Principles was an important condition, and along with the above noted principles taking into consideration the Venice Principles adopted in 2019 by the European Commission for Democracy through Law (Venice Commission) with the aim of building much stronger ombudsman institutions, will serve the same purpose.