Ombudsman Səbinə Əliyeva hərbi əsirlərə baş çəkib
2020-ci il 27 sentyabr tarixindən başlayaraq Ermənistan silahlı qüvvələri Azərbaycan Respublikasının mülki əhalisinin sıx məskunlaşdığı yaşayış məntəqələrini, sosial, mədəni və strateji əhəmiyyətli obyektləri ağır artilleriya qurğularından və xüsusi raket sistemlərindən istifadə etməklə intensiv şəkildə atəşə tutmaqda davam edir. Nəticədə dinc əhali, o cümlədən, qadın və uşaqlar qətlə yetirilib, yaralanıb, çoxsaylı evlərə və mülki obyektlərə ciddi ziyan dəyib.
Yeni ərazi iddiaları və hərbi əməliyyatların coğrafiyasını genişləndirmək məqsədilə Azərbaycan ərazisinə hücuma keçən Ermənistan silahlı qüvvələrinin hərbi qulluqçularından əsir düşənlər var.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Milli Preventiv Mexanizmin funksiyalarının icrası fəaliyyəti çərçivəsində hərbi əsirlərlə rəftar və onların saxlanma şəraiti ilə bağlı başçəkmə keçirib.
BMT-nin İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiyasının Fakültativ Protokolu və Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında Konstitusiya Qanununun tələbləri əsasında təşkil olunmuş başçəkmədə məqsəd hərbi əsirlərin saxlanma şəraiti, onlarla rəftar məsələləri, beləliklə də hüquqlarının təmin olunması vəziyyətinin beynəlxalq humanitar hüquq normaları, xüsusilə də Hərbi əsirlərlə rəftara dair Cenevrə Konvensiyasının müddəaları əsasında araşdırılmasından ibarət olub.
Başçəkmə zamanı hərbi əsirlər Ombudsman tərəfindən fərdi qaydada qəbul olunub, onlara hüquqları və müraciət mexanizmləri ilə bağlı öz dillərində qanunvericilik aktları təqdim edilməklə hüquqları izah olunub.
Ailələri ilə telefon danışıqlarının təmin edildiyini bildirən hərbi əsirlər göstərilən rəftardan və saxlanma şəraitindən, tibbi xidmətdən, qidalanmadan razılıq etməklə yanaşı, əvvəlcədən belə humanist münasibəti gözləmədiklərini bildiriblər.
Başçəkmə zamanı döyüşdə yaralanmış hərbi əsirlər Mili Preventiv Qrupun həkim üzvünün iştirakı ilə müayinə olunub. Hər hansı bir fərq qoyulmadan hərbi əsirlərə münasibətdə lazımi tibbi-psixoloji xidmətin təmin olunduğu, beynəlxalq humanitar hüquq normalarına, xüsusilə də Cenevrə Konvensiyalarının müddəalarına tam riayət edildiyi müşahidə olunub.
Təəssüflər olsun ki, Ermənistan Respublikası kombatant olmayanları, yəni mülki şəxsləri və sıradan çıxmış hərbi qulluqçuları müdafiə etmək və onlarla humanist rəftarın təmin edilməsi ilə bağlı Cenevrə Konvensiyalarının tələblərini ciddi şəkildə pozur.

18-10-2020 1371 dəfə oxunub
Since September 27, 2020, the Armenian armed forces continue intensively firing on densely populated settlements, social, cultural and strategic facilities of Azerbaijan using heavy artillery and special missile systems. Consequently, civilians, including women and children, were killed and injured, and many homes and civilian objects were severely damaged.
Some soldiers of Armenian armed forces that attacked the territory of Azerbaijan in order to satisfy their new territorial claims and expand the geography of military operations, held captive.
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of Azerbaijan, Ms. Sabina Aliyeva under the national preventive mechanism mandate (NPM), had a monitoring regarding this matter.
The objective of the visit, conducted under the requirements of the OPCAT, Constitutional Law on the Ombudsman of Azerbaijan, was to monitor the standards of treatment, detention conditions and the situation of ensuring the rights of the prisoners of war established by the international humanitarian law and in particular, by the provisions of the Geneva Convention (III) relative to the Treatment of Prisoners of War.
During the monitoring, the Ombudsman received the prisoners of war in private as well as explained them their rights by also providing them legislative acts on the application procedures in their own language.
The prisoners of war stated that they have been provided with an opportunity to call their families, and expressed their satisfaction with the treatment and conditions of detention, medical care and nutrition, underlining that they did not expect such a humane treatment in advance.
At the time of the visit, the prisoners of war, who were wounded, were examined by a doctor member of the NPM. It was found that the prisoners of war were provided with all necessary medical and psychological services without any distinction, and that the norms of IHL, especially the provisions of the Geneva Conventions, were fully observed.
Unfortunately, Armenia seriously violates the requirements of the Geneva Conventions in relation to the protection of non-combatants, i.e civilians and those placed hors de combat, and the safeguards with regard to the humane treatment of them.