20 Yanvar faciəsi ilə bağlı anım tədbirləri keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Aparatında, onun regional və resurs mərkəzlərində Ombudsman tərəfindən qanlı 20 Yanvar hadisələrinin ildönümünə həsr olunmuş silsilə tədbirlər keçirilmişdir.
Aparatda keçirilən anım tədbirində şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib və Ombudsmanın 20 Yanvar faciəsinin 29-cu ildönümü ilə əlaqədar Bəyanatı diqqətə çatdırılıb. Həmin Bəyanatın BMT-nin Baş Katibinə, BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasına, BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarına, BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarına, BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasına, YUNİSEF-ə, YUNESKO-ya, Avropa İttifaqına, Avropa Şurasına, ATƏT-ə, Beynəlxalq və Avropa Ombudsmanlar İnstitutlarına, Asiya Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına və bu quruma üzv dövlətlərin Ombudsmanlar Assosiasiyasına, Avropa Uşaq Hüquqları Ombudsmanları Şəbəkəsinə, Beynəlxalq Sülh Bürosuna, müxtəlif ölkələrin ombudsmanlarına, Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdəki və xarici ölkələrin respublikamızdakı səfirliklərinə, Azərbaycanın diaspor təşkilatlarına göndərildiyi vurğulanıb.
Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdəki səfirlikləri və Azərbaycan Diaspor təşkilatlarımız tərəfindən təşkil olunan anım tədbirləri və konfranslarında Müvəkkilin bəyanatı səsləndirilir və iştirakçılara paylanılır. Ombudsmanın bəyanatı Azərbaycan Respublikasının Malayziya, İran, Bolqarıstan və Küveytdəki Səfirlikləri tərəfindən həmin ölkələrin Xarici İşlər Nazirliklərinə və diplomatik nümayəndəliklərə təqdim edilib.
Bildirilmişdir ki, 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə sovet ordusunun qoşunları qəfildən Bakı və Sumqayıt şəhərlərinə, habelə ölkəmizin digər şəhər və rayonlarına yeridilmiş, hərbi gəmilərlə gətirilmiş desant qrupları, tanklar və digər ağır hərbi texnikadan istifadə etməklə, dinc əhalini atəşə məruz qoymuş, silahsız mülki şəxsləri, o cümlədən uşaqları, qadınları və yaşlıları amansızcasına öldürmüş, bununla da beynəlxalq hüquq normaları, keçmiş SSRİ-nin və Azərbaycan SSR-in konstitusiyalarının müvafiq müddəaları, fundamental insan hüquqları kobudcasına pozulmuşdur. Doğma yurdunun azadlığının və öz hüquqlarının müdafiəsinə qalxmış çoxmillətli xalqımıza qarşı insanlıq əleyhinə qatı cinayət törədilmişdir.
Müvəkkil o dövrdə Ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin bu qanlı hadisələrlə bağlı Moskva şəhərində Azərbaycan xalqı adından sərt bəyanat verdiyini, 20 Yanvar faciəsində xalqımıza qarşı törədilmiş qırğına siyasi qiymət verilməsini və günahkarların cəzalandırılmasını tələb etdiyini söyləyib. O, həmin hadisələrin xalqımızın iradəsini qıra bilmədiyini və azadlıq mübarizəsinin 1991-ci ildə Azərbaycanın öz müstəqilliyinin bərpası ilə nəticələndiyini diqqətə çatdırıb.
Vurğulanıb ki, Prezident Heydər Əliyevin tövsiyəsi ilə Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi xüsusi sessiya keçirmiş və bu qanlı hadisəyə siyasi-hüquqi qiymət verilmişdir. 20 Yanvar tarixi respublikamızda hər il Ümumxalq Hüzn günü kimi qeyd olunur və həmin gün yüz minlərlə insan tərəfindən şəhidlər ehtiramla yad edilir. Faciə zamanı qətlə yetirilmiş, müxtəlif millətlərdən olan Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarına ölkə Prezidentinin müvafiq Fərmanına əsasən “20 Yanvar Şəhidi” fəxri adı verilmiş, habelə “1990-cı il 20 Yanvar hadisələri zamanı əlil olmuş şəxslərə dövlət qayğısının artırılması haqqında” Sərəncama əsasən, müxtəlif tədbirlər həyata keçirilir, bu şəxslərə dövlət tərəfindən müavinət, şəhid ailələrinə isə Prezident təqaüdü verilir.
Qeyd olunmuşdur ki, həmin dəhşətli faciə dinc əhalinin qırılmasına səbəb olub, nəticədə BMT-nin Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsi, Mülki və siyasi hüquqlar haqqında Beynəlxalq Pakt və digər beynəlxalq hüquqi sənədlər kobud şəkildə pozulub. Lakin öz mahiyyətinə və miqyasına görə XX əsrdə törədilmiş ən dəhşətli cinayətlərdən olan 20 Yanvar hadisələrinə indiyədək beynəlxalq hüquqi qiymət verilməyib, qanlı aksiyanın sifarişçiləri və icraçıları cəzalandırılmayıb. Beynəlxalq hüquqa əsasən, 20 Yanvar faciəsi insanlıq əleyhinə cinayət kimi tövsif edilməlidir. Belə ki, Beynəlxalq Cinayət Məhkəməsinin Statutunun 7-ci maddəsinə əsasən, insanların məhv edilməsi, məcburi yoxa çıxarılması, siyasi, irqi, etnik, mədəni və ya cinsi motivlərə görə təqib edilməsi, işgəncə, qəsdən güclü iztirablara səbəb olma və ya ağır bədən xəsarətləri, yaxud fiziki və ya psixi sağlamlığa mühüm ziyan vurmaqdan ibarət olan digər qeyri-insani hərəkətlər insanlıq əleyhinə cinayət kimi tövsif edilir.
Yekunda bəyanatda dünya ictimaiyyətini və beynəlxalq qurumları Azərbaycan xalqının haqlı tələblərini dəstəkləməklə, insanlıq əleyhinə bu cinayəti törətmiş şəxslərin layiqincə cəzalandırılması naminə qanlı aksiyaya beynəlxalq hüquqi qiymət verməyin zəruriliyi vurğulanıb.
Eyni zamanda Ombudsmanın uşaq hüquqları üzrə resurs mərkəzi olan Azərbaycan Uşaq və Gənclərin Sülh Şəbəkəsinin nəzdində müntəzəm və səmərəli fəaliyyət göstərən, Bakı şəhərinin müxtəlif məktəblərində təhsil alan 100-dən çox şagirdi birləşdirən Liderlik Məktəbində, həmçinin Müvəkkilin Ahılların Resurs Mərkəzində də 20 Yanvar faciəsinin 29-cu ildönümü ilə əlaqədar tədbirlər təşkil olunub. Bu tədbirlərdə Ombudsman təsisatının əməkdaşları, “20 Yanvar” cəmiyyətinin sədr müavini və ehtiyatda olan hərbi qulluqçu, həmin qanlı hadisələr zamanı yaralanmış şəxs, həmçinin şəhid ailələrini təmsil edən 20 Yanvar Fondunun üzvü, Ahılların Resurs Mərkəzinin nümayəndəsi, habelə faciənin şahidi və digər qonaqlar çıxış edərək faciə haqqında məlumat veriblər. Uşaqlar mövzu ilə bağlı şeirlər söyləyiblər.
Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzi tərəfindən Samux rayonu 3 saylı orta məktəbdə, Daşkəsən rayonu 2 saylı məktəbdə, Gəncə şəhər Gənclər Evində, Şəki Regional Mərkəzi tərəfindən Zaqatala rayonu Car kəndində, Şəki rayonu Turan qəsəbəsində, Qax rayonu Kötüklü kəndində, Cəlilabad Regional Mərkəzi tərəfindən Lənkəran şəhər O.Mirzəyev adına Qarışıq tipli uşaq evində, Lənkəran rayonu Girdəni Bələdiyyəsində və Şağlaser kənd tam orta məktəbində, Cəlilabad şəhərindəki 8 saylı tam orta məktəbdə, Tibb Kollecində və Musiqi-İncəsənət Məktəbində, Astara rayonu Artuba kənd tam orta məktəbində, Quba Regional Mərkəzi tərəfindən isə Quba şəhər 3 saylı və 7 saylı məktəblərdə, Xaçmaz və Qusar rayonlarında belə silsilə tədbirlər keçirilib.
Adı çəkilən bütün tədbirlərdə Ombudsmanın Bəyanatı səsləndirilib. İştirakçılar qeyd ediblər ki, 20 Yanvar 1990-cı ildə baş vermiş hadisə xalqımızın qan yaddaşına faciə kimi yazılmaqla yanaşı milli qürur mənbəyinə çevrilmiş, azərbaycanlıların azadlıq və müstəqillik uğrunda mübarizə aparmağa hazır olduqlarını bir daha təsdiqlənmişdir.

Public events commemorating the tragedy of January 20
A range of events, devoted to the anniversary of bloody January 20 were held by the Ombudsman at the Office of the Commissioner for Human Rights of the Republic of Azerbaijan, its Regional and Resource centers.
In the commemoration event held in the Office, the memory of our martyrs was remembered with a minute of silence and the Statement of the Ombudsman was sounded. It was emphasized that the Statement was addressed to the UN Secretary-General, UN Security Council, UN Office of High Commissioner for Human Rights, UN Office of High Commissioner for Refugees, UN Human Rights Council, UNICEF, UNESCO, European Union, European Council, OSCE, International and European Ombudsman Institutions, Asian Ombudsman Association, European Network of Ombudsmen for Children, Organization of Islamic Cooperation and the Association of Ombudsmen of its Member States,  International Peace Bureau, foreign ombudsmen, embassies of the Republic of Azerbaijan and the foreign embassies to Azerbaijan,  also the Azerbaijani Diaspora organizations.
The Statement of the Commissioner is delivered and distributed among participants in the commemoration events and conferences organized by the Embassies of the Republic of Azerbaijan in the foreign countries and the Azerbaijani Diaspora organizations. The Statement of the Ombudsman was submitted to the Ministries of Foreign Affairs and diplomatic missions in Malaysia, Iran, Bulgaria and Kuwait by the Embassies of the Republic of Azerbaijan to these countries.
It was mentioned that in the night from the 19th to the 20th January 1990 suddenly the troops of the Soviet army were deployed to Baku and Sumgait, other cities and rayons of the country as well, exposed the people to fire using descent groups brought by military vessels, tanks and other heavy military equipment. They killed unarmed civilians mercilessly, including the children, women and elderly thus grossly violated the norms of international law, provisions of the former USSR and Azerbaijan SSR Constitutions. A violent crime against humanity was committed against our multinational people that stood in defense of freedom of the homeland and their own rights.
The Commissioner noted that in that period the National leader Heydar Aliyev made a harsh statement in the city of Moscow on behalf of the Azerbaijani people demanding political assessment of the massacre committed against our people and punishment of the perpetrators.
It was highlighted that upon the recommendation of Heydar Aliyev, Milli Mejlis held a special session and this bloody event was given political-legal assessment. Every year January 20 is commemorated as the National Day of Mourning in our republic and on this day the martyrs are remembered by hundreds of thousands people with deep respect. According to the Presidential Decree, the citizens of the Republic of Azerbaijan composed of different nationalities, who were killed during the tragedy were awarded with honorary title “Martyr of the January 20”, and in line with the Decree on “Increasing the State care to the persons who became disabled during January 20 events” different measures are implemented, these persons are entitled to relevant allowances by the state and the martyrs’ families are provided with Presidential pensions.
It was stated that this horrible tragedy caused the massacre of the civilian population. Consequently, the UN Universal Declaration of Human Rights, International Covenant on Civil and Political Rights and other international legal documents were grossly violated. Despite being one of the most horrible crimes of the 20th century for its nature and scale, January 20 events has not been given international legal assessment so far, those ordering and perpetrators of the bloodshed have not been punished yet. Under the international law, the tragedy of January 20 should be assessed as a crime against humanity, because according to article 7 of the Statute of the International Criminal Court, extermination, enforced disappearance of persons, other inhuman acts of a similar character intentionally causing great sufferings, serious injury to body, to mental or physical health are classified as crimes against humanity.
At the end, the statement concluded that supporting just demands of the Azerbaijani people, international organizations and world community should recognize this bloody action as a crime against humanity with international legal assessment for the sake of the deserved punishment of the persons committed this crime.
At the same time, events related to the 29th anniversary of the tragedy of January 20 were held at the Leadership School of the Resource Center of Ombudsman for Child Rights, uniting more than 100 pupils from various schools in Baku regularly and effectively operating under the Ombudsman's Children and Youth Peace Network, as well as at the Commissioner's Resource Center for the Elderly. In these events the staff members of the Ombudsman Office, the Deputy Chairman of “January 20 Society” and retired military servant, an injured person during those bloody events, a member of “January 20 Foundation” representing martyr families, the representative of the Resource Center for the Elderly, a witness of the tragedy and other guests gave information about the tragedy. The children recited poems on the topic.
Such series of events were held in the school No. 3 in Samukh rayon, school No. 2 in Dashkasan rayon, Ganja city Youth House by the Ganja Regional Center, in Jar village of Zagatala, Turan district in Sheki, Kotuklu village in Gakh rayon by Sheki Regional Center, in the mixed-type children’s home named after O. Mirzayev, Lankaran rayon Girdani municipality, Shaglaser village secondary school, school No. 8 in Jalilabad city, in the Medical College  and Music-Art School, Astara rayon Artuba village secondary school by Jalilabad Regional Center, in Guba city schools No. 3 and 7, Khachmaz and Gusar rayons by the Guba Regional Center of the Ombudsman.
In all the above-mentioned events the statement of the Ombudsman was delivered. The participants stated that despite the events committed in January 20, 1990 was engraved to the memory of our people; it has become a source of national pride and once again proved that the Azerbaijanis are ready to struggle for their freedom and independence.