Ombudsman Avropa Şurasının nümayəndələrini qəbul etmişdir
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili fəaliyyətə başladığı ilk günlərdən hər bir kəsin heç bir ayrı-seçkiliyə yol verilmədən hüquqlarının təmini üçün bərabər imkanların yaradılması məqsədilə bütün dövlət qurumları, beynəlxalq təşkilatlar, qeyri-hökumət təşkilatları və KİV-lə sıx əməkdaşlıq şəraitində işini davam etdirir. Belə ki, Müvəkkilin əhalinin ayrı-ayrı qruplarının insan hüquqlarının təmini və təşviği sahəsindəki innovativ yanaşmaları beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən də yüksək qiymətləndirilmiş, bu istiqamətdə bir çox layihələr icra edilmiş, bununla da uğurla həyata keçirilən ölkə modeli müsbət təcrübə kimi başqa ölkələrdə də qəbul edilmişdir.
Bu günlərdə Müvəkkil Elmira Süleymanova Avropa Şurası və Avropa İttifaqının Yaxşı idarəçilik üzrə Tərəfdaşlıq birgə proqramı çərçivəsində “Şərq tərəfdaşlığı ölkələrində ayrı-seçkilik, nifrət zəminində cinayət qurbanları üçün məhkəmədənkənar mexanizmlər vasitəsilə ədliyyəyə çıxış imkanlarının gücləndirilməsi” adlı regional layihənin əlaqələndiriciləri Anka Sandesku və Menno Ettemanı qəbul etmişdir. Görüşün məqsədi sözügedən layihənin təqdimatı və Azərbaycan Ombudsmanın bu layihədə əsas tərəfdaş qismində iştirakı məsələsinin müzakirə edilməsindən ibarət olmuşdur.
Müvəkkil Omubdsman təsisatının yaradılması, mandatı, qlobal və regional beynəlxalq təşkilatlarla, o cümlədən Avropa Şurası və Avropa İttifaqı ilə qurulan sıx əməkdaşlıq əlaqələri, ötən dövrlərdə Şərq Tərəfdaşlığı, TAIEX və Tvinninq layihələrində fəal iştirakı, bu layihələrin xüsusiyyətləri və müsbət nəticələri barədə ətraflı məlumat vermişdir.
Qeyd edilmişdir ki, bu əməkdaşlıq çərçivəsində insan hüquqlarının milli və beynəlxalq qanunvericiliyə uyğun müdafiəsi, bu istiqamətdə potensialların gücləndirilməsi, eləcə də, ölkədə hüquq təminat sisteminin müasir standartlarına uyğun inkişaf etdirilməsi və digər sahələrdə müntəzəm paytaxt və regionlarda əhatəli maarifləndirmə tədbirləri həyata keçirilmişdir.
O,  Konstitusiya Qanunu ilə müəyyən edilmiş mandatına uyğun olaraq insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində Ombudsmanın fəaliyyəti haqqında danışmış, eyni zamanda təsisatın milli insan hüquqları institutu, habelə Milli Preventiv Mexanizm (MPM) vəzifələrini yerinə yetirdiyini bildirərək, MPM qismində Milli Preventiv Qrupu (MPQ) yaradıldığını, saxlanılan şəxslərin öz iradəsi ilə tərk edə bilmədikləri yerlərə, o cümlədən penitensiar müəssisələrə, müvəqqəti saxlama yerlərinə, qanunsuz miqrantların saxlanılması mərkəzlərinə, psixiatriya xəstəxanalarına, habelə sosial obyektlərə, ahıllar və əlilliyi olan şəxslər üçün internat evləri və pansionatlara müntəzəm olaraq qrup tərəfindən başçəkmələrin həyata keçirildiyini və müvafiq tədbirlərin görüldüyünü vurğulamışdır.
Müvəkkilin təşəbbüsü ilə qəbul edilmiş normativ-hüquqi aktlardan danışılaraq, “Azərbaycan Respublikasında insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsinin səmərəliliyini artırmaq sahəsində ilk Milli Fəaliyyət Proqramının”  icrası vəziyyətinin monitorinqi məqsədilə ölkənin  rayonlarının hər birinə səfərlər edildiyi, əhali qrupları ilə görüşlərin keçirildiyini, əldə edilən nəticələrin  təhlil edilərək ümumiləşdirildiyini, səlahiyyətli qurumlara təqdim edildiyini, kitab şəklində nəşr edildiyini və yayımlandığını bildirmişdir. Habelə, ölkəmizin bütün regionları ilə yanaşı sərhədyanı rayonlara da tez-tez səfərlər edildiyi, aşkar edilmiş probemlərin həlli üzrə müvafiq tədbirlər görüldüyü, eyni zamanda müvafiq dövlət qurumlarının əməkdaşları üçün müntəzəm təlimlər təşkil olunduğu, həmçinin hüquq bərabərliyinin təmini və təşviqi məqsədilə o cümlədən həssas əhali qruplarından olan qaçqın, məcburi köçkün, miqrant, uşaq, qadın və əlilliyi olan şəxslər arasında geniş maarifləndirmə işinin aparıldığı, beynəlxalq sənədlərin implementasiyası prosesinə aidiyyəti dövlət orqanları və beynəlxalq qurumlarla yanaşı vətəndaş cəmiyyətinin və icmaların cəlb edilməsinin vacibliyi vurğulanmışdır. Müvəkkil eyni zamanda Beynəlxalq qurumlar tərəfindən insan hüquqlarının bir çox sahəsi üzrə müsbət qiymətləndirilmiş təcrübələrini də qonaqların diqqətinə çatdırmışdır.
Ombudsman onun təşəbbüsü ilə Bakı Dövlət Universitetinin Hüquq fakültəsində  “İnsan hüquqları”, “Genderə giriş” fənlərinin tədris olunması, həmçinin Təhsil Nazirliyi ilə əməkdaşlıq çərçivəsində Uşaq hüquqları üzrə Pilləli Tədris proqramının xüsusiyyətləri barədə qonaqlara məlumat vermişdir.
Ombudsmanın fəaliyyəti dövründə dövlət qurumlarına insan hüquqlarının təkmilləşməsi üzrə çoxsaylı təkliflərin verildiyi və bu təkliflərin böyük bir qisminin həyata keçirildiyi diqqətə çatdırılmışdır.
Qonaqlar bildirmişlər ki, qeyd edilən layihə ayrı-seçkilik, nifrət zəminində cinayət qurbanları üçün qeyri-məhkəmə mexanizmləri vasitəsilə ədliyyəyə çıxış imkanlarının gücləndirilməsi; Ombudsman təsisatlarının bu istiqamət üzrə məlumat bazası sisteminin Avropa standartlarına uyğunlaşdırılması; Ombudsman təsisatlarının ayrı-seçkiliklə mübarizə məqsədilə vətəndaş cəmiyyəti üzvləri ilə əməkdaşlıq;· Ombudsman təsisatlarının ayrı-seçkiliklə mübarizə məqsədilə regional əməkdaşlıq kimi komponentləri əhatə etməkdədir.
Görüşdə qonaqları maraqlandıran suallar ətraflı cavablandırılmış, layihə üzrə müvafiq təkliflər səsləndirilmişdir.

Ombudsman received the representatives of the Council of Europe
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan develops her activity in close cooperation with all the state bodies, international organizations, NGOs and mass media from the very beginnings of activity with the purpose of creating equal opportunities for ensuring the rights of everyone without any discrimination. Thus, innovative approaches of the Ombudsman in the field of ensuring and promoting human rights of  the different groups of population has been higly assessed by the international organizations, numerous projects have been implemented in this direction, hence, the successful country model was accepted as a positive practice in other countries.
The Commissioner received the Anca Sandescu and Menno Ettema, the coordinators of the regional project on "Strengthening access to justice for the victims of discrimination or hate crimes via non-judicial mechanisms in the Eastern Partnership countries” within the framework of the joint program of the Council of Europe and the European Union on Partnership for Good Governance. The meeting was aimed at the introduction of the project and discussion of the Azerbaijani Ombudsman’s participation in it as the main partner.
The Commissioner gave broad information about the establishment of the Ombudsman institution, its mandate, close cooperation relations built with the global and regional organizations, including the CoE and the EU, active participation in the Eastern Partnership, TAIEX and Twinning, the features and positive results of those projects.
It was mentioned that within that cooperation comprehensive awareness raising events were held regularly in the capital and regions on protection of human rights in accordance with the national and international legislation, strengthening the potentials in this direction, as well as development of legal guarantee system in compliance with the modern standards in the country and other areas.
She  spoke about the activity of the Ombudsman in the field of protection of human rights and freedoms according to the mandate set out in the Constitutional Law, noted the obligations of the institution as a national human rights institute, as well as National Preventive Mechanism (NPM), establishment of National Preventive Group (NPG), its visits to the places which persons can’t leave on their own will, and necessary measures taken accordingly.
Speaking on the normative-legal acts adopted at the initiatve of the Commissioner, she noted the visits to all the rayons for monitoring the implementation status of the first National Program for Action to Raise Effectiveness of the Protection of Human Rights and Freedoms in the Republic of Azerbaijan, meetings held with the population, summarizing their results, submitting them to authorized bodies and publication of them as a book.  Furthermore, frequent visits to the borderline regions, taking corresponding actions for solution of revealed problems, organizing regular trainings for the staff of certain state authorities, broad awareness-raising work among the vulnerable groups of population, including refugees, IDPs, migrants, children, women and persons with disabilities. Guests were also informed on the teaching of the “Human Rights” and “Introduction to gender” subjects in Law Faculty of Baku State University at the initiative of the Commissioner, also about the Hierarchic Child Rights Education program implemented jointly with the Ministry of Education.
It was stated that numerous proposals were submitted to state authorities for during the Ombudsman’s term in activity, most of them have been realized.
The guests provided information that the mentioned project encompasses strengthening access to justice by non-judicial mechanisms for victims of discrimination or hate crimes in the Eastern Partnership countries; bringing the database systems of Ombudsman institutions on this direction in line with the European standards; cooperation of Ombudsman institutions with civil society members for fighting discrimination and regional cooperation among Ombudsman institutions on this isuue.
Questions of the guests were answered in detail, and relevant proposals were put forward with regard to the project within the meeting.