Xocalı soyqırımının 27-ci ildönümü ilə bağlı Ombudsman tərəfindən silsilə tədbirlər təşkil edilib
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən “Xocalı soyqırımının iyirmi yeddinci ildönümü haqqında” 5 fevral 2019-cu il tarixli Sərəncam imzalanmış və müvafiq tədbirlər planının həyata keçirilməsi nəzərdə tutulmuşdur. Hər il olduğu kimi, bu il də həmin faciəni dünya ictimaiyyətinin diqqətinə çatdırılması məqsədilə müvafiq Sərəncamla “Xocalı soyqırımının iyirmi yeddinci ildönümünün keçirilməsinə dair tədbirlər planı” təsdiq edilərək icra olunur.
Həmin Sərəncamla əlaqədar olaraq, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin Aparatında, onun regional və resurs mərkəzlərində Xocalı soyqırımı ilə bağlı silsilə tədbirlər keçirilib.
Aparatda keçirilən anım tədbirində faciə qurbanlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib və Ombudsmanın Xocalı soyqırımının 27-ci ildönümü ilə əlaqədar Bəyanatı diqqətə çatdırılıb. Həmin Bəyanatın BMT-nin Baş Katibinə, BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasına, BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarına, BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarına, BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasına, YUNİSEF-in, YUNESKO-nun, Avropa İttifaqının, Avropa Şurasının, ATƏT-in rəhbərlərinə, Beynəlxalq və Avropa Ombudsmanlar İnstitutlarına, Asiya Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına və bu quruma üzv dövlətlərin Ombudsmanlar Assosiasiyasına, Avropa Uşaq Hüquqları Ombudsmanları Şəbəkəsinə, Beynəlxalq Sülh Bürosuna, müxtəlif ölkələrin ombudsmanlarına, Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdəki və xarici ölkələrin respublikamızdakı səfirliklərinə, Azərbaycanın diaspor təşkilatlarına göndərildiyi vurğulanıb.
Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdəki səfirlikləri və diaspor təşkilatlarımız tərəfindən təşkil olunan anım tədbirləri və konfranslarında Müvəkkilin bəyanatı səsləndirilir və iştirakçılara paylanılır. Ölkəmizin Küveytdəki səfirliyi tərəfindən həmin Bəyanat Küveyt parlamentinə, Xarici İşlər Nazirliyinə, həmçinin digər nazirliklərə, ölkədə akkreditə olunmuş səfirliklərə və beynəlxalq təşkilatlara göndərilib.
Bildirilib ki, 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Azərbaycanın Xocalı şəhərində erməni silahlı birləşmələrinin keçmiş sovet ordusunun Xankəndindəki 366-cı motoatıcı alayı ilə birgə törətdiyi cinayət beynəlxalq hüquq baxımından məhz soyqırımı kimi qiymətləndirilməlidir. Bu alayın çoxsaylı ağır texnikası qəfildən şəhərə yeridilmiş, cinayətkarlar vahimə içərisində şəhəri tərk etmək məcburiyyətində qalan dinc əhalini amansızcasına qətlə yetirmişlər, yaşayış evləri və sosial infrastruktur tamamilə dağıdılmış və yandırılmışdır.
27 il əvvəl törədilmiş Xocalı soyqırımı zamanı Ermənistan silahlı qüvvələrinin mühasirəsində qalmış, milli mənsubiyyətinə görə 613 nəfər soydaşımızın, o cümlədən 106 qadın, 63 uşaq, 70 qocanın həyatına son qoyulmuş, yüzlərlə dinc sakin ağır yaralanmış, 1275 nəfər girov götürülmüşdür. Həmin kütləvi qırğın həyata keçirilərkən 8 ailə bütünlüklə məhv edilmiş, 25 uşaq hər iki valideynini, 130 uşaq isə valideynlərinin birini itirmiş, eyni zamanda çoxsaylı əsir və girov götürülənlərə amansız işgəncələr verilmişdir. Bu zaman insanların əsas hüquqları, ən başlıcası, yaşamaq hüququ kütləvi şəkildə pozulmuşdur.
Müvəkkil Ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin 1994-cü ildə Xocalı soyqırımı ilə bağlı xüsusi müraciətinin olduğunu, həmin ilin fevralında Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin bu soyqırıma hüquqi-siyasi qiymət verdiyini söyləyib.
Vurğulanıb ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev 30 il davam edən bu təcavüzə son qoyulmasına, münaqişənin sülh yolu ilə nizamlanmasına mütəmadi olaraq səylər göstərir, təşəbbüslər irəli sürür, münaqişənin beynəlxalq hüquq norma və prinsiplərinə uyğun yalnız ölkəmizin ərazi bütövlüyü çərçivəsində həll edilməsinin, zəbt edilmiş Azərbaycan torpaqlarından işğalçı qüvvələrin çıxarılmasının, məcburi köçkünlərinin öz yurdlarına qaytarılmasının zəruriliyini dəfələrlə nüfuzlu beynəlxalq qurumların qarşısında qaldırır. Bu isə beynəlxalq qurumların müvafiq qərarlarında, o cümlədən son dövrdə Avropa Parlamentinin 12 dekabr 2018-ci ildə qəbul etdiyi və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bir daha vurğulandığı Qətnamədə öz əksini tapmışdır.
Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi və vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə bir çox ölkələrdə və şəhərlərdə həyata keçirilən “Xocalıya ədalət!” beynəlxalq təbliğat kampaniyası Xocalı faciəsini dünyaya soyqırımı aktı kimi tanınmasında mühüm rol oynayır. İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Ermənistanı təcavüzkar, Xocalı faciəsini isə soyqırımı kimi tanıyan ilk beynəlxalq təşkilatdır. Artıq 10-dan çox dövlətlərin parlamentləri Xocalı soyqırımını beynəlxalq hüquq normalarına əsaslanaraq tanımış, ABŞ-ın 22 ştatının qanunverici orqanlarında da müvafiq qətnamələr qəbul olunmuşdur.
Qeyd olunub ki, Xocalıda erməni qəsbkarları tərəfindən törədilən bu kütləvi insan qırğını genosid faktıdır və insanlığa qarşı ən ağır cinayətlərdəndir. BMT Baş Məclisinin 1946-cı il 11 dekabr tarixli 96 (I) saylı qətnaməsində göstərilir ki, genosid insan qruplarının yaşamaq hüququnu pozmaqla yanaşı, BMT-nin məqsəd və vəzifələrinə, ümumbəşəri dəyərlərə tamamilə ziddir və dünya birliyi tərəfindən pislənir.
Genosid cinayətinin əlamətləri BMT Baş Məclisinin 9 dekabr 1948-ci il tarixli 260 (III) saylı qətnaməsi ilə qəbul olunmuş “Genosid cinayətinin qarşısının alınması və cəzalandırılması haqqında” Konvensiyada müəyyən edilmişdir. Xocalı soyqırımı zamanı baş vermiş cinayət əməllərinin qabaqcadan düşünülmüş qaydada, milli əlamətinə görə insanların kütləvi şəkildə məhv edilməsi niyyəti ilə törədilməsi onun genosid aktı olduğunu sübut edir. Azərbaycana qarşı təcavüz zamanı bu Konvensiyada təsbit olunmuş genosid cinayətini təşkil edən bütün əməllər tətbiq olunmuşdur. Lakin təəssüf ki, tarix boyu azərbaycanlılara qarşı törədilən soyqırımı aktları, o cümlədən Xocalı soyqırımı beynəlxalq aləmdə hələ də öz hüquqi-siyasi qiymətini almamış, bu beynəlxalq cinayəti təşkil edənlər və törədənlər məsuliyyətə cəlb edilməmiş, onlara indiyədək layiq olduqları cəzalar verilməmiş və bu məqsədlə hər hansı bir tədbir görülməmişdir.
Yekunda bəyanatda Xocalı soyqırımına beynəlxalq qurumlar tərəfindən hüquqi-siyasi qiymət verilməyin, Ermənistanın münaqişə ilə bağlı qəbul olunmuş məlum beynəlxalq sənədlərin qərarlarına, sülh və ədalət çağırışlarına riayət etməsinin, habelə günahsız, dinc insanları qətlə yetirən cinayətkarların tezliklə ədalət məhkəməsi qarşısında cavab verərək cəzalandırılmasının zəruriliyinin bildirildiyi vurğulanıb.
Habelə Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən Xocalı soyqırımının 27-ci ildönümünə həsr edilmiş tədbirdə Müvəkkil Elmira Süleymanova, Ombudsmanın Aparatının, resurs mərkəzləri olan Azərbaycan Qadın və İnkişaf Mərkəzinin, Azərbaycan Uşaq və Gənclərin Sülh Şəbəkəsinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Müvəkkil həmin tədbirdə geniş çıxış edərək, bu soyqırımdan sonrakı illər ərzində hər birimizin ürək ağrısı ilə yaşadığını, bu faciənin və erməni təcavüzünün ağır nəticələrini bildirib. O, bu işğal zamanı erməni millətçilərinin Xocalı şəhərindən başqa, Azərbaycanın Kərkicahan, Malıbəyli, Quşçular, Qaradağlı, Ağdaban kəndlərində və digər yaşayış məntəqələrində də kütləvi qırğınlar törətdiyini, Azərbaycan həqiqətlərinin, zəbt edilmiş Dağlıq Qarabağ və ətraf rayonlarımız barədə məlumatların dünyaya çatdırılmasının hər bir soydaşımızın vəzifəsi və borcu olduğunu söyləyib.
Müvəkkil Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində çoxşaxəli fəaliyyəti, hər il Xocalı soyqırımı ilə bağlı bəyanatlar verdiyini və nüfuzlu beynəlxalq qurumlara, xarici ölkələrin ombudsmanlarına, diaspor təşkilatlarımıza göndərdiyini, habelə silsilə tədbirlər təşkil etdiyini diqqətə çatdırıb.
Qeyd edilməlidir ki, bir müddət əvvəl Azərbaycan həqiqətlərini uşaqların öz müraciətləri ilə dünya ictimaiyyətinə, o cümlədən BMT Baş katibinin müavini, Uşaqlar və silahlı münaqişələr üzrə xüsusi nümayəndəsinə çatdırmaq məqsədilə uşaqlar arasında kütləvi imzatoplama kampaniyası təşkil edib, “Biz sülh elçisiyik! Bizə qoşulun!” devizi ilə aparılan ümumrespublika aksiyası çərçivəsində ölkəmizin müxtəlif güşələrində yaşayan və təhsil alan 310.000-dən artıq məktəblinin, o cümlədən qaçqın və məcburi köçkün uşaqların imzaları toplanmış, imza vərəqələri BMT Baş katibinin müavini, Uşaqlar və silahlı münaqişələr üzrə xüsusi nümayəndəsinə göndərilmiş və bu kampaniyada Azərbaycan Uşaq və Gənclərin Sülh Şəbəkəsi nəzdində Liderlik məktəbi yetirmələrinin fəal iştirakı olmuşdur.
Diqqətə çatdırılıb ki, Ombudsmanın elan etdiyi Sülh aylıqları çərçivəsində də ölkəmizə qarşı Ermənistanın işğalçılıq siyasəti barədə məlumatlar verilir. Habelə Müvəkkil Cocuq Mərcanlı kəndinə səfərlər edərək oradakı sakinlərlə, zabit və əsgərlərlə görüşlər keçirir. Liderlik məktəbinin üzvünün lisey yoldaşları ilə birgə “Əsgərə məktub” kampaniyası çərçivəsində bu ön xətdə olan əsgərlərə məktub yazmaları hərbi qulluqçular tərəfindən müsbət qarşılanmışdır.
Ombudsman həmin tədbirdə “Qarabağ həqiqətlərini dünyaya çatdıraq” mövzusunda uşaqların inşa müsabiqəsinin qaliblərinə diplomları və mükafatları təqdim edib.
Eyni zamanda Ombudsmanın uşaq hüquqları üzrə resurs mərkəzi olan Azərbaycan Uşaq və Gənclərin Sülh Şəbəkəsinin nəzdində müntəzəm və səmərəli fəaliyyət göstərən, Bakı şəhərinin müxtəlif məktəblərində təhsil alan 100-dən çox şagirdi birləşdirən Liderlik Məktəbində, həmçinin Müvəkkilin Ahılların Resurs Mərkəzində də Xocalı soyqırımının 27-ci ildönümü ilə əlaqədar tədbirlər təşkil olunub. Bu tədbirlərdə Ombudsman təsisatının əməkdaşları, Ahılların Resurs Mərkəzinin nümayəndəsi çıxış edərək faciə haqqında məlumat veriblər. Uşaqlar mövzu ilə bağlı şeirlər söyləyiblər.
Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzi tərəfindən Qazax şəhəri İsmət Qayıbov adına 3 saylı və Ağstafa şəhəri A.Abdullayev adına 2 saylı tam orta məktəblərdə, Gənşə şəhərində Xocalı rayonundan olan məcburi köçkünlərin kompakt məskunlaşdığı yeni qəsəbədə yerləşən Xocalı Rayon Kosalar kənd məktəbində, Şəki Regional Mərkəzi tərəfindən Zaqatala rayonu Yuxarı Çardaxlar kəndində, Qax rayonu Böyük Alatəmir kəndində, Qəbələ rayonu Zarağan kəndində, Şəki şəhər 5 saylı tam orta məktəbdə və adı çəkilən regional mərkəzin ofisində, habelə Mingəçevir şəhərində, Cəlilabad Regional Mərkəzi tərəfindən Lənkəran rayonunun Göyşaban və Bəlləbur kəndlərində, Cəlilabad şəhərindəki Tibb Kollecində, Musiqi-İncəsənət, 2 və 8 saylı tam orta məktəblərində, Quba Regional Mərkəzi tərəfindən isə Xızı rayonun Şuraabad qəsəbəsində, Siyəzən şəhər 3 nömrəli və Quba şəhər 2 nömrəli tam orta məktəblərdə, habelə Qubada yerləşən tarix-diyarşünaslıq muzeyində belə silsilə tədbirlər keçirilib.
Habelə Aparatın və regional mərkəzlərin əməkdaşları tərəfindən Müvəkkilin təşəbbüsü ilə uşaq hüquqları üzrə pilləli tədris proqramı keçirilən paytaxt və regionlardakı məktəblərdə də Xocalı soyqırımına həsr olunmuş tədbirlər təşkil olunub.
Müvəkkilin təşkil etdiyi bütün tədbirlərdə onun Xocalı soyqırımının 27-ci ildönümü ilə əlaqədar Bəyanatı səsləndirilib. İştirakçılar silsilə tədbirlərin təşkilinə görə Ombudsmanın təşəkkürlərini bildirib, mövzu ilə bağlı fikirlərini diqqətə çatdırıblar.

Series of events were held by Ombudsman on the 27th anniversary of Khojaly Genocide
As it’s known, the President of the Republic of Azerbaijan signed the Order on the 27th anniversary of the Khojaly Genocide dated February 5, 2019, and implementation of relevant measures was considered therein. Also the Plan of Actions on the commemoration of the 27th anniversary of the Khojaly Genocide was approved by the relevant Order with the purpose of involving the attention of the world community to this tragedy.
A range of events regarding the Khojaly Genocide were also held in accordance with that Order in the Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, its regional and resource centers.
The Statement of the Ombudsman on the 27th anniversary of the Khojaly Genocide was brought to the attention in the commemoration event held in the Office. This Statement is addressed to the UN Secretary-General, UN Security Council, UN Office of High Commissioner for Human Rights, UN Office of High Commissioner for Refugees, UN Human Rights Council, to the heads of UNICEF, UNESCO, European Union, Council of Europe, OSCE, to International and European Ombudsman Institutes, Asian Ombudsman Association, OIC and the Ombudsman Association of its member states, European Network of Ombudsmen for Children, International Peace Bureau, ombudsmen of different countries, embassies of the Republic of Azerbaijan abroad and foreign embassies in our republic and the Azerbaijani Diaspora.
Within the commemoration events and conferences organized by the Embassies of the Republic of Azerbaijan in the foreign countries and Azerbaijani Diaspora organizations the Statement of the Commissioner is delivered and distributed to the participants. The Embassy of our country in Kuwait sent that Statement to the Parliament, Ministry of Foreign Affairs of Kuwait, also to other ministries, accredited embassies in this country and international organizations.
It was stated that the crime committed in Khojaly city of Azerbaijan during the night from the 25th to the 26th of February jointly by the Armenian armed forces and the 366 Motorized Rifle regiment of the former Soviet army stationed in Khankendi city should be assessed as genocide in terms of international law. A large number of heavy military equipment of this regiment were suddenly deployed to the city, the perpetrators annihilated mercilessly the civilian Azerbaijanis who were forced to leave the city in horror,  residency objects and social infrastructure were razed and burned down.
During the Khojaly Genocide committed 27 years ago, besieged by the Armenian armed forces, 613 compatriots, including 106 women, 63 children, 70 elderly were killed because of their national origin; hundreds of civilians were severely injured; 1275 people were taken hostages. 8 families were totally exterminated, 130 children lost one, whereas 25 children lost both parents, at the same time numerous captives and hostages were subjected to merciless torture. Thus, first of all, the right to life and other fundamental rights of these people were grossly violated. Our National Leader Heydar Aliyev had a special urge on the Khojaly Genocide in 1994, and in February of the same year Milli Mejlis of the Republic of Azerbaijan gave legal and political assessment to the Khojaly genocide.
The President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev makes efforts, puts forward initiatives to put an end to this aggression continuing for about 30 years, the peaceful settlement of the conflict and repeatedly states the necessity of resolution of the conflict within the territorial integrity of our country in accordance with the norms and principles of international law, withdrawal of occupying forces from the Azerbaijani lands at the tribunes of reputable international organizations. It has also been reflected in the decisions of international organizations in this regard, including the Resolution of the European Parliament adopted on December 12, 2018 that emphasized the territorial integrity of Azerbaijan.
The international awareness campaign “Justice for Khojaly” carried out in many countries and cities with support of the Heydar Aliyev Foundation at the initiative of Leyla Aliyeva, the Vice-President of the Foundation plays an important role in the recognition of Khojaly tragedy as an act of genocide in the world.
The Organization of Islamic Cooperation (OIC) is the first international organization that recognized Armenia as an aggressor and Khojaly tragedy as genocide.
Parliaments of more than 10 countries recognized the Khojaly Genocide according to the international law, legislative bodies of 22 US States adopted relevant resolutions.
This massive killing of human beings in Khojaly by the Armenian aggressors is a fact of genocide and one of the gravest crimes against humanity. Thus, the UN General Assembly Resolution 96(I) states, genocide is a denial of the right of existence of entire human groups, shocks the conscience of mankind and is contrary to the moral law, the spirit and aims of the UN, and the world community condemns it.
International legal definition of the genocide crime is defined in the UN Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide adopted by the Resolution 260 (III) of the UN General Assembly of 9 December 1948. The commitment of criminal deeds during the Khojaly Genocide in a pre-planned manner and with the intention of mass murder of people on the ground of their nationality qualifies this as an act of genocide. During the aggression against Azerbaijan, all the elements of the crime of genocide set out in the mentioned Convention were applied, but unfortunately such terrible acts of genocide executed against Azerbaijani civilians through the history, including the Khojaly Genocide has not yet received legal and political assessment in the international community, organizers and perpetrators of this international crime were not prosecuted or properly punished and no action has been taken for this purpose.
At the end, the statement was concluded emphasizing the necessity of legal-political assessment of the international organizations regarding the Khojaly Genocide, fulfillment of the Armenian side the decisions asserted in the international legal documents on this conflict and the calls to peace and justice, also the punishment of the criminals that killed innocent civilians by bringing them to justice tribunal.
Moreover the Commissioner Elmira Suleymanova, representatives of the Ombudsman Office, Azerbaijan Woman and Development Centre and Azerbaijan Child and Youth Peace Network resource centers attended the event dedicated to the 27th anniversary of the Khojaly Genocide by the State Committee for Family, Women and Children Affairs of the Republic of Azerbaijan.
The Commissioner made a broad speech in the event, noted that all of us have lived with a grief in our hearts, there were heavy results of that tragedy and Armenian aggression.  She stated that besides Khojaly, the Armenian nationalists and terrorists also committed massacres in Karkijahan, Malibayli, Gushchular, Garadagli, Agdaban villages and other dwelling places in Azerbaijan, and it is the duty and obligation of every compatriot to deliver the Azerbaijani truth, information regarding Nagorno-Karabakh and seven adjacent districts to the world.
It should be mentioned that some time ago within the nationwide petition campaign under the motto “We are peace envoys! Join us!” signatures of more than 310, 000 students from different points of our country, including the refugee and IDP children were collected to be addressed to the world community, as well as Deputy Secretary-General of the UN and Special Representative for Children and Armed Conflict with the purpose of informing them on the Azerbaijani realities with the children’s own applications, in this campaign members of the Leadership School actively participated.
It was also pointed out that within the Peace month-long campaigns declared by the Ombudsman information was given on the occupation policy of Armenia. Moreover, the Commissioner visits Jojug-Marjanly village and holds meetings with the locals, officers and soldiers there. Letters written by a member of the Leadership school with her lyceum classmates to the soldiers within the campaign of “Letter to soldier” was welcomed warmly by the military servants.
The Commissioner then presented diplomas and rewards to the winners of the composition competition on the topic of “Let’s deliver Karabakh realities to the world”.
The events on the 27th anniversary of the Khojaly Genocide were also managed in the Leadership School, Resource Centre for the Elderly. Staff members of the Office delivered information on the topic, children recited poems on the subject.
Such series of events were held by the Ganja, Sheki, Jalilabad and Guba Regional Centers accordingly at the schools, in villages of Gazakh, Aghstafa, Khojaly rayon Kosalar village school situated Ganja, Zagatala, Gakh, Gabala, Mingachevir, Lankaran, Jalilabad, Khizi, Siyazan, Guba, including the historical-ethnography museum there.
At the initiative of the Commissioner events were also organized by the staff of the Office and regional centers at the schools in the capital and regions where the Hierarchic Child Rights Education project was carried out, and the relevant Statement of the Commissioner was delivered.