20-10-2023 1793 dəfə oxunub
Cəmiyyətimizin həssas təbəqəsi olan uşaqların müdafiəsi ölkəmizdə daim diqqət mərkəzindədir. Uşaqların inkişafı və hüquqlarının qorunmasında, vətənpərvərlik, milli-mənəvi dəyərlərimizə hörmət ruhunda tərbiyə olunmasında, layiqli vətəndaş kimi formalaşmasında dövlətlə yanaşı, cəmiyyətin hər bir üzvü məsuliyyət daşıyır. Gələcəyimiz olan uşaqları fiziki və mənəvi cəhətdən sağlam, cəmiyyətimiz üçün faydalı şəxsiyyət kimi yetişdirmək naminə səylərimizin birləşdirilməsi xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Uşaq hüquqlarının beynəlxalq müdafiəsi istiqamətində mühüm aspektləri özündə birləşdirən, 1989-cu il noyabrın 20-də BMT-nin Baş Məclisi tərəfindən qəbul edilmiş “Uşaq hüquqları haqqında” Konvensiya iştirakçı dövlətlərin hər bir uşaq üçün təmin etməli olduğu universal standartları müəyyən edir. Konvensiya dünyada ən geniş şəkildə ratifikasiya olunan beynəlxalq müqavilə olmaqla uşaqların hüquqlarını qorumaq üçün qəbul edilən əsas sənəd kimi bir çox dövlətlərin bu sahədə milli qanunvericilik bazasının formalaşmasına təkan vermişdir. Azərbaycan Respublikası 1992-ci ildə BMT-nin “Uşaq hüquqları haqqında” Konvensiyasına, 2002-ci ildə isə həmin Konvensiyanın iki əlavə protokoluna qoşulmuş, 1998-ci il 19 may tarixində ölkəmizdə sözügedən Konvensiyanın əsas prinsiplərini özündə əks etdirən “Uşaq hüquqları haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu qəbul edilmiş və ölkədə uşaq hüquqlarının təmini məqsədilə müxtəlif istiqamətlərdə davamlı olaraq zəruri tədbirlər həyata keçirilməkdədir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə genişmiqyaslı bərpa-quruculuq layihələri ilə səciyyələnən yeni tarixi bir dövr başlanıb. Uzun illərdir işğaldan əziyyət çəkən və nəticə olaraq fundamental hüquqları pozulmuş keçmiş məcburi köçkünlərimiz fəxarətlə öz doğma torpaqlarına, əsrlər boyu xalqımızın yaşadığı ərazilərə geri qayıdır. Böyük qürur hissi ilə qeyd etməliyik ki, bu gün Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında uzun həsrətdən sonra uşaqlar ümumtəhsil məktəblərində təhsil alır, onların sevinc dolu səsləri eşidilir.
Bununla belə, təəssüflə qeyd olunmalıdır ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərin minalarla çirkləndirilməsi yenidənqurma və qayıdış prosesini ləngidir, ən çox təsirə məruz qalan uşaqlar da daxil olmaqla, mülki əhalinin təhlükəsizliyinə ciddi əngəl törədir. Mövcud maneələrə baxmayaraq, bütün məcburi köçkün həyatı yaşamağa məcbur olmuş övladlarımızın yaxın gələcəkdə doğma yurdlarına dönərək təhsillərini uğurla davam etdirəcəklərinə və böyük nailiyyətlər qazanacağına inanırıq.
Ölkədə uşaqların hüquq və maraqlarının qorunması məqsədilə qanunvericiliyin və institusional mexanizmlərin beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması istiqamətində də müntəzəm olaraq tədbirlər həyata keçirilir.
“Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Qanununda dəyişiklik edilməsi barədə” Azərbaycan Respublikasının 2023-cü il 9 iyun tarixli Konstitusiya Qanununa əsasən, Müvəkkilə “Uşaq hüquqları haqqında” Konvensiyanın həyata keçirilməsinin monitorinqi və təşviqi üzrə müstəqil monitorinq mexanizminin funksiyalarının həyata keçirilməsi səlahiyyətinin verilməsi bu istiqamətdə atılan addımlardandır.
Uşaq hüquqlarının səmərəli müdafiəsi və təşviqinə nail olmaq məqsədilə hər il olduğu kimi, 2023-cü ildə də “Uşaq hüquqları haqqında” Konvensiyanın qəbul edilməsinin ildönümü ərəfəsində Ombudsman tərəfindən ölkədə 20 oktyabr - 20 noyabr tarixləri “Uşaq Hüquqları Aylığı” elan edilir.
Uşaqların, xüsusilə çətin həyat şəraitində olan uşaqların vəziyyətinin öyrənilməsi, təhsil, səhiyyə, sosial müdafiə, məhkəmə, hüquq mühafizə, idman, mədəniyyət, istirahət, media və digər sahələrdə, habelə ailədə və cəmiyyətdə uşaqlar və onlarla müntəzəm təmasda olan şəxslər arasında uşaq hüquqları sahəsində məlumatlılığın artırılması önəmli hesab olunan məsələlərdir.
Dövlət və yerli özünüidarə orqanları, vətəndaş cəmiyyəti institutları, o cümlədən həmkarlar ittifaqları, qeyri-hökumət təşkilatları, media və digər qurumlar tərəfindən uşaq hüquqlarının üstün mühafizəsi prinsipi əsas tutulmaqla bu istiqamətdə həyata keçirilən tədbirlər əhəmiyyətli rol oynayır. Müvafiq qurumların uşaqların müdafiəsi sahəsində səmərəli və əlaqəli şəkildə fəaliyyət göstərməsi uşaqların hüquq və maraqlarının daha etibarlı təmin olunmasına xidmət edir.
Qeyd edilənləri nəzərə alaraq, bütün aidiyyəti qurumları “Uşaq Hüquqları Aylığı”na qoşulmağa dəvət edərək, təşəbbüsümüzə dəstək verməyə, aylıq çərçivəsində uşaqların iştirakını təmin etməklə uşaq hüquqlarının müxtəlif aspektləri üzrə araşdırmaların aparılmasına, maarifləndirmə, təşviqat və digər tədbirlərin keçirilməsinə çağırıram.

The Appeal regarding the “Child Rights Month” by the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan
20-10-2023 1696 dəfə oxunub
The protection of children, who are a vulnerable group in our society, is always a top priority in our country. Every individual in your society, along with the state, is responsible for the development, ensuring the rights, and upbringing of children in the spirit of patriotism, respect for our national and moral values, and the formation of a worthy citizen. It is very important to join our efforts for developing our children as our future, as physically and spiritually healthy and useful personalities for our society.
The Convention on the Rights of the Child (CRC), adopted on 20 November 1989 by the UN General Assembly as an international document providing important aspects of international protection of children’s rights, determines universal standarts, that every participating country should ensure for every child. This Convention, as the most widely ratified international treaty and accepted as a document for protecting child rights, stimulates the mojority of countries to make their national legislative framework in the relevant field. The Republic of Azerbaijan joined the UNCRC in 1992 and its two additional protocols in 2002. Subsequently, on 19 May 1998, the Law of Azerbaijan on “the Rights of the Child” specifying the core principles of the Convention was adopted, and necessary actions are being constantly taken in different directions to ensure child rights in the country.
A new historical era characterized by large-scale building and construction projects in our liberated territories has been started under the leadership of the President of Azerbaijan, the Victorious Supreme Commander in-Chief, Ilham Aliyev.  Our former internally displaced persons (IDPs), who have been suffering for many years from the occupation and, subsequently, whose fundamental rights have been violated, proudly return to their native lands, to the areas where they have lived for centuries. It is with great pride to note that after a long longing, today, children are educating in secondary schools in the Karabakh and Eastern Zangezur Economic Regions, and their voices full of happiness are heard.
However, it is regretful to point out that the contamination of the liberated areas by mines delays re-construction and return processes and poses a serious threat to the safety of the civilian population, including children, who are the most affected. Despite the existing obstacles, we do believe that all our kids, forced to live the lives of forced displaced persons, will return to their homes and successfully continue their education in the near future, achieving great successes.
Regular measures are also taken in the country to bring the legislation and institutional mechanisms into conformity with international standards for the purpose of protecting the rights and best interests of children.
According to the Constitutional Law of Azerbaijan on “Amending the Constitutional Law on the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan”, dated June 9, 2023, granting the Ombudsman authority to implement the functions of the independent monitoring mechanism to monitor and promote the implementation of the CRC is a significant step in this direction.
In 2023, as every year, the Ombudsman declares 20 October – 20 November to be "Child Rights Month", nationwide on the occasion of the anniversary of the adoption of the CRC with a view to achieving effective protection and promotion of children's rights.
The assessment of the situation of children, especially those living in challenging conditions, and raising awareness about children's rights among children and individuals who regularly interact with them in various areas such as education, healthcare, social protection, judiciary, law enforcement, sports, culture, leisure, media, and others, as well as within families and society, are considered important matters.
Guided by the principle of best interests of the child, the measures undertaken by the state and local self-government bodies and civil society organizations, including trade unions, non-governmental organizations, media outlets, and other institutions in the relevant field, play a crucial role. Effective and coordinated actions taken by these respective institutions in the field of child protection contribute to ensuring the rights and interests of children more reliably.
Taking into account the above, I invite all relevant institutions to join "Child Rights Month", and support our initiative, as well as conduct research, educational and promotional activities, and other measures within the month-long campaign by ensuring the participation of children.