Ombudsmanın UNICEF-in İcraçı Direktoru Katerina Rasselə müraciəti
UNICEF-in İrəvan ofisinin rəhbərinin öz mandat və səlahiyyətlərini aşaraq Azərbaycan Respublikasının suveren ərazisi ilə bağlı səsləndirdiyi 27 dekabr 2022-ci il tarixli bəyanatı təəssüf doğurur. Bəyanatda qeyd olunan fikirlər qərəzli xarakter daşımaqla bərabər, UNICEF-in nüfuzuna da xələl gətirir.
Belə ki, bəyanatda “Laçın dəhlizinin bağlanmasının uşaqlara təsir etdiyi, onların yaşaması, sağlam böyüməsi və rifahı üçün lazım olan əsas xidmətlərə çıxışını məhdudlaşdırması” kimi fikirlər həqiqəti əks etdirmir.
Sizə də məlum olduğu kimi, 30 ilə yaxın müddətdə Ermənistan tərəfindən aparılan siyasət nəticəsində Azərbaycan uşaqlarının BMT-nin Uşaq Hüquqları haqqında Konvensiyasında təsbit edilmiş hüquqları, o cümlədən yaşamaq hüququ kobud surətdə pozulub.
Xocalı soyqırımı zamanı 613 nəfər, o cümlədən 63 uşağın öldürülməsi, habelə Ermənistan silahlı qüvvələrinin mülki yaşayış məntəqələrini atəşə tutması nəticəsində 2011-ci ildə Ağdam rayonunda 9 yaşlı Fariz Bədəlovun, 2017-ci ildə Füzuli rayonunda 2 yaşı tamam olmamış Zəhra Quliyevanın nənəsi ilə birlikdə qətlə yetirilməsinin, Tovuz rayonunda Ermənistan tərəfindən uşaq oyuncağına quraşdırılaraq çaya buraxılmış partlayıcı qurğunun işə düşməsi nəticəsində 13 yaşlı Aygün Şahmalıyevanın həlak olması uşaqların Ermənistanın törətdiyi müharibə cinayətlərinin qurbanına çevrilməsinin bariz nümunələrindəndir.
Birinci Qarabağ müharibəsi nəticəsində itkin düşmüşvə bugünədək taleləri barədə məlumat olmayan 4000-ə yaxın azərbaycanlı arasında uşaqlarda çoxluq təşkil edib.
Ermənistan dəfələrlə 1949-cu il Cenevrə Konvensiyaları, BMT-nin Uşaq Hüquqları Konvensiyası da daxil olmaqla bir çox beynəlxalq hüquq normalarını kobud şəkildə pozub.
Habelə mülki obyektlərin hədəfə alınması, bir çox yaşayış evlərinin, təhsil və səhiyyə müəssisələrinin dağıdılması uşaqların təhsil, sağlamlıq və digər hüquqlarının pozulmasına gətirib çıxarmışdır. Bununla yanaşı, intensiv şəkildə atəş açılması uşaqların psixoloji sarsıntı keçirməsinə səbəb olub.
2020-ci ildə Vətən müharibəsi (II Qarabağ müharibəsi) zamanı Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın bir sıra şəhər və rayonlarında yerləşən mülki yaşayış məntəqələrini ağır artilleriyadan, uzaqmənzilli raketlərdən atəşə tutması nəticəsində 12 uşaq həlak olmuş, 67 uşaq yaralanmış, bir çox uşaq isə valideynlərini itirib.
Təəssüflə qeyd etmək istərdim ki, Ermənistanın sadaladığımız kobud insan hüquqları pozuntuları ilə bağlı beynəlxalq təşkilatlara, o cümlədən UNICEF-ə dəfələrlə müraciətlər, bəyanatlar ünvanlamağımıza baxmayaraq, bu kimi hüquq pozuntularının qarşısının alınmasına yönəlik hər hansı bir çağırış və ya bəyanat verilməyib, baş verən cinayətlər susqunluqla qarşılanıb, ikili standartlar nümayiş etdirilib.
Bir daha bəyan etmək istərdim ki, Azərbaycanda hər bir kəsin, o cümlədən hər bir uşağın milli, dini, irqi və digər əlamətinə görə ayrı-seçkiliyə yol vermədən hüquqlarına hörmət bəslənilir, onların sülh, multikulturalizm, tolerantlıq şəraitində yaşaması təmin edilir.
Bir daha xatırlatmaq istəyirik ki, Xankəndi - Laçın yolu ətrafında keçirilən dinc aksiya humanitar məqsədlər üçün nəqliyyat vasitələrinin hərəkətinə heç bir məhdudiyyət yaratmır. Eyni zamanda, Azərbaycanın Qarabağ iqtisadi rayonunda yaşayan erməni əsilli sakinlər, o cümlədən uşaqlar üçün zəruri malların təminatına və onlara tibbi xidmətlərin göstərilməsinə maneələr yoxdur.
Azərbaycan Ombudsmanı olaraq hər hansı zəruri ehtiyaclar yaranarsa, Azərbaycan ərazisində yaşayan erməni əsilli vətəndaşlarımıza kömək göstərilməsinə hazır olduğumuzu bir daha bəyan etmək istərdim.
Qeyd edilənləri nəzərə alaraq, UNICEF-i Azərbaycanın suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə hörmətlə yanaşmağa, bitərəf və qərəzsiz mövqe nümayiş etdirməyə çağırır, insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində birgə əməkdaşlığa dəvət edirəm.

The Open Letter of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan to Catherine Russell, the UNICEF Executive Director
30-12-2022 1461 dəfə oxunub
The statement of the head of UNICEF's Yerevan Office dated December 27, 2022 regarding the sovereign territory of the Republic of Azerbaijan, exceeding her mandate and powers is regrettable. The views indicated in the statement are biased and damage UNICEF's reputation.
Thus, the words in the statement, such as "the closure of the Lachin Corridor affects children, restricting their access to basic services necessary for their survival, healthy growth and well-being" do not reflect the realities.
As you know the rights of Azerbaijani children, including the right to life, which have been proclaimed in the UN Convention of the Rights of the Child, have been severely violated for nearly thirty years as a result of the policy of Armenia.
The killing of 613 people, including 63 children, in the Khojaly genocide, as well as the death of 9-year-old Fariz Badalov in Agdam district in 2011, deaths of Zahra Guliyeva, who was not yet 2 years old in Fuzuli district in 2017 together with her grandmother as a result of the indiscriminate attacks of the Armenian armed forces on civilian settlements, the death of 13-year-old Aygun Shahmaliyeva, who was killed as a result of the detonation of an explosive device installed inside a children's toy by Armenia and dropped into the river in Tovuz district are only some of clear examples of child victims of war crimes committed by Armenia.
In addition, there are also many children among about 4,000 Azerbaijanis who went missing in the First Karabakh War and whose whereabouts are not still known.
Armenia has constantly committed gross violations of many international legal norms, including the 1949 Geneva Conventions, the CRC.
Also, indiscriminate attacks on civilian objects and the destruction of many residential houses, educational and health institutions led to the violation of children's rights to education, health and other rights. Furthermore, the children have been exposed to psychological trauma due to the intensive firing.
In 2020, the Patriotic War (the Second Karabakh War) had resulted in the killing of 12 children, and wounding of other 67 and many children lost their parents as a result of the heavy artillery and long-range rocket attacks on the civilian settlements in a number of cities and districts of Azerbaijan by the Armenian military.
I would like to note with regret that despite our repeated appeals and statements addressed to international organizations, including UNICEF, regarding Armenia’s serious violations of human rights, no calls or statements have been made to end such violent actions, on the contrary, similar crimes have been met with silence, and double standards have been demonstrated.
I would like to once again state that the rights of everyone, including a child’s right, are respected without any discrimination on the basis of national, religious, racial and other grounds, and they are ensured to live in peace, multiculturalism, and tolerance in Azerbaijan.
We want to remind once again that peaceful action held on the Khankendi - Lachin road does not create any restrictions on the free movement of vehicles around transportation humanitarian for purposes. So, there are no obstacles to the provision of necessary goods and medical services for residents of Armenian origin, including children, living in the Karabakh economic region of Azerbaijan.
As the Ombudsperson of Azerbaijan, I should point out once again that we are ready to provide assistance to our citizens of Armenian origin living in the territory of Azerbaijan if any necessary needs arise.
Taking into account the above, I call on UNICEF to respect the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan, to demonstrate a neutral and impartial position, and invite you to cooperate in the field of human rights protection.