COP29 çərçivəsində “İnsan hüquqlarına əsaslanan iqlim ədaləti: Milli insan hüquqları institutlarının rolu” mövzusunda interaktiv müzakirə təşkil olunub
14-11-2024 2949 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının ev sahibliyi etdiyi BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) tərəfindən “İnsan hüquqlarına əsaslanan iqlim ədaləti: Milli insan hüquqları institutlarının rolu” mövzusunda interaktiv müzakirə təşkil edilib.
Müzakirədə Milli İnsan Hüquqları Təsisatlarının Qlobal Alyansının (GANHRI) katibliyinin nümayəndəsi Karolina Krittin, Hondurasın İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili təsisatının icraçı direktoru Zabdi Abigail Kanales Funes, iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə sahəsində ixtisaslaşmış beynəlxalq ekspertlər, Milli Məclisin deputatları, dövlət qurumlarının, beynəlxalq təşkilatların və vətəndaş cəmiyyəti institutlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən Ombudsman Səbinə Əliyeva COP29 kimi mühüm qlobal tədbirə ev sahibliyi edən Azərbaycanda iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə sahəsində kompleks tədbirlərin həyata keçirildiyini bildirib. Müvəkkil bu istiqamətdə görülən işlərdən danışaraq, Azərbaycanda 2030-cu ilə qədər sosial-iqtisadi inkişafın beş milli prioritetindən birinin “təmiz ətraf mühit və “yaşıl artım” ölkəsi” kimi müəyyən edildiyini, Qarabağ, Şərqi Zəngəzur və Naxçıvan Muxtar Respublikasının yaşıl enerji zonaları kimi müəyyən olunduğunu qeyd edib.
Səbinə Əliyeva ombudsman və milli insan hüquqları institutlarının iqlim ədalətinin təmin edilməsində, sağlam ətraf mühit hüququnun və iqlim dəyişikliyindən təsirlənən həssas qrupların hüquqlarının qorunmasında mühüm rol oynadığını diqqətə çatdırıb. Müvəkkil iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə sahəsində milli və beynəlxalq səviyyələrdə əməkdaşlığın gücləndirilməsinin, bu problemin insanlara hüquqi, sosial və iqtisadi təsirləri barədə məlumatlılığın artırılmasının əhəmiyyətini vurğulayıb və hər kəsi həmrəylik nümayiş etdirməyə, təcili tədbirlərin görülməsi istiqamətində birgə əməkdaşlığa çağırıb.
Sonra Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin Təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitəsinin sədri Sadiq Qurbanov, Beynəlxalq insan haqları hüququ və BMT sistemi üzrə ekspert Afərin Şahidzadə və “Müstəqil Həyat” İnkişaf və Dəstək Mərkəzi İctimai Birliyinin rəhbəri Aydın Xəlilov çıxış ediblər. Tədbirdə iqlim dəyişikliyinin ən çox təsir göstərdiyi həssas qrupların müdafiəsi, ətraf mühitin mühafizəsinin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə uyğunlaşdırılması, iqlim ədalətinin təmin edilməsində ombudsman təsisatlarının rolunun gücləndirilməsi imkanları və digər müvafiq məsələlər barədə ekspertlərin məruzələri dinlənilib, iqlim dəyişikliyinin insan hüquqlarına təsiri, mövcud problemlər və onların həll yolları, əldə edilmiş müsbət təcrübələr, həmçinin müvafiq sahələr üzrə interaktiv müzakirələr aparılıb.

An interactive discussion on “Human Rights-Based Climate Justice: The Role of National Human Rights Institutions” was organized within the framework of COP29
14-11-2024 2916 dəfə oxunub
An interactive discussion on “Human Rights-Based Climate Justice: The Role of National Human Rights Institutions” was organized by the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of Azerbaijan as a side event of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29), hosted by the Republic of Azerbaijan.
Carolina Crittin, representative of the Secretariat of the Global Alliance of National Human Rights Institutions (GANHRI), Zabdi Abigail Canales Funes, Executive Director of the Human Rights Commissioner’s Office of Honduras, international experts specializing in combating climate change, members of the Parliament; representatives of state bodies, international organizations, and civil society took part in the discussions.
In her opening speech, Ombudsman Sabina Aliyeva highlighted that Azerbaijan, hosting such an important global event as COP29, undertakes comprehensive measures to combat climate change. She noted that among Azerbaijan’s five national priorities for socio-economic development by 2030, one is the goal of becoming a “clean environment and green growth country,” with regions such as Karabakh, East Zangezur, and the Nakhchivan Autonomous Republic designated as green energy zones.
Sabina Aliyeva emphasized the crucial role of NHRIs in ensuring climate justice, protecting the right to a healthy environment, and safeguarding the rights of vulnerable groups affected by climate change. She underscored the importance of strengthening cooperation at national and international levels to combat climate change, raising awareness of its legal, social, and economic effects on people, and called for solidarity and joint efforts in taking urgent action.
Following this, Sadig Gurbanov, Chair of the Natural Resources, Energy, and Ecology Committee of the National Assembly of Azerbaijan; Afarin Shahidzade, expert in International Human Rights Law and the UN system; and Aydin Khalilov, head of the “Independent Life” Development and Support Center Public Union, made speeches. Presentations by experts covered issues such as protecting vulnerable groups most affected by climate change, aligning environmental protection with Sustainable Development Goals, enhancing the role of ombudsman institutions in ensuring climate justice, and other relevant topics. The discussions also addressed the impact of climate change on human rights, existing challenges and solutions, positive experiences, and included interactive dialogues on the relevant areas.