Uşaqların zərərli və təhlükəli informasiyadan qorunmasına həsr olunmuş onlayn görüş keçirilib
“Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin təşkilatçılığı, “Nar”ın dəstəyi və Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman), Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyası və “ADA” Universitetinin tərəfdaşlığı ilə həyata keçirilən “Rəqəmsal cəmiyyətdə uşaqların zərərli və təhlükəli informasiyadan qorunması” layihəsi çərçivəsində 2024-cü il 20 noyabr tarixində dövlət rəsmilərinin və müvafiq sahə üzrə mütəxəssislərin uşaqlarla onlayn görüşü keçirilib.
Uşaq Hüquqları üzrə Cenevrə Bəyannaməsinin 100 illiyi və Ümumdünya Uşaqlar Gününə həsr edilmiş görüş Bakı, Naxçıvan, Gəncə, Lənkəran, Qəbələ şəhər və rayonlarını təmsil edən 100-dən çox məktəblinin iştirakı ilə təşkil olunub.
Görüşdə çıxış edən Ombudsman Səbinə Əliyeva uşaqları 20 Noyabr – Ümumdünya Uşaqlar Günü münasibətilə təbrik edərək, layihədə iştirak edən tərəfdaş qurumlara və görüşün təşkilinə görə Regional İnkişaf İctimai Birliyinə təşəkkürünü bildirib.
O, uşaqların hüquqlarının müdafiəsi sahəsində ölkədə həyata keçirilən genişmiqyaslı tədbirlər, Heydər Əliyev Fondu tərəfindən görülən işlər, habelə Ombudsman tərəfindən ölkədə elan edilmiş və 20 oktyabr - 20 noyabr tarixlərini əhatə edən "Uşaq Hüquqları Aylığı"nın məqsədləri barədə məlumat verib.
Ombudsman bu ilin bir sıra əlamətdar hadisələrlə, o cümlədən ölkəmizin Azərbaycanın BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyi etməsi ilə əlamətdar olduğunu vurğulayıb.
Səbinə Əliyeva cəmiyyətin rəqəmsal inkişafı sahəsində əldə edilmiş nailiyyətlərə toxunaraq, iştirakçılara uşaqların rəqəmsal mühitdə zərərli təsirlərdən müdafiəsi istiqamətində ölkəmiz tərəfindən ratifikasiya edilmiş beynəlxaq sənədlər və mövcud qanunvericilik akları, rəqəmsal cəmiyyətin uşaq hüquqlarının təmini baxımından təsirləri barədə məlumat verib.
Ombudsman uşaqların zərərli informasiyalardan qorunması sahəsində aidiyyəti qurumlarla əməkdaşlığın önəmini vurğulayaraq, valideynlərin, uşaqların və uşaqlarla təmasda olan şəxslərin məlumatlandırılması, təhsil müəssisələrində müvafiq dərslərin keçirilməsi, məktəb və valideynlər arasında əlaqələrin gücləndirilməsi, müəssisələrdə uşaqların müraciət etmək imkanlarının təkmilləşdirilməsi, aidiyyəti qurumlar, o cümlədən biznes qurumları tərəfindən bu sahəyə nəzarətin artırılmasının əhəmiyyətindən danışıb.
Keçirilən görüşdə, eyni zamanda, rəqəmsal cəmiyyətdə uşaqların hüquqlarının qorunması istiqamətində Ombudsman Aparatı tərəfindən görülmüş işlər, habelə uşaqların Müvəkkilə müraciət imkanları diqqətə çatdırılıb.
Görüşdə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova, Elm və Təhsil Nazirliyinin Aparat rəhbəri Mətin Kərimli, ADA Universitetinin prorektoru Vəfa Kazdal, “Nar”ın İctimaiyyətlə Əlaqələr və Korporativ Ünsiyyət Departamentinin direktoru Hökümə Kərimova, “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin nümayəndəsi Günay Ağayeva və hüquqşünası Təbriz Qasımov, Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Assosiasiyasının İdarə Heyətinin sədri Elvin Balacanov və Assosiasiyanın sədr müavini Rauf Cabbarovun çıxışları dinlənilib.
Bununla yanaşı, məktəblilərin mövzu üzrə sualları cavablandırılıb, təklifləri səsləndirilib.
Tədbir iştirakçıların görüş müddətində qeydə alınan görüntülərindən hazırlanmış fləş-mobla başa çatıb.
Qeyd edək ki, “Rəqəmsal cəmiyyətdə uşaqların zərərli və təhlükəli informasiyadan qorunması” kampaniyasının məqsədi uşaqlar və valideynləri rəqəmsal texnologiya və resurslardan düzgün və təhlükəsiz istifadə qaydaları haqqında maarifləndirməklə hüquqlarının qorunmasını təmin etməkdir. Kampaniya çərçivəsində, həmçinin qeyd olunan şəhər və rayonlarda VII-XI sinif şagirdləri və onların valideynləri üçün uşaqların zərərli informasiyadan qorunması, sosial media və rəqəmsal resurslardan düzgün istifadə qaydalarına dair məlumatlandırıcı sessiyaların və uşaq hüquqlarının rəqəmsal cəmiyyətdə roluna dair konfransın keçirilməsi, müxtəlif məlumatlandırıcı çap materiallarının hazırlanması və paylanması nəzərdə tutulur.

An Online Meeting on the Protection of Children from Harmful and Dangerous Information was held
Within the Project “Protection of Children from Harmful and Dangerous Information in the Digital Society” run in cooperation of the “Regional Development” PU, “NAR”, the Ombudsman, the Ministry of Science and Education, the State Committee on Family, Women and Child Affairs, the Association of Cybersecurity Organizations of Azerbaijan (ACOA), and the ADA University, state officials and experts had an online meeting with children on 20th November 2024.
This meeting, which was dedicated to the 100th anniversary of adoption of the Geneva Declaration of the Rights of the Child and the Universal Declaration on Human Rights, has visually brought together over 100 pupils from across the country, including Baku, Nakhchivan, Ganja, Lankaran, Gabala, and other districts.
The Ombudsman, Sabina Aliyeva, congratulating minor participants upon 20th November- Unversal Children’s Day, also expressed her thankfulness to the partner stakeholders and the “Regional Development” PU as an organizer during the online meeting.
She gave information to the attendees about broad child rights reforms taken at the state level, activities by the Heydar Aliyev Foundation, as well as the purpose of the child rights month-long campaign, running from 20 October to 20 November at the initiative of the Ombudsman.
The Ombudsman noted that this year is remarkable because it is marked by a number of events, as well as the hosting the UN Climate Change Conference (COP 29) by Azerbaijan.
Speaking about achievements of society in digital development, Sabina Aliyeva informed the participants about the legislative acts and international treaties in the field of protection of children from harmful influences by which Azerbaijan is consented to be bound , as well as the impacts of digitalization of society from the perspective of child welfare.
The Ombudsman, underscoring the importance of collaboration between the corresponding stakeholders to protect minors from such harmful practices, emphasizing that it is necessary to raise awareness of children and people being in contact with children, teaching specific related subjects at educational establishments, strengthening relationships between parents and school, improving child-friendly application procedures, and increasing the control of relevant authorities, including business entities, over this field.
Meanwhile, the child listeners were also informed about the work done by the Ombudsman Office in the field of child welfare and how children can reach the Ombudsman.
Bahar Muradova, Chairwoman of the State Committee on Family, Women and Child Affairs, Matin Kerimli, Head of Office of the Ministry of Science and Education, Vafa Kazdal, Vice-rector of the ADA University, Hokuma Karimova, Director of the Department for Public Affairs and Corporate Communication of the NAR, Gunay Aghayeva, the representative and Tabriz Gasimov, a lawyer of the “Regional Development” PU, Elvin Balacanov, Chairman of the Board of Directors of the ACOA,  and Rauf Jabbarov, Deputy Chair of the Association, made speeches in the course of the meeting.
Furthermore, the questions raised by child listeners were answered and listened to their recommendations.
The online meeting was over with the demonstration of a flashmob of child participants.
It must be noted that the key purpose of the Project is to safeguard the rights of children through raising awareness among parents and children on how to correctly and safely use digital technology and resources. Within the framework of this campaign, and in the cities and districts mentioned above, it is scheduled to organize awareness-raising sessions and conferences for parents and students of VII- XI grades on the issues related to the protection of children from harmful information, proper usage of social media and digital resources, role of child rights in digital society. In addition, different printed materials are to be prepared and dispensed.