Səbinə Əliyeva Türkiyə Ombudsman İnstitutunun 10 illiyinə həsr edilmiş beynəlxalq konfransda iştirak edib
12-01-2023 1508 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Türkiyə Respublikasının Baş Ombudsmanı Şərəf Malkoçun dəvəti əsasında Ankara şəhərində Türkiyə Ombudsman İnstitutunun yaradılmasının 10 illiyi münasibətilə keçirilən “21-ci əsrdə insan hüquqlarının gələcəyi” mövzusunda Beynəlxalq Ombudsmanlar Konfransında iştirak edib.
Dünyanın müxtəlif ölkələrini təmsil edən 70-ə yaxın ombudsman və insan hüquq müdafiəçisinin qatıldığı konfransda Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan, Türkiyə Böyük Millət Məclisinin spikeri Mustafa Şəntop, müxtəlif  dövlət qurumlarının və nazirliklərin, habelə Türkiyə Respublikasında akkreditə olunmuş beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri də iştirak ediblər.
İki gün davam edən tədbir çərçivəsində insan hüquqlarının gələcəyi, o cümlədən rəqəmsallaşmanın insan hüquq və azadlıqlarına təsiri, müharibə, münaqişə, miqrasiya kontekstində və pandemiya dövründə insan hüquqlarının təmini ilə bağlı çıxışlar edilib.
Azərbaycan Ombudsmanı konfransda çıxışı zamanı Türkiyənin Baş Ombudsmanını və qurumun kollektivini yubiley münasibətilə təbrik edib, onlara fəaliyyətlərində davamlı uğurlar arzulayıb. S.Əliyeva Azərbaycan və Türkiyənin ombudsman təsisatları arasında sıx əməkdaşlığın mövcud olduğunu diqqətə çatdıraraq, bu əlaqələrin inkişafı baxımından iki qurum arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumunun əhəmiyyətini qeyd edib. Azərbaycan Ombudsmanı qarşılıqlı əlaqələrin İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Ombudsmanlar Assosiasiyası (İƏT OA), Türk Dövlətlərinin Ombudsman və Milli İnsan Hüquqları İnstitutları Assosiasiyası (TÜRKOMB), Asiya Ombudsman Assosiasiyası (AOA) çərçivəsində də uğurla davam etdirildiyini bildirib.
S.Əliyeva Ermənistanın 30 ilə yaxın müddət ərzində davam etmiş işğalçılıq və etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində Azərbaycan xalqının fundamental hüquq və azadlıqlarının pozulduğunu qeyd edib, Birinci və İkinci Qarabağ müharibələri zamanı Ermənistanın ölkəmizə qarşı törətdiyi müharibə cinayətləri barədə iştirakçılara ətraflı məlumat verib.
Ombudsman Ermənistanın Azərbaycan ərazilərində basdırdığı minaların yaratdığı ciddi təhlükə haqqında danışarkən bildirib ki, dəqiq mina xəritələrinin ölkəmizə təqdim edilməməsi nəticəsində hər ötən gün mina qurbanlarının sayı artmaqda davam edir.
S.Əliyeva beynəlxalq humanitar hüquq və insan hüquqları sahəsində mövcud norma və prinsiplərin təmin edilməsində ombudsman və milli insan hüquqları institutlarının rolunun önəmini qeyd edərək, bu istiqamətdə həyata keçirdiyi faktaraşdırıcı missiyaların nəticələri əsasında hazırlanmış hesabatlar haqqında da məlumat verib. Azərbaycan Ombudsmanı həm Vətən müharibəsi, həm də postmüharibə dövründə Türkiyənin Baş Ombudsmanı və İƏT OA prezidenti Ş.Malkoçun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin ölkəmizə gələrək yerində araşdırmalar həyata keçirdiyini və həmin araşdırmaların nəticəsi olaraq müvafiq hesabatların hazırlandığını qeyd edib.
Yekunda S.Əliyeva iki təsisat arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin gücləndirilməsi istiqamətində fəal iştirakına görə Ş.Malkoça “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) təsisatının 20 illiyi (2002–2022)” yubiley medalını təqdim edib.

Sabina Aliyeva attended the international conference dedicated to the 10th anniversary of the Ombudsman Institute of Türkiye
12-01-2023 1415 dəfə oxunub
Upon the invitation of Şeref Malkoç, the Chief Ombudsman of Türkiye, Sabina Aliyeva, the Ombudsman of Azerbaijan, participated in the International Ombudsmen Conference on "The Future of Human Rights in the 21st Century," held in Ankara, Türkiye organized on the occasion of the 10th anniversary of the establishment of the Turkish Ombudsman Institute.
Recep Tayyip Erdoğan, the President of the Republic of Türkiye, Mustafa Şentop, the Speaker of the Grand National Assembly, as well as representatives from various state institutions, ministries, and accredited international organizations of the country also participated in the conference, attended by over 70 ombudsmen and human rights defenders representing various countries around the world.
During the two-day event, discussions were held on the future of human rights, including the impact of digitization on human rights and freedoms, as well as presentations on the provision of human rights in the context of war, conflict, migration, and the pandemic.
During her speech at the conference, the Ombudsman of Azerbaijan congratulated the Chief Ombudsman of Türkiye and the institution's staff on the occasion of their anniversary, expressing wishes for continued success in their activities. S. Aliyeva emphasized the existing close collaboration between the ombudsman institutions of Azerbaijan and Türkiye, highlighting the importance of the Memorandum of Agreement signed between the two institutions for the development of these relations. The Ombudsman of Azerbaijan noted the successful continuation of mutual relations within the framework of the Ombudsman Association of the Organization of Islamic Cooperation (OICOA), the Association of Ombudsmen and National Human Rights Institutions of Turkic States (TÜRKOMB), and the Asian Ombudsman Association (AOA).
S. Aliyeva said that as a result of Armenia's prolonged occupation and ethnic cleansing policy over nearly 30 years, the fundamental rights and freedoms of the Azerbaijani people have been violated. She provided detailed information to the participants about the war crimes committed by Armenia against Azerbaijan during the First and Second Karabakh Wars.
Speaking about the serious threat posed by the landmines planted by Armenia in Azerbaijani territories, the Ombudsman noted that the daily increase in the number of landmine victims persists due to the lack of accurate mine maps provided to our country.
S. Aliyeva highlighted the importance of the role of ombudsman and NHRIs in ensuring the implementation of existing international humanitarian law and human rights law norms and principles. She provided information on the relevant reports prepared based on the outcomes of fact-finding  missions. The Ombudsman of Azerbaijan highlighted that during both the Patriotic War and the post-war period, a delegation led by Ş. Malkoç, the Chief Ombudsman of Türkiye and the President of the OIC OA, visited Azerbaijan to conduct on-site investigations, and as a result of these investigations, relevant reports were prepared.
S. Aliyeva presented Ş. Malkoç with the jubilee medal "20th Anniversary of the Ombudsman Institution of the Republic of Azerbaijan in the Field of Human Rights (2002–2022)" for his active participation in strengthening cooperation between the two institutions.