Azərbaycan Ombudsmanı VII beynəlxalq elmi-praktik konfransa qatılıb
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva “Avrasiya məkanında insan hüquqlarının müdafiəsi problemləri: Ombudsmanların müsbət təcrübə mübadiləsi” mövzusunda VII beynəlxalq elmi-praktik konfransa qatılıb.
Çıxışı zamanı Azərbaycan Ombudsmanı qeyd edib ki, gənclərin hüquqlarının müdafiəsi və inkişafı ölkə siyasətinin mühüm tərkib hissəsidir. Azərbaycan gəncliyi ictimai həyatın bütün sahələrində fəal iştirak edir. O, Ombudsman təsisatı olaraq, əhalinin bütün kateqoriyalarının, o cümlədən gənclərin insan hüquqları, gender bərabərliyi, qadınlara qarşı zorakılığa və erkən nikahlara qarşı mübarizə, habelə onların fəallığının artırılması istiqamətində maarifləndirici tədbirlər həyata keçirdiyini vurğulayıb.
Gənclərin mənəvi inkişafı, vətənpərvərlik tərbiyəsi, xaricdə təhsil, sosial müdafiəsi, problemlərinin həlli istiqamətində görülən işlər, gənclər təşkilatlarının formalaşmasına şərait və imkanların yaradılması bu sahəyə böyük diqqətin nəticəsidir.
Ombudsmanın müxtəlif vaxtlarda aidiyyəti dövlət orqanlarına müraciətlərində etdiyi tövsiyələr nəzərə alınaraq, gənclərin intellektual və fiziki inkişafını, ölkənin ictimai-siyasi və mədəni həyatında fəal iştirakını təmin etmək məqsədilə “Azərbaycan gəncliyinin 2015-2025-ci illərdə inkişaf strategiyası”nın təsdiq edildiyi diqqətə çatdırılıb.
Bundan əlavə, yüksək idarəçilik keyfiyyətlərinə malik perspektivli gənc liderləri müəyyən etmək və onlara dəstək olmaq məqsədilə keçirilən “Yüksəliş” müsabiqəsi çərçivəsində Ombudsmanın da sözügedən müsabiqənin qaliblərindən birinə mentorluq etdiyi də vurğulanıb.
Qeyd edilib ki, gənc nəslin yaradıcı fəaliyyətə cəlb edilməsi, gənclərin insan hüquq və azadlıqlarının əhəmiyyətini dərk etməsi məqsədilə hər il bir qrup könüllü Ombudsman Aparatının fəaliyyətinə cəlb olunur.
Əlilliyi olan gənclərin hüquqlarının müdafiəsi sahəsində Azərbaycanın müsbət təcrübəsindən bəhs edən Ombudsman onun tövsiyələri əsasında bu kimi şəxslərin ictimai həyatın bütün sahələrində əlçatanlığının təmin edilməsi, inklüziv təhsilin təşkili üçün zəruri maliyyə və insan resurslarının ayrılması, habelə müvafiq mütəxəssislərin işə cəlb edilməsi istiqamətində tədbirlərin görüldüyü qeyd edilib.
44 günlük Vətən Müharibəsində gənclərin böyük rolu sayəsində Azərbaycanın öz ərazi bütövlüyünü bərpa etdiyini, müharibə və postmüharibə dövlərində müharibədə psixoloji travma almış qazilərimizə, habelə Ermənistanın müharibə cinayətlərindən zərər çəkmiş şəxslərə, onların ailələrinə Ombudsmanın təşəbbüsü ilə  pulsuz psixoloji və hüquqi dəstək kampaniyalarının həyata keçirildiyi konfrans iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.
Sonda S. Əliyeva beynəlxalq konfransların keçirilməsi, ictimaiyyətin diqqətinin gənclərin hüquq və azadlıqlarının təmini məsələlərinə yönəldilməsi, aktual məsələlərin birgə müzakirəsinin gənclər siyasətinin daha səmərəli həyata keçirilməsi üçün əlverişli mühitin yaranmasına xidmət edəcəyini bildirib.

The Ombudsman of Azerbaijan participated in the VII international scientific and practical conference
16-11-2022 1355 dəfə oxunub
Sabina Aliyeva, Ombudsman of Azerbaijan, spoke at the VII international scientific-practical conference on "Problems of human rights protection in the Eurasian space: exchange of positive experience of ombudsmen".
During her speech, the Ombudsman of Azerbaijan noted that the protection and development of youth rights is an essential component of national policy. Azerbaijani youth actively participates in all spheres of public life. She emphasized that, as an Ombudsman institution, it carries out educational measures for all categories of the population, including the human rights of young people, gender equality, the fight against violence against women and child marriages, and increasing their activity.
The spiritual development of young people, patriotism education, education abroad, social protection, measures taken for the solution of their problems, and creating conditions and opportunities for the formation of youth organizations are the result of great attention to this field.
Considering the Ombudsman’s recommendations, it was said that the "2015-2025 Azerbaijani Youth Development Strategy" was approved to ensure young people's intellectual and physical development and their active participation in the social, political, and cultural life of the country.
In addition, it was emphasized that the Ombudsman mentored one of the winners of the national "Rise" Mentorship Competition, which was held in order to identify and support promising young leaders with high managerial skills.
It was noted that every year a group of volunteers is involved in the activities of the Ombudsman Office to involve the young generation in creative activities and to make young people understand the importance of human rights and freedoms.
Talking about the positive experience of Azerbaijan in protecting the rights of young people with disabilities, the Ombudsman noted that, considering her suggestions, measures have been taken to ensure the accessibility of such persons in all areas of public life, to allocate the necessary financial and human resources for the organization of inclusive education, as well as to attract relevant specialists.
In the end, S. Aliyeva emphasized the importance of sharing positive experiences in the field of youth rights protection within the framework of the international conference and proposed to continue cooperation in this field.