Beynəlxalq İnsan Hüquqları Günü münasibətilə BMT-nin Azərbaycandakı nümayəndəliyi, Ombudsman Aparatı və BDU-nun Hüquq fakültəsi ilə birgə tədbir təşkil olunub
09-12-2022 1654 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın), BMT-nin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin və  Bakı Dövlət Universiteti Hüquq fakültəsinin birgə təşkilatçılığı ilə dövlət qurumlarının, beynəlxalq təşkilatların, vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələrinin iştirakı ilə 10 Dekabr - Beynəlxalq İnsan Hüquqları Gününə həsr edilmiş tədbir keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva tədbirdə çıxış edib.
Çıxış zamanı S.Əliyeva insan hüquqlarının təməl sənədi hesab edilən “İnsan hüquqları haqqında Ümumi Bəyannamə”nin ümumbəşəri xarakterə malik olmaqla yanaşı, BMT-yə üzv dövlətlərin qanunvericilik bazası üçün əsas və nümunə olduğunu bildirib. Dünyamızı əsaslı şəkildə dəyişməyə kömək edən həmin sənədin ilk dəfə olaraq hər bir insanın bərabərlik və ləyaqət hüququnu bəyan etdiyini, hər kəsin doğulduğu andan toxunulmaz, ayrılmaz hüquq və azadlıqlara malik olduğunu müəyyənləşdirdiyini vurğulayıb.
Ombudsman bu gün dünyada milyonlarla insanın hüquqlarının pozulmaqda davam etdiyini tədbir iştirakçılarının nəzərinə çatdırıb. Qeyd edilib ki, bəzi dövlətlər tərəfindən sərgilənən irqçilik, dözümsüzlük, ikili standartlar və ayrı-seçkilik hallarının artması və beynəlxalq təşkilatların buna biganə münasibəti insan hüquq və azadlıqlarının pozulmasına səbəb olmaqdadır.
BMT Təhlükəsizlik Şurası və digər nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qəbul edilmiş bir sıra qətnamə və qərarların icrasının sadəcə kağız üzərində qaldığını bildirən Müvəkkil Ermənistanın siyasi və hərbi rəhbərliyini təmsil edən şəxslərin Azərbaycana münasibətdə tətbiq olunan ikili standartlardan öz çirkin və məkrli məqsədləri üçün istifadə edərək azərbaycanlılara qarşı törətdiyi sülh və insanlıq əleyhinə, müharibə və terrorçuluq cinayətləri barədə ətraflı məlumat verib. Eyni zamanda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Müzəffər Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan Ordusunun 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində ölkəmizin ərazi bütövlüyünün, məcburi köçkünlərin 30 ilə yaxın müddət ərzində pozulmuş hüquqlarının bərpasından bəhs edib.
Daha sonra S.Əliyeva bu il yaradılmasının 20 ili tamam olan Ombudsman təsisatının insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində fəaliyyət göstərən səmərəli mexanizmlərdən biri olduğunu, müstəqil milli insan hüquqları institutu kimi ölkəmizin Konstitusiyasında və tərəfdar çıxdığı beynəlxalq müqavilələrdə təsbit olunmuş, dövlət və yerli özünüidarə orqanları, vəzifəli şəxsləri tərəfindən pozulan insan hüquqları və azadlıqlarının bərpa edilməsi və Konstitusiya Qanunu ilə müəyyən edilmiş hallarda insan hüquqları pozuntularının qarşısının alınması istiqamətindəki fəaliyyətini uğurla davam etdirdiyini bildirib. Həmçinin 25 Noyabr - Qadın Zorakılığına qarşı Beynəlxalq Mübarizə Günü və 10 Dekabr - Beynəlxalq İnsan Hüquqları Günü tarixləri aralığında “Gender əsaslı zorakılığa qarşı 16 günlük fəallıq” beynəlxalq kampaniyası çərçivəsində ölkəmizdə gender əsaslı zorakılığın qarşısının alınması, bundan zərər çəkmiş şəxslərin sosial müdafiəsi, hüquqi yardımla təmin edilməsi, eyni zamanda zorakılığa səbəb olan halların aradan qaldırılması istiqamətindəki maarifləndirmə fəaliyyətinin həyata keçirildiyi diqqətə çatdırılıb.
Tədbir  Hüquq fakültəsinin tələbələri tərəfindən hazırlanmış “İnsan hüquqları haqqında Ümumi Bəyannamə”yə həsr olunan internet səhifəsinin təqdimatı və insan hüquqlarına həsr olunmuş “Sosial teatr” tamaşası ilə davam edib.
Sonda 10 Dekabr - Beynəlxalq İnsan Hüquqları Günü münasibətilə “Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatı - 20 il!” mövzusunda elan olunan jurnalist yazı və uşaq rəsm müsabiqələrinin qalibləri mükafatlandırılıb.

On the occasion of the International Human Rights Day, a joint event was organized with the UN Office in Azerbaijan, the Office of the Ombudsperson and the Faculty of Law of BSU
09-12-2022 1655 dəfə oxunub
An event dedicated to the International Human Rights Day of December 10, with the participation of representatives of government agencies, international organizations, and civil society, was co-organized by the Commissioner for Human Rights (Ombudsperson) of the Republic of Azerbaijan, the UN Office in Azerbaijan, and the Faculty of Law of Baku State University.
Sabina Aliyeva, the Commissioner for Human Rights (Ombudsperson) of the Republic of Azerbaijan, spoke at the event.
During the speech, S. Aliyeva said that the Universal Declaration of Human Rights, which is considered to be the fundamental document of human rights, has a universal character and is the basis and model for the legislative framework of the UN member states. She emphasized that this document, which helped fundamentally change our world, declared for the first time the right of every person to equality and dignity, and determined that everyone has inviolable and inalienable rights and freedoms from the time of birth.
The Ombudsperson brought to the attention of the event participants that today the rights of millions of people in the world are still violated. It was noted that the increase in the cases of racism, intolerance, double standards and discrimination shown by some states and the indifferent attitude of international organizations are causing the violation of human rights and freedoms.
Stating that the implementation of a number of resolutions and decisions adopted by the UN Security Council and other influential international organizations remains only on paper, the Commissioner added that the persons representing the political and military leadership of Armenia using the double standards in relation to Azerbaijan for their own dirty and insidious purposes, committed the crimes against peace and humanity, war crimes and terrorism against Azerbaijanis.
At the same time, she added that under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, the Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces, Mr. Ilham Aliyev, the restoration of the territorial integrity of our country and the rights of the internally displaced persons, which had been violated for nearly 30 years were restored as a result of the 44-day Patriotic War of the brave Azerbaijani Army.
Later, S. Aliyeva said that the Ombudsman institution, which celebrates 20 years of its establishment this year, is one of the efficient mechanisms operating in the field of protection of human rights and freedoms and that as an independent national human rights institute, it successfully continues its activities in the direction of restoring human rights and freedoms violated by state, local self-government bodies also officials and preventing human rights violations in the cases set by the Constitutional Law .
Also, it was noted that within the framework of the international campaign "16 days of activism against gender-based violence" from November 25 - the International Day against Violence against Women to December 10 - the International Day of Human Rights, that awareness raising activities aimed at prevention of gender-based violence, providing social protection and legal assistance to the victims of it, as well as elimination of the causes of violence, are being carried out in our country.
The event continued with the presentation of the website dedicated to the "Universal Declaration of Human Rights" prepared by the students of the Faculty of Law and the performance of "Social Theater" dedicated to human rights.
At the end of the event, the winners of the journalistic writing and children's drawing contests announced on the occasion of December 10 - International Human Rights Day, on the topic "Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsperson) of the Republic of Azerbaijan - 20 years!" were awarded.