Ombudsman Ankarada beynəlxalq sammitdə çıxış edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Türkiyə İnsan Hüquqları və Bərabərlik Qurumu tərəfindən 29-30 iyun tarixlərində Ankara şəhərində keçirilən “İnsan hüquqlarının müdafiəsi və təşviqində milli insan hüquqları institutlarının güclənən rolu: yeni çağırışlar, nailiyyətlər və imkanların dərk edilməsi” adlı beynəlxalq sammitdə iştirak edir.
Türkiyənin aidiyyəti dövlət qurumlarının, bir sıra nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların, Almaniya, Xorvatiya, Danimarka, Bosniya və Herseqovina, Albaniya, Özbəkistan, Gürcüstanın milli insan hüquqları institutlarının təmsil olunduğu tədbirin ilk günündə Azərbaycan Ombudsmanı məruzə ilə çıxış edib.
S.Əliyeva milli insan hüquqları institutlarının insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi və təşviqi sahəsində rolundan danışaraq, iştirakçıları Azərbaycan təcrübəsi barədə məlumatlandırıb.
Ombudsman çıxışında müasir dünyada insan hüquqlarının müdafiəsi, habelə beynəlxalq hüquq normalarının tətbiqi ilə əlaqədar mövcud problemlərə toxunub. S.Əliyeva Ermənistanın Azərbaycana qarşı beynəlxalq insan hüquqları və humanitar hüquq normalarına zidd olaraq törətdiyi müharibə cinayətləri, işğal dövründə ölkəmizin zəngin flora və faunasına dəymiş zərər, dağıdılmış, özününküləşdirilmiş, təhqir edilmiş, talanmış tarixi və mədəni irsimiz barədə statistik göstəricilərə istinad edərək sammit iştirakçılarına geniş məlumat verib. O, Birinci Qarabağ müharibəsi zamanı itkin düşmüş 3890 azərbaycanlının, habelə İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı itkin düşmüş 6 şəxsin taleyi barəsində Ermənistan tərəfinin bugünədək məlumat vermədiyini də nəzərə çatdırıb.
S.Əliyeva işğal zamanı Azərbaycan ərazilərinə basdırılmış bir milyona yaxın minanın böyük təhlükə mənbəyi olaraq qaldığını, Ermənistan tərəfinin dəqiq mina xəritələrini verməməsinin postmüharibə dövründə insanların həlak olması və yaralanmasına səbəb olmaqla yanaşı, yüz minlərlə məcburi köçkünün doğma torpaqlarına qayıdışını da ləngitdiyini bildirib.  Çıxışda həmçinin istismar müddəti bitmiş Metsamor AES-in bütün region üçün bir təhdid olaraq ətraf mühitə və insanların sağlamlığına ciddi ziyan vurduğu da diqqətə çatdırılıb.
Müharibənin ağır fəsadlarından danışarkən S.Əliyeva rəhbərlik etdiyi təsisatın bu insan hüquq pozuntularının beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması istiqamətində fəaliyyəti barədə də məlumat verib.
Yekunda Ombudsman insan hüquq və azadlıqlarının daha səmərəli müdafiəsi və təşviqi məqsədilə milli insan hüquqları institutlarının şəbəkələşməsinin, eləcə də birgə səylərin artırılmasının əhəmiyyətini vurğulayıb.

Ombudsman gave a talk at International Summit in Ankara
The Ombudsperson Ms. Sabina Aliyeva participated in the international summit on “Strengthening the role of NHRIs in the Protection and Promotion of Human Rights: new challenges, achievements, and opportunities” held by the Human Rights and Equality Institution of Turkey (HREI) between 28-30 June.
The Azerbaijani Ombudsperson delivered a speech on the first day of the international event, which was attended by the relevant Turkish state agencies, a number of international organizations, and the NHRIs of Germany, Croatia, Denmark, Bosnia and Herzegovina, Albania, Uzbekistan, and Georgia.
Speaking about the role of NHRIs in the protection and promotion of human rights, S. Aliyeva informed the participants about the experience of Azerbaijan.
The Ombudsperson focused on the current problems emerging while protecting human rights and implementing international norms of human rights at the global level. S. Aliyeva also briefed Armenia’s war crimes committed against Azerbaijan in violation of international human rights and humanitarian law, damages caused to flora and fauna of our country during the occupation period, as well as on the destructed, privatized, desecrated and looted historical and cultural heritage belonging to Azerbaijan, referring to statistics. She pointed out the fact of Armenia’s failure in providing the whereabouts of 3890 Azerbaijanis who went missing during the First Karabakh War and 6 others, who went missing in the Second Karabakh War, until today.
S. Aliyeva expressed her concern about nearly one million landmines, which were buried in the territories of Azerbaijan during the occupation that still pose a great threat, also adding that Armenia’s failure to hand over the accurate minefield maps lead to the killing and injuring of people during the postwar period and delays the return of hundred thousand of IDPs to their homes. It was said about serious damage inflicted upon the environment and people of the entire region by the expired “Metsamor” Nuclear Power Station.
While talking about the effects of the war, S. Aliyeva spoke on the activity of the Ombudsman Institution to convey the human rights violations to the international community.
At the end of her speech, the Ombudsperson also, stressed the importance of networking of NHRIs and increasing joint efforts for effective protection and promotion of human rights.