Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsman) 20 Yanvar faciəsinin 32-ci ildönümü ilə əlaqədar Bəyanatı
19-01-2022 1502 dəfə oxunub
Azərbaycanın müstəqilliyi uğrunda aparılan mübarizə tarixinə qəhrəmanlıq səhifəsi kimi daxil olmuş 20 Yanvar hadisələrindən 32 il ötür.
20 Yanvar hadisələri Azərbaycan xalqının iradəsini, mübarizə əzmini qıra bilmədi, əksinə, xalqımızı azadlıq uğrunda daha da sıx birləşdirdi, müstəqilliyə gedən yolunu yaxınlaşdırdı.
1980-ci illərin sonlarından başlayaraq Ermənistan Azərbaycana qarşı əsassız ərazi iddiaları etməklə yanaşı, azərbaycanlılara qarşı nifrət, etnik təmizləmə və soyqırımı siyasəti yürüdürdü.
Ermənistanın təcavüzkar hərəkətlərindən və SSRİ rəhbərliyinin bu fəaliyyətə dəstək verməsindən hiddətlənən, buna öz qəti etirazını bildirən Azərbaycan xalqının iradəsini qırmaq məqsədilə dinc əhalinin üzərinə qoşun yeridilməsi Bakı və Sumqayıt şəhərlərində, habelə ölkəmizin digər şəhər və rayonlarında qırğınlara səbəb oldu. İnsanlıq əleyhinə törədilən bu cinayət nəticəsində 150 nəfər dinc mülki şəxs, o cümlədən uşaqlar, qadınlar və ahıl şəxslər amansızcasına öldürüldü, 744 insan yaralandı, 841 nəfər qanunsuz olaraq həbs edildi.
1990-cı il yanvarın 21-də bütün təzyiqlərə və çətinliklərə baxmayaraq, Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyev siyasi iradə nümayiş etdirərək, SSRİ rəhbərliyi tərəfindən törədilən bu cinayətlə bağlı sərt bəyanat verdi.
Bu qanlı faciəyə siyasi-hüquqi qiymətin verilməsi də məhz ümummilli lider Heydər Əliyevin yenidən hakimiyyətə qayıdışı nəticəsində reallaşdı. Belə ki, 1994-cü ildə Milli Məclisin xüsusi sessiyası keçirildi, “1990-cı il yanvarın 20-də Bakıda törədilmiş faciəli hadisələr haqqında” qərar qəbul olundu. Qeyd edilməlidir ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən 20 Yanvar şəhidlərinin ailələri və bu hadisələr ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslər üçün zəruri sosial müdafiə sistemi yaradılıb.
Beynəlxalq hüquqa əsasən, 20 Yanvar hadisələri insanlıq əleyhinə cinayət kimi tövsif edilməli, bu cinayətin sifarişçiləri və icraçıları cəzalandırılmalıdır. Belə ki, həmin hadisələr zamanı mülki əhaliyə qarşı törədilmiş insanların məhv edilməsi, məcburi yoxa çıxarılması, siyasi, irqi, etnik, mədəni və ya cinsi motivlərə görə təqib olunması, işgəncə, qəsdən güclü iztirablara səbəb olma və ya ağır bədən xəsarətləri yetirilməsi, yaxud fiziki və ya psixi sağlamlığa mühüm ziyan vurmaqdan ibarət olan digər qeyri-insani hərəkətlər Beynəlxalq Cinayət Məhkəməsinin Nizamnaməsinin 7-ci maddəsinə əsasən məhz insanlıq əleyhinə cinayətlər kimi tövsif edilir.
Azərbaycan tarix boyu ağır sınaqlardan keçib, tarixin müəyyən mərhələlərində xalqımıza qarşı qanlı cinayətlər, terror aktları, soyqırımlar törədilib. Xüsusilə son 30 ilə yaxın müddət ərzində davam edən hərbi təcavüz nəticəsində 23 mindən çox azərbaycanlı həyatını itirib, 50 min insan yaralanıb və ya əlil olub, 4 minə yaxın Azərbaycan vətəndaşı isə hələ də itkin düşmüş hesab edilir.
2020-ci ildə ölkəmizə qarşı yönəlmiş növbəti hərbi təcavüzün qarşısının alınması və mülki əhalinin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə əks-hücum əməliyyatına başlanılıb, 30 ilə yaxın Ermənistanın işğalı altında olmuş torpaqlarımız qısa müddət ərzində azad edilib, soydaşlarımızın pozulmuş hüquqları bərpa olunub.
Ermənistanın həmin hərbi əməliyyatların gedişi zamanı Azərbaycana qarşı törətdiyi müharibə cinayətləri nəticəsində isə 10-dan çoxu uşaq olmaqla 100-dən çox dinc mülki şəxs qətlə yetirilib, 450 nəfərdən çox insan yaralanıb, 12 min mülki infrastruktur obyekti, o cümlədən 3410-dan çox ev, 120 çoxmənzilli yaşayış binası və çoxlu sayda məktəb, xəstəxana, uşaq bağçası da daxil olmaqla, 512 mülki infrastruktur, habelə tarixi, dini və mədəni abidələrimiz dağıdılıb və ya onlara ciddi ziyan vurulub.
20 Yanvar faciəsinin insanlıq əleyhinə cinayət kimi tövsif olunması, onun sifarişçilərinin və icraçılarının cəzalandırılması üçün yetərincə hüquqi əsaslar mövcud olsa da, bu günədək məsələyə hüquqi qiymət verilməyib.
Dünya ictimaiyyətini və beynəlxalq qurumları 20 Yanvar hadisələrini törətmiş şəxslərin ədalət mühakiməsinə cəlb edilməsi, bu qanlı aksiyaya beynəlxalq hüquqi qiymət verilməsi məqsədilə əməkdaşlığa çağırırıq.

STATEMENT by the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan concerning the 32nd anniversary of the tragedy of January 20
19-01-2022 1415 dəfə oxunub
32 years have passed since the January 20 events, which entered as a heroic page to the history of the struggle for independence of Azerbaijan.
The January 20 events did not break the will and determination of the Azerbaijani people, on the contrary, those events united our people more closely for freedom and brought them closer to the path to independence.
From the late 1980s, Armenia pursued a policy of hatred, ethnic cleansing and genocide against Azerbaijanis, as well as asserted unlawful territorial claims against Azerbaijan.
The Azerbaijani people were outraged by the aggressive actions of Armenia and the support of the USSR leadership and therefore, expressed their strong protest. The deployment of troops against the civilian population in order to break the will of the Azerbaijani people led to massacres in Baku and Sumgayit cities, as well as in other cities and districts of the country. As a result of this crime against humanity, 150 civilians, including children, women and elderly were brutally killed, 744 people were wounded, and 841 persons were unlawfully imprisoned.
On January 21, 1990, despite all the pressures and hardships, demonstrating a political will, the National Leader Heydar Aliyev made a harsh statement related to this crime committed by the USSR leadership.
The political-legal assessment of this bloody tragedy has been realized through the return of the National Leader Heydar Aliyev to power. Thus, in 1994, at the special session of the Milli Mejlis, the decision "On the tragic events of January 20, 1990 in Baku" was adopted. It should be noted that social protection system for the families of the martyrs of January 20 and persons with disabilities in connection with these events was created by the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev.
According to international law, the events that occurred on 20 January shall be interpreted as a crime against humanity, and the military personnel who ordered to commit this massacre and its perpetrators shall be held criminally liable. The acts of murder; enforced disappearance; persecution on the political, national, ethnic, cultural or gender grounds; torture and other inhumane acts intentionally causing great suffering or serious injury to body or to mental or physical health that were committed against the civilian population during those events shall be interpreted as crimes against humanity under the Article 7 of the Rome Statute of the International Criminal Court.
Azerbaijan has faced severe trials throughout history, bloody crimes, terrorist acts and genocides have been committed against our people at certain stages of history. More than 23,000 Azerbaijanis have died, 50,000 have been injured or became disabled, and about 4,000 citizens of Azerbaijan are still reported as missing as a result of military aggression over the past 30 years.
In 2020, a counter-offensive operation was launched in order to prevent another military aggression against our country and to ensure the security of the civilian population. Azerbaijani territories occupied by Armenia for nearly 30 years were liberated in a short time, and the violated rights of our compatriots were restored.
As a result of the war crimes committed by Armenia against Azerbaijan during these military operations, nearly 100 civilians, including more than 10 children were killed, more than 450 people were wounded, 12,000 civilian objects, including more than 3,410 houses, 120 multi-floored apartments, 512 civilian infrastructure, including apartment buildings and numerous schools, hospitals, and kindergartens, as well as our historic, religious, and cultural monuments were destroyed or severely damaged.
Given that there are sufficient legal grounds to interpret the January 20 tragedy as a crime against humanity and to punish its perpetrators, no legal assessment has been made so far.
We call on the world community and international organizations to cooperate in order to bring the perpetrators of the January 20 events to justice and give an international legal assessment of this bloody act.