“Uşaq Hüquqları Aylığı” çərçivəsində dövlət uşaq müəssisələrinə başçəkmələr həyata keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın tapşırığına əsasən Milli Preventiv Qrupun (MPQ) üzvləri tərəfindən mütəmadi olaraq paytaxtda və regionlarda başçəkmələr həyata keçirilir.
Ombudsman tərəfindən elan olunmuş 20 oktyabr - 20 noyabr “Uşaq Hüquqları Aylığı” çərçivəsində Sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar üçün 5 nömrəli Respublika Xüsusi İnternat Məktəbinə, həmçinin Goranboy, Tovuz və Salyan rayonlarında yerləşən inteqrasiya təlimli internat tipli gimnaziyalara əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən başçəkmələr keçirilib.
BMT-nin “İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiya”sının Fakültativ Protokolu və “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununun tələbləri əsasında təşkil olunmuş başçəkmələrdə məqsəd müxtəlif yaş qruplarından olan uşaqların hüquqlarının təmini vəziyyətinin, saxlanma şəraitinin, habelə müəssisə əməkdaşlarının onlarla rəftarı məsələlərinin öyrənilməsi olub.
Başçəkmələr zamanı adı çəkilən müəssisələrin sinif, yataq və istirahət otaqlarına, mətbəxinə, yeməkxanasına, ərzaq anbarına baxış keçirilib, loqopedik və psixoloji işin təşkili ilə bağlı mövcud vəziyyət və sənədləşmə araşdırılıb.
5 nömrəli Respublika Xüsusi İnternat Məktəbində yuxarı siniflər üzrə Brayl əlifbası ilə çap edilmiş dərsliklərin olmadığı, bundan başqa uşaqlara yönəlmiş psixoloji xidmətin təkmilləşdirilməsinə ehtiyac olduğu aşkar edilib.
Goranboy rayonununda yerləşən R.Ağakişiyev adına İnteqrasiya Təlimli İnternat Tipli Gimnaziyaya başçəkmə zamanı müəssisənin binasının əsasən təmirsiz və qəzalı vəziyyətdə olmasının şagidlərin hüquqlarının səmərəli şəkildə həyata keçirilməsinə imkan vermədiyi müəyyən edilib.
Tovuz rayonu Qovlar şəhər İnteqrasiya Təlimli İnternat Tipli Gimnaziyaya başçəkmə zamanı binanın isidilməsində və tibbi qeydiyyat işinin təşkilində çatışmazlıqların olduğu müşahidə edilib.
MPQ üzvləri tərəfindən Salyan şəhər A.Səfərov adına İnteqrasiya Təlimli İnternat Tipli Gimnaziyaya həyata keçirilən başçəkmə zamanı saxlanma şəraiti araşdırılıb.
Rəftar məsələlərinin araşdırılması məqsədilə müəssisələrin rəhbərliyi və əməkdaşları, o cümlədən şagirdlərlə fərdi və qrup şəklində söhbətlər aparılıb.
Başçəkmələrin yekununda müəyyən olunmuş çatışmazlıqların aradan qaldırılması məqsədilə müəssisələrin rəhbərliyinə müvafiq tövsiyələr verilib, o cümlədən Ombudsmanın 916 Çağrı Mərkəzi barədə məlumatı özündə əks etdirən plakatlar təqdim edilib.

State-owned child facilities were monitored in the frame of the "Child Rights Month"
By the instructions of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva, the National Preventive group members regularly conduct monitoring visits in the capital city and in the regions of the country.
Within the frame of the Child Rights Month-long Campaign, which is running between 20 October and 20 November, monitoring visits, without prior notice, were conducted to the Republican Special Boarding School No. 5 for children with limited health capacities, as well as Goranboy, Tovuz, and Salyan Distrits’ Integrated Training Gymnasiums of Boarding Type.
The purpose of the visits, held in compliance with the requirements of the OPCAT and the Constitutional Law on Ombudsman of Azerbaijan, was to investigate the state of provision of the rights of children of different age groups, living conditions, and treatment of them by the staff of those facilities.
During the monitoring, classrooms, bedrooms, recreation rooms, kitchens, canteens, food storages of those facilities were monitored. Furthermore, the organization of the logopedic intervention and psychological work and documentation were also checked .
In the course of the monitoring, in the Republican Special Boarding School No. 5, it was found that there was a lack of textbooks for upper classes printed in Braille and that psychological service for children needed to be improved.
In addition, it was observed that the building of the Goranboy City Integrated Training Gymnasium of Boarding Type named after A. Agakishiyev is mostly unrepair and in poor condition, which hinders effective implementation of the children's rights.
During the monitoring visit to the Govlar Integrated Training Gymnasium of Boarding Type in Tovuz district, it was found that the heating system of the building was inadequate and there were shortcomings in the organization of medical registration.
The NPG members also investigated the living conditions in Salyan City Integrated Training Gymnasium of Boarding Type.
Private and group talks were held with the managerial staff and employees, including students in order to investigate the treatment issues.
At the end of all visits, the management of the facilities has been given appropriate recommendations on how to overcome the shortcomings that existed. They have also been presented posters about the round clock 916 Call Center of the Ombudsman.