Ombudsman Aparatının rəhbəri BMT-nin Əməkçi Miqrantlar Komitəsinin onlayn iclasında çıxış edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının rəhbəri Aydın Səfixanlı BMT-nin Əməkçi Miqrantlar və Onların Ailə Üzvlərinin Hüquqlarının Müdafiəsi üzrə Komitəsinin 33-cü sessiyasında çıxış edib. Onlayn tədbirdə A.Səfixanlı tədbir iştirakçılarına Ombudsman təsisatının miqrantların hüquqları ilə bağlı həyata keçirdiyi fəaliyyət barədə məlumat verib. Çıxışda Ombudsmanın bu sahədə Dövlət Miqrasiya Xidməti və əlaqədar beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlığı, COVID-19 pandemiyası dövründə miqrantların hüquqlarını diqqətdə saxlaması barədə bəhs olunub.O, həmçinin Ombudsmanın MPM qismində fəaliyyəti barədə məlumat verib, miqrantların saxlandığı müəssisələrdə də mütəmadi olaraq başçəkmələr aparıldığını bildirib.
Daha sonra A.Səfixanlı Komitə üzvlərinin ona ünvanladığı sualları cavablandırıb. Müzakirə zamanı əsas mövzu İkinci Qarabağ müharibəsinin nəticəsinin qaçqınlar, məcburi köçkünlər və miqrantların hüquqlarının təmin edilməsinə təsirləri barədə olub. Aparat rəhbəri 30 ilə yaxın müddətdə beynəlxalq təşkilatların işğal faktına sülh yolu ilə son qoyulması ilə bağlı effektiv tədbirlər görə bilmədiyini, ötən il Ermənistanın yeni hərbi həmlələri ilə başlanmış müharibədə Azərbaycanın işğal altında olan torpaqlarını hərbi və siyasi yollarla azad etdiyini vurğulayıb. Ermənistanın etnik təmizləmə və işğal siyasəti nəticəsində Azərbaycanda bir milyona yaxın qaçqın və məcburi köçkünün yaşadığını qeyd edən A.Səfixanlı Ombudsmanın onların hüquqlarının təminini diqqətdə saxladığını, bu məsələ ilə əlaqədar dəfələrlə beynəlxalq təşkilatlara müraciətlər ünvanladığını bildirib. Çıxış zamanı hazırda minaların məcburi köçkünlərin işğaldan azad edilmiş doğma yurdlarına geri qayıtmasına ən böyük maneə olduğu, Ermənistanın mina xəritələrini verməsinin zəruriliyi də qeyd olunub.
Azərbaycanda yaşayan ermənilərin hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı suala cavabda ötən ilki müharibəyə qədərdə ölkəmizdə otuz minə yaxın erməni əsilli vətəndaşın yaşadığı, həmin şəxslərin hüquq və azadlıqlarının heç bir ayrı-seçkiliyə yol verilmədən təmin edildiyi, müharibədən sonra işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə yaşayan erməni vətəndaşlarımızın müraciətlərinin də Ombudsman tərəfindən eyni qaydada qəbul ediləcəyi diqqətə çatdırılıb.
Azərbaycanda əhalinin, o cümlədən ölkəmizdə yaşayan miqrantların vaksinasiyası ilə bağlı suala cavab olaraq ölkəmizdə koronavirusla mübarizə sahəsində kompleks tədbirlərin həyata keçirildiyi, vaksinlərlə bağlı çatışmazlığın olmadığı, əhalinin vaksinasiyası prosesində miqrantların da əhatə olunduğu qeyd olunub.
Yekunda BMT-nin Əməkçi Miqrantlar Komitəsinin sədri çıxışa və sualları ətraflı cavablandırdığına görə Azərbaycan Ombudsmanının nümayəndəsinə təşəkkürünü bildirib, milli insan hüquqları institutları ilə əməkdaşlığın vacibliyini vurğulayıb.

Head of the Ombudsman Office delivered a speech in an Online Meeting of the UN Committee on Migrant Workers
04-10-2021 1320 dəfə oxunub
Mr. Aydin Safikhanli, Head of the Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan delivered a speech at the 33rd Session of the UN Committee on the Protection of the Rights of All Migrant Workers and Members of Their Families (CMW).
He briefed the activity at the Office in the field of protection of migrants, also about international cooperation with the State Migration Service of the Republic of Azerbaijan and related bodies, and the activity during the COVID-19 pandemic, as well as the work, including the safeguarding the migrants’ rights, and consistent visits of the national preventive mechanism team to the places of detention for irregular migrants.
Afterward Mr. A. Safikhanli answered the Committee’s questions. During discussions, the topic was about the effects of the Second Karabakh War on safeguarding the rights of refugees, IDPs, and migrants. The Head of the Ombudsman Office underlined that Azerbaijan settled the armed conflict with Armenia, which within 30 years had not been yielded any tangible result by peaceful means and due to the lack of effective measures by international organizations.
Speaking about the rights of refugees and IDPs in Azerbaijan, who acquired such status as a result of the ethnic cleansing and occupation policy of Armenia, it was also stressed that the Ombudsman specifically paid attention to ensuring their rights and many times issued appeals to international organizations.
It was also noted that mines are currently the most serious obstacle to the return of IDPs to their liberated homeland, and there is a need for Armenia to share the mine maps.
In response to a question on the protection of the rights of Armenians living in Azerbaijan, it was highlighted that around 30,000 citizens of Armenian origin are residing in our country until the past war and that their rights and freedoms are being ensured without any kind of discrimination, also that the Ombudsman will also deal with the appeals of our citizens of Armenian origin living in our liberated territories in an equal manner.
Further, in response to a question on vaccination of the population in Azerbaijan, including migrants living in our country, it was noted that comprehensive measures have been taken to combat coronavirus in the country, there is no shortage of vaccines, and migrants are covered in the vaccination process as well.
In conclusion, the Chairman of the CMW thanked the representative of the Azerbaijani Ombudsman for his speech and detailed answers to questions, emphasizing the importance of cooperation with national human rights institutions.