Ombudsman Avropa Şurası Parlament Assambleyasının nümayəndələrini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Azərbaycanda səfərdə olan Avropa Şurası Parlament Assambleyasının (AŞPA-nın) Miqrasiya, qaçqınlar və məcburi köçkünlər komitəsinin nümayəndə heyətinin üzvlərini qəbul edib. Ombudsman Aparatında keçirilmiş görüşdə “Ermənistan və Azərbaycan arasında münaqişənin humanitar nəticələri mövzusu” üzrə məruzəçi Pol Qavan, Komitə Katibliyinin rəhbəri Mark Nevil və Avropa Şurasının Bakı Ofisinin nümayəndəsi Kirilo Boiçeniuk iştirak ediblər.
Ombudsman Səbinə Əliyeva qonaqlara Vətən müharibəsinin gedişində və müharibədən sonrakı dövrdə beynəlxalq humanitar hüquq və insan hüquqları pozuntularının araşdırılması   ilə bağlı həyata keçirilmiş fəaliyyət barədə geniş məlumat verib. 44 günlük müharibə dövründə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycanın mülki yaşayış məntəqələrinə qadağan olunmuş silahlardan hücum edilməsinə dair faktoloji materiallar təqdimat zamanı qonaqların diqqətinə çatdırılıb. Qeyd olunub ki, həmin hücumlar nəticəsində dağıdılan yaşayış məntəqələrində aparılmış yerində araşdırmaların nəticəsi olaraq, humanitar hüququn pozulmasına dair sübutlara əsaslanan xüsusi hesabatlar hazırlanıb və aidiyyəti beynəlxalq insan hüquqları qurumlarına göndərilib. Bildirilib ki, həmin hesabatlarda müharibə dövründə həlak olan və yaralanan mülki şəxslər, o cümlədən müharibənin qurbanına çevrilmiş uşaqlar, tamamilə və ya qismən dağıdılan tarixi və mədəni abidələr barədə məlumatlar, habelə Ermənistan tərəfindən azərbaycanlı hərbi əsir və girovlara qarşı işgəncə və pis rəftar hallarına dair faktlar əks olunub.
Bununla yanaşı, Ombudsman azad olunan ərazilərdə işğal dövründə Ermənistan tərəfindən basdırılan tank və piyada əleyhinə minalar barədə hazırlanmış hesabat haqqında da məlumat verərək, minaların regionda həyatın yenidən bərpa olunmasına ciddi maneə yaratdığını, eyni zamanda sülhü təhdid etdiyini qonaqların diqqətinə çatdırıb.
Görüş zamanı Ombudsman təsisatının hazırladığı, Ermənistan tərəfindən azərbaycanlılara qarşı uzun illər aparılmış nifrət siyasətini  və nifrət nitqini əks etdirən videoçarx da nümayiş etdirilib. Yekunda Ombudsman regionda sülh şəraitində birgəyaşayışın təmin edilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
AŞPA-dan olan nümayəndə heyətinin üzvləri münaqişənin səbəb olduğu insan hüquqlarının pozulması halları və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələləri müzakirə ediblər.
Ombudsman AŞPA nümayəndələrinin səfər çərçivəsində həyata keçirdikləri araşdırmalar nəticəsində əldə edilən məlumatlar əsasında ədalətli qiymətləndirmə aparacaqlarına ümidvar olduğunu ifadə edib. Görüşdə qonaqların sualları ətraflı cavablandırılıb, onlara sözügedən hesabatlar və bəyanatlar təqdim edilib.

Ombudsman met with the PACE representatives
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Ms. Sabina Aliyeva received the delegation of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) Committee on Migration, Refugees and Displaced persons, which is on a visit to Azerbaijan. The PACE representative, Rapporteur of the Committee on the humanitarian consequences of the conflict between Armenia and Azerbaijan, Mr. Paul Gavan, the Head of the Committee Secretariat, Mr. Mark Neville, and the Deputy Head of the CoE Office in Baku, Mr. Kyrylo Boicheniuk attended the meeting hosted in the Ombudsman Office.
The Ombudsman Sabina Aliyeva briefed the guests about the activities carried out for investigation of the violations of international humanitarian law and human rights during and after the Second Karabakh War. They were informed about the factual materials as part of the presentation about the attacks of the Armenian armed forces on the civilian settlements of Azerbaijan by using internationally banned weapons in course of the 44-day Karabakh War. It was noted that special reports were developed to be sent to the international organizations based on the facts proving IHL violations that were found during the on-site investigations in the civilian settlements destroyed as a result of those attacks. It was mentioned that those reports indicated the information about the civilians, including child victims, killed and wounded during the war, historical and cultural monuments destroyed totally or partially, as well as the facts concerning torture and ill-treatment of Azerbaijani POWs and hostages by the Armenian side.
Furthermore, the Ombudsman provided information about the ad hoc report on anti-tank and anti-personnel mines in the liberated lands that were planted by Armenia during the period of occupation. She underlined that those mines seriously hinder the process of restoration of normal life in the region, at the same time undermine peace.
During the meeting, a video made by Azerbaijan’s Ombudsman Office regarding the long-standing hatred policy and hate speech against Azerbaijanis by Armenia was also displayed. In conclusion, the Ombudsman of Azerbaijan emphasized the importance of ensuring peaceful coexistence in the region.
The PACE delegation members discussed the human rights violations caused by the conflict and other issues of interest.
The Ombudsman expressed her hope for the fair assessment of the PACE representatives based on the data to be collected as a result of the investigations during their visit.
The questions of the guests were answered in detail, and they were given the above-noted reports and statements.