Ombudsman Səbinə Əliyeva 3-cü “Fərqli Fərdlər” Konqresində iştirak edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanlara həsr edilən 3-cü “Fərqli Fərdlər” Konqresində açılış nitqi ilə çıxış edib. 17-18 aprel tarixlərində onlayn formatda keçirilmiş tədbirin məqsədi ölkə Prezidenti İlham Əliyevin təsdiq etdiyi “Azərbaycan 2030: Sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər” sənədində dinamik və inklüziv cəmiyyətin inkişaf təmayülünü dəstəkləməkdən ibarət olub.
Ombudsman Səbinə Əliyeva Azərbaycanda əlilliyi olan şəxslərin, sağlamlıq imkanları məhdud uşaqların reabilitasiyasının daim dövlətin diqqət mərkəzində olduğunu, zəruri tədbirlərin həyata keçirildiyini bildirib.  Diqqətə çatdırılıb ki, Birinci vitse-prezident, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə müasir dövrün tələblərinə uyğun fəaliyyət göstərən reabilitasiya mərkəzləri yaradılır. Ombudsman gələcəkdə autizmli uşaqların kompleks şəkildə reabilitasiya proseslərinə cəlb olunması məqsədilə Bakıda bu mərkəzlərin sayının artırılması və ən qısa zamanda regionlarda da yaradılmasının əhəmiyyətinə toxunub.
Ombudsman autizm spektr pozuntusu olan uşaqların vaxtında aşkar edilərək kompleks şəkildə reabilitasiya və təhsil prosesinə cəlb edilməsini təmin etmək üçün müasir diaqnostika və reabilitasiya inkişaf mərkəzlərinin, ixtisaslaşdırılmış təhsil müəssisələrinin olmamasının, peşəkar kadrların azlığının çətinliklər yaratdığını bildirib. Ombudsman həmçinin autizmli şəxslərə dövlət qayğısı haqqında xüsusi bir qanunun,  müvafiq dövlət proqramının və digər vacib sənədlərin hazırlanaraq qəbul edilməsinin məqsədəmüvafiq olduğunu qeyd edib. Səbinə Əliyeva autizmli şəxslərə dövlət qayğısının artırılması ilə bağlı hüquqi baza formalaşdırmaq üçün təşviqat və maarifləndirmə işinin genişləndirilməsinin əsas vəzifələrdən olduğunu vurğulayıb.
COVID-19 pandemiyası dövründə əhalinin həssas qrupları üçün yaranan çətinliklərə toxunan Ombudsman bu dövrdə təsisata müraciət etmək üçün əlçatanlığın təmin edilməsi ilə bağlı ətraflı məlumat verib.
Çıxışda Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində  dövlət sosial xidmət müəssisələrindəki vəziyyətin nəzarətdə saxlanıldığını diqqətə çatdırılıb. Ombudsman qeyd edib ki, uşaqların, əlilliyi olan şəxslərin və ahılların hüquqlarının təmini, onlarla rəftar, saxlanma şəraiti, gender məsələləri nəzərə alınmaqla effektiv tibbi xidmətlərin təşkili və əlçatanlığı araşdırılır, məsul qurumlarla müzakirələr aparılır.
Səbinə Əliyeva 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra şəhid ailələrinin üzvlərinə, həmçinin qazilərimizə Ombudsmanın təşəbbüsü əsasında “Briut” Tibb Mərkəzinin psixoloq və psixiatrlarının iştirakı ilə  psixoloji yardım göstərildiyini də iştirakçıların nəzərinə çatdırıb.
Konqresdə müxtəlif qurumlarının rəhbər və nümayəndələri, yerli və xarici ekspertlər çıxış ediblər. Çıxış və müzakirələrdə diaqnostika, müşayiət və korreksiya üçün mütəxəssisin düzgün seçilməsi, xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaq və böyüklərin karantin dövründə vəziyyəti, həmin uşaqların orta məktəbdən sonrakı gələcək həyatı, post-travmatik sindromla bağlı həlak olmuş əsgərlərin ailələrinə və cəbhədən qayıdan əsgərlərə psixoloji dəstək mövzuları əhatə olunub.

The Ombudsman Sabina Aliyeva participated in the 3rd Congress "Different Individuals"
On 17-18 April 2021, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Ms. Sabina Aliyeva participated in the opening ceremony of the 3rd Congress “Different Individuals” devoted to the issues of persons with special needs. The purpose of the online event was to support the development of a dynamic and inclusive society considered in the document “Azerbaijan 2030: National Priorities for the socio-economic development” signed by the country President.
The Ombudsman said that the Government takes necessary measures to address the rehabilitation of persons with disabilities (PWDs) and children with limited health capacities and also noted that rehabilitation centers operating in compliance with modern requirements are being established on the initiative of First Vice President, President of the Heydar Aliyev Foundation Ms. Mehriban Aliyeva. The Ombudsman underlined the importance of increasing the number of such rehabilitation centers in both Baku and across the country in the next future.
It was noted that there is a lack of diagnostic and rehabilitation development centers, specialized education facilities, and trained specialists, which create challenges for the early determination of autism spectrum disorders (ADSs)in children and their involvement in inclusive education. Commissioner for Human Rights considers it appropriate to adopt a special legal act, state program and other relevant documents on the state care for children with ASD. Sabina Aliyeva said that the expansion of promotion and awareness works to increase state care for children with ASDs is one of the main duties.
Speaking about the challenges faced by the vulnerable groups of the population during the COVID-19 pandemic, the Ombudsman gave detailed information about the accessibility opportunities for the applicants created by the Ombudsman institution during this hard time.
During her speech, it was noted that as an NPM, the Ombudsman keeps the general situation in state social-care facilities under the control.  In line with this mandate, the situation of provision of the rights of children, PWDs, and the elderly, treatment of them, condition of facilities and organization of effective medical care and accessibility with gender considerations is investigated, as well as discussions are held with competent bodies.
Sabina Aliyeva informed the participants that after the 44-day Patriotic War, members of the families of martyrs, as well as war veterans were provided with psychological assistance at the initiative of the Ombudsman with the participation of psychologists and psychiatrists of “Briut” Medical Center.
Other representatives of different stakeholders, national and international experts have also delivered speeches. The presentations and discussions mainly covered the issues related to the proper selection of specialists for diagnosis, accompaniment and correction, the situation of children and adults in need of special care during the quarantine period, the future life of these children after high school, psychological support to the families of soldiers who died as a result of post-traumatic syndrome and soldiers returning from the front.