Ombudsmanın tapşırığı ilə Şəki Qarışıq Tipli Uşaq Evində başçəkmə həyata keçirilib
Ombudsman Səbinə Əliyevanın tapşırığı ilə Milli Preventiv Qrupun üzvləri tərəfindən Şəki Şəhər İcra Hakimiyyətinin Şəki Qarışıq Tipli Uşaq Evinə başçəkmə həyata keçirilib.
BMT-nin “İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiya”sının Fakültativ Protokolu və Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında Konstitusiya Qanununun tələbləri əsasında təşkil olunmuş başçəkmədə məqsəd müxtəlif yaş qruplarından olan və müəssisədə yaşayan uşaqların saxlanma şəraitinin və müəssisə əməkdaşlarının onlarla rəftarının, uşaqların hüquqlarının təmin edilməsi vəziyyətinin, habelə COVID-19 pandemiyasının yayılmasına qarşı görülən tədbirlərin öyrənilməsi olub.
Başçəkmə çərçivəsindəmüəssisənin yataq, dərs və asudə vaxtın təşkili üçün nəzərdə tutulmuş otaqlarına, tibb otağına, yeməkxanaya, mətbəxə, ərzaq anbarına baxış keçirilib.
Müəssisədə rəftar məsələlərinin araşdırılması məqsədilə karantin rejimi qaydalarına əməl olunmaqla müəssisə rəhbərliyi, psixoloq və digər əməkdaşlarla, həmçinin uşaqlarla söhbət aparılıb. Burada yaşayan uşaqlar onlarla rəftarla bağlı hər hansı şikayət bildirməyiblər.
Müəssisə rəhbərliyinin bildirdiyinə görə karantin rejimi dövründə istifadə məqsədilə müəssisə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən tibbi spirt, maska və əlcəklə təmin edilib.
Eyni zamanda, pandemiya ilə əlaqədar dərslər onlayn formada keçirildiyindən internetin sürətinin zəif olması bildirilib və bunun da tədris prosesində çətinliklər yaratdığı  müşahidə edilib.
Başçəkmə zamanı müəssisədə həkim-pediatr ştatının uzun müddət vakant olduğu, ştat sayının kifayət etmədiyi müəyyən olunub.
Müəssisədə havalandırma sisteminin daimi işlədilmədiyi də müəyyən edilib ki, müəssisə rəhbərliyi bunu elektrik enerjisi üçün ayrılmış limitin az olması ilə əlaqələndirib.
Yekunda müəssisə rəhbərliyi və əməkdaşları ilə hüquqi maarifləndirici söhbətlər aparılıb, müvafiq tövsiyələr verilib.

Sheki Children Home of Mixed Type was inspected on the instructions of the Ombudsman
On the instructions of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Sabina Aliyeva, members of the National Preventive Group visited Sheki Children’s Home of Mixed-Type under Executive Power of Sheki City.
The object of the visit, organized in accordance with the OPCAT and the Constitutional Law on the Ombudsman of Azerbaijan was to monitor the conditions of children of different ages living in this social institution and the treatment of them by the employees. The situation with ensuring their rights, as well as measures taken against the spread of the COVID-19 pandemic were also inspected. During the visit, a dormitory, classrooms, recreation room, medical room, kitchen, and food storage of the institution were monitored.
The administration of the institution, psychologists, and other staff members, as well as children, were interviewed in accordance with the quarantine rules to investigate the issues of treatment there. The children living there did not complain about the treatment.
According to the administration of the institution, the facility was provided with medical alcohol-based hand rubs, facemasks, and medical gloves by Heydar Aliyev Foundation for using during the quarantine period. At the same time, it was noted that the speed of the Internet was low due to online classes during the COVID-19 pandemic, which created difficulties in the learning process.
During the visit, it was found that the position for a pediatric doctor in the the institution was vacant for a long time, and that the number of the staff was insufficient.
Furthermore, it was also determined that the ventilation system was not constantly working at the facility, which was attributed to the low limit for electricity.
At the end, legal awareness talks were held with the administration and staff of the facility and relevant recommendations were given.