Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycanın mülki əhalisinə qarşı törədilmiş insan hüquqları pozuntularına dair Türkiyə Ombudsman İnstitutu tərəfindən hazırlanmış Hesabat
05-01-2021 1100 dəfə oxunub
Xəbər verildiyi kimi, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın dəvəti əsasında İƏT Ombudsmanlar Assosiasiyasının prezidenti, Türkiyənin Baş Ombudsmanı Şərəf Malkoçun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti 21-23 oktyabr 2020-ci il tarixlərində ölkəmizdə səfərdə olub. Səfər çərçivəsində Səbinə Əliyeva və Şərəf Malkoçun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti tərəfindən Gəncədə birgə faktaraşdırıcı missiya həyata keçirilib.
Türkiyənin Ombudsman İnstitutu yerində araşdırmalar zamanı toplanmış faktlar əsasında  Ermənistan tərəfindən müharibənin gedişində Azərbaycanın mülki əhalisinə qarşı törədilmiş insan hüquqları pozuntularına dair hesabat dərc edib və müvafiq beynəlxalq təşkilatlara göndərib.

Report of the Ombudsman Institution of Turkey on human rights violations committed by the Armenian armed forces against the Azerbaijani civilian population
05-01-2021 1101 dəfə oxunub
As reported, at the invitation of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva, a delegation led by the President of the OIC Ombudsmen Association, Chief Ombudsman of Turkey Mr. Şeref Malkoç paid an official visit to our country on October 21-23, 2020. During the visit, the delegation led by Sabina Aliyeva and ?eref Malkoç carried out a joint fact-finding mission in Ganja.
Based on the facts collected during the on-site investigation, the Ombudsman Institution of Turkey published a report on human rights violations committed by Armenia against the Azerbaijani civilian population during the war and sent it to the relevant international organizations.