Müstəqil monitorinq mexanizmi haqqında məlumat
2023-cü il 9 iyun tarixində “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Qanununa edilmiş dəyişikliklərə əsasən, Ombudsman aşağıdakı sahələr üzrə müstəqil monitorinq mexanizminin funksiyalarını həyata keçirir:
Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları (“Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında” Konvensiyanın həyata keçirilməsinin monitorinqi və təşviqi);
Uşaq hüquqları (“Uşaq hüquqları haqqında” Konvensiyanın həyata keçirilməsinin monitorinqi və təşviqi);
Bərabərlik hüququ (Bərabərlik hüququnun təmin edilməsinin və ayrı-seçkiliyin qarşısının alınmasının monitorinqi və təşviqi).
Konstitusiya Qanununa əlavə edilmiş 13-3-cü maddəyə əsasən, insan hüquq və azadlıqlarının təşviqi, müdafiəsi və təmini vəziyyətinin monitorinqi, pozuntu hallarının qarşısının alınması məqsədilə Müvəkkilin Aparatında monitorinq qrupları yaradılır.
Müstəqil monitorinq mexanizmi funksiyalarını həyata keçirən zaman Ombudsmanın və monitorinq qruplarının hüquqları:
● dövlət orqanlarında, bələdiyyələrdə və digər qurumlarda monitorinqlər həyata keçirmək, zəruri məlumatlarla ● (sənədlərlə, materiallarla) yerində tanış olmaq və surətlərini almaq;
● dövlət orqanlarından, bələdiyyələrdən və digər qurumlardan, onların vəzifəli şəxslərindən zəruri məlumatları ● (sənədləri, materialları) və ya onların surətlərini tələb etmək və 5 iş günü müddətində almaq;
● həyata keçirilən monitorinqin nəticələrini sənədləşdirmək;
●dövlət orqanlarına, bələdiyyələrə və digər qurumlara, onların vəzifəli şəxslərinə monitorinqin nəticələri ilə əlaqədar tövsiyələr vermək;
●vətəndaş cəmiyyəti institutlarını, müstəqil ekspertləri və mütəxəssisləri monitorinq qruplarının fəaliyyətinə cəlb etmək.
Monitorinq qrupları:
Konstitusiya Qanununun tələblərindən irəli gələrək Ombudsmanın müvafiq sərəncamı ilə 2024-cü ildə Aparatda 3 monitorinq qrupu təsis edildi:
●“Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında” Konvensiyanın həyata keçirilməsinin monitorinqi və təşviqi üzrə monitorinq qrupu;
●“Uşaq hüquqları haqqında” Konvensiyanın həyata keçirilməsinin monitorinqi və təşviqi üzrə monitorinq qrupu;
●Bərabərlik hüququnun təmin edilməsinin və ayrı-seçkiliyin qarşısının alınmasının monitorinqi və təşviqi üzrə monitorinq qrupu.
Monitorinq qruplarının əsas fəaliyyət istiqamətləri:
● Monitorinqlər keçirilməsi;
Qanunvericiliyin təhlili;
Maarifləndirmə;
● Analitik təhlillər aparılması;
● Hesabatlar hazırlanması;
● Beynəlxalq və yerli qurumlarla, o cümlədən, vətəndaş cəmiyyəti ilə əməkdaşlıq;
Dövlət qurumları, bələdiyyələr və digər qurumların fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsinə dəstək verilməsi;
● Hüquq pozuntları qurbanlarına dəstək göstərilməsi.
Müstəqil monitorinq mexanizmi və beynəlxalq əməkdaşlıq:
Ombudsmanın müstəqil monitorinq mexanizmi funksiyalarının icrası çərçivəsində beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi və qabaqcıl təcrübə mübadiləsinin aparılması prioritet istiqamətlərdən biri kimi müəyyən edilmişdir. Bu baxımdan, Ombudsmanın üzv olduğu və əməkdaşlıq etdiyi beynəlxalq və regional təşkilatlarla əlaqələrin gücləndirilməsinə, habelə digər ölkələrin ombudsman və milli insan hüquqları təsisatlarının müvafiq sahədə müsbət təcrübələrinin öyrənilərək tətbiqinə xüsusi önəm verilir.

The competence of the Ombudsman as an independent monitoring mechanism:
According to the amendments made to the Constitutional Law on the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan on 9 June 2023, the Ombudsman implements the independent monitoring mechanism in relation to the following areas:
● Persons with disabilities (monitoring and promotion of the implementation of the CRPD);
● Children’s rights (monitoring and promotion of the implementation of the CRC);
Right to equality (monitoring and promotion of ensuring of the right to equality and the prevention of discrimination).
Under new Article 13-3 of the Constitutional Law, monitoring groups shall be established within the Commissioner's Office to monitor the situation of promotion, protection, and ensuring of human rights and freedoms, and to prevent violations.
Rights of the Ombudsman and monitoring groups when implementing the independent monitoring mechanism functions:
To conduct monitoring in state bodies, municipalities, and other institutions, to review necessary information (documents, materials) on-site and receive their copies;
To demand necessary information (documents, materials), or their copies from state bodies, municipalities, and other institutions, and their officials, and to receive them within 5 working days;
● To document the results of the implemented monitoring;
To provide recommendations related to the results of the monitoring to state bodies, municipalities, and other institutions, and their officials;
To involve civil society organizations (CSOs), independent experts, and specialists in the activities of the monitoring groups.
Monitoring groups:
Based on the requirement arising from the Constitutional Law, three monitoring groups were created in 2024 within the premises of the Office by the Ombudsman’s corresponding decree:
● Independent Monitoring Group on the Monitoring and Promotion of Implementation of the CRPD;
● Independent Monitoring Group on the Monitoring and Promotion of Implementation of the CRC;
● Independent Monitoring Group on the ensuring of the right to equality and the prevention of discrimination;
The main activity directions for the monitoring groups are:
● Conducting monitoring;
● Analyzing of regulatory frameworks;
● Public awareness;
● Undertaking analytical work;
● Preparing reports;
● Cooperating with international and national institutions, as well as CSOs;
● Supporting the improving of activities of the state institutions, municipalities, and other bodies;
● Supporting victims of human rights violations.
The independent monitoring mechanism and international cooperation:
Expanding international cooperation and learning good practices are identified as key activity priorities within the implementation of the functions of the independent monitoring mechanism of the Ombudsman. Hence, special attention is paid to strenghthening the Ombudsman’s collaboration with international and regional organizations it is a member of and cooperates with, as well as the application of good practices learned from ombudspersons and national human rights institutions of other countries.