Bərabərlik hüququnun təmin edilməsi və ayrı-seçkiliyin qarşısının alınması
Bərabərlik hüququnun təmini hər kəsin qanun qarşısında bərabər olması və ayrı-seçkiliyə məruz qalmaması konsepsiyasına əsaslanaraq fundamental prinsiplərdən birini təşkil edir, Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında, ölkəmizin qoşulduğu beynəlxalq hüquqi sənədlərdə – o cümlədən, BMT-nin Ümumdünya insan hüquqları Bəyannaməsində, Mülki və siyasi hüquqlar haqqında Beynəlxalq Paktda, İrqi ayrı-seçkiliyin bütün formalarının ləğv edilməsi haqqında, Qadınlara qarşı ayrı - seçkiliyin bütün formalarının ləğv edilməsi haqqında konvensiyalarda və digər mühüm sənədlərdə əksini tapmışdır.
Bərabərlik hüququnun təmin edilməsi və ayrı-seçkiliyin qarşısının alınması Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) fəaliyyətinin əhəmiyyətli istiqamətlərindən birini təşkil edir.
Bərabərlik hüququnun təmin edilməsi və ayrı-seçkiliyin qarşısının alınması sahəsində hüquqi mexanizmlərin təkmilləşdirilməsi Ombudsman tərəfindən diqqət mərkəzində saxlanılaraq, bərabərlik hüququnun təşviqi, ictimai məlumatlandırma və monitorinq fəaliyyətləri davam etdirilmiş, bu istiqamətdə dövlət qurumları və vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə əməkdaşlıq genişləndirilmişdir.
2023-cü ildə Ombudsman Aparatında Bərabərlik hüququnun təmini sektoru təsis edilmiş, ayrı-seçkilik faktlarının araşdırılması və qarşısının alınması sahəsində həyata keçirilən tədbirlər bərabərlik mühitinin möhkəmləndirilməsinə xidmət etmişdir.
2025-ci ildə Ombudsman Aparatında Bərabərlik hüququnun təmini, Uşaq hüquqlarının müdafiəsi və Əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi sektorlarını ehtiva edən Bərabərlik və ayrı-seçkilik üzrə monitorinq şöbəsi təsis edilmişdir.
Ümumilikdə, bərabərlik hüququ sahəsində qanunvericiliyə edilən dəyişikliklər və onların tətbiqi mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi insan hüquqlarının müdafiəsində mühüm addım olmuşdur.

Ensuring the right to equality and the prevention of discrimination
The right to equality before the law and the protection of all persons against discrimination are fundamental norms of international human rights law. This concept is rooted in the Constitution of the Republic of Azerbaijan, as well as international documents to which our country is a party, including UDHR, ICCPR, CERD, CEDAW, and other significant international legal instruments.
Ensuring the right to equality and the prevention of discrimination is one of the important directions of the activities of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan.
The Ombudsman attaches importance to improving the legal mechanisms in the field of ensuring the right to equality and the prevention of discrimination. For this purpose, activities for the promotion of the right to equality, public awareness activities are conducted, and cooperation with the civil society organizations has been broadened.
In 2023, the Unit for Ensuring the Right to Equality was set up in the Ombudsman Office, and measures for investigating discrimination facts and preventing them served to strengthen the environment of equality.
In 2025, the Department for Monitoring Equality and Discrimination was established in the Ombudsman Office, through the consolidation of the Unit on Ensuring the Right to Equality, the Unit for the Protection of the Rights of Persons with Disabilities, and the Unit for the Protection of Child Rights.
In general, the amendments made to the legislation regarding the right to equality and improvement of mechanisms for their application have been a notable step for the protection of human rights.