Ombudsman Aparatında Şəhid ailələri və müharibə veteranları ilə iş sektoru yaradılıb
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Aparatında Şəhid ailələri və müharibə veteranları ilə iş sektoru yaradılıb. Müvafiq struktur bölmənin yaradılmasında məqsəd Azərbaycan Respublikasının suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olmuş, itkin düşmüş və ya yaralanmış hərbi qulluqçularla bağlı onların ailə üzvlərinin, müharibə veteranlarının özlərinin müraciətlərinə və qaldırdıqları məsələlərə dərhal reaksiya verilməsindən ibarətdir.
Şəhid ailələri və müharibə veteranları ilə iş sektorunun yaradılması bu istiqamətdə daxil olan müraciətlərin sistemləşdilməsi baxımından əhəmiyyət daşımaqla yanaşı şəhid ailələri və müharibə veteranlarının sosial müdafiəsinin təmin edilməsi, müharibə ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslərin cəmiyyətə inteqrasiyası və digər hüquqlarının təmini ilə bağlı qaldırdıqları məsələlərin operativ həllinə öz töhfəsini verəcək.
Eyni zamanda, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın təşəbbüsü ilə Vətən müharibəsinin ilk günlərindən zərərçəkmiş şəxslərə ünvanlanan psixoloji dəstək layihəsinin də icrasına başlanılıb və yeni formalaşdırılmış sektor tərəfindən bu istiqamətdə iş sistemli formada davam etdiriləcəkdir.

Martyr Families and War Veterans Affairs Unit was established at the Ombudsman Office
Martyr Families and War Veterans Affairs Unit was established at the Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan. This newly created Unit will deal promptly with the applications concerning the issues related to servicemen killed, missing, or wounded for the sake of the independence and territorial integrity of Azerbaijan filed by martyrs’ family members, war veterans.
The Unit will also contribute to the solution of concerns raised by the families of martyrs and war veterans, social integration, and other rights of war-related persons along with the systematization of incoming appeals.
At the same time, a psychological support project was initiated by the Ombudsman addressed to the persons who suffered during the first days of the Patriotic War, and the new Unit will systematically continue this work.