Ombudsman məişət zorakılığı ilə mübarizə və uşaq hüquqlarına dair fəaliyyət planlarının icrasına həsr edilən videokonfransda çıxış edib
18-12-2020 1931 dəfə oxunub
“Azərbaycan Respublikasında məişət zorakılığı ilə mübarizəyə dair 2020-2023-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planı” və “Uşaqlara dair Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə 2020–2025-ci illər üçün Fəaliyyət Planı”ndan irəli gələn tədbirlərin icrasına həsr olunmuş müzakirə keçirilib. Videokonfrans formatında keçirilən tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Baş Nazirinin müavini Əli Əhmədov, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova və digər əlaqədar qurumların nümayəndələri iştirak ediblər.
Ombudsman Səbinə Əliyeva iclasda çıxış edərək həssas əhali qruplarına daxil olan uşaqların və qadınların hüquqlarının müdafiəsinin dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biri olduğunu bildirib. O, ölkəmizdə qadın və uşaq hüquqlarının müdafiəsi, məişət zorakılığının qarşısının alınması sahəsində milli qanunvericiliyin beynəlxalq qanunvericiliyə uyğun təkmilləşdirildiyini, bu sahələrdə bir neçə dövlət proqramının qəbul edilərək uğurla icra olunduğunu qeyd edib.
Ombudsman uşaq hüquqlarının müdafiəsi sahəsində ölkə Prezidenti İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın xidmətləri, eləcə də Heydər Əliyev Fondunun uşaqların hərtərəfli inkişafı, onların sağlamlıq və təhsil hüquqlarının təmin edilməsinə töhfəsi barədə danışıb.
Ombudsmanın uşaq hüquqlarının müdafiəsi sahəsində təsisatın fəaliyyəti, o cümlədən Aparatda 24 saat fəaliyyət göstərən 916 Çağrı Mərkəzinə hüquqları pozulan uşaqların müraciət imkanı haqqında məlumat verib.
Bununla yanaşı, Ombudsmanın çıxışında Ermənistanın Azərbaycanın mülki əhalisinin məskunlaşdığı ərazilərə hücumları  barədə həqiqətlərin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması məqsədilə BMT Uşaq Fonduna (UNICEF) Ombudsman tərəfindən müraciətlər edildiyi, Ombudsmanın təşəbbüsü ilə müharibə nəticəsində zərərçəkmiş uşaqlara psixoloji dəstək layihəsinin həyata keçirildiyi qeyd olunub.
Səbinə Əliyeva məişət zorakılığının qarşısının alınması istiqamətində həyata keçirilən fəaliyyətə də toxunaraq, müzakirə edilən hər iki sənədin hazırlanmasında Ombudsman təsisatının da iştirak etdiyini və verilən təkliflərin nəzərə alındığını bildirib.
Ombudsman qarşıda duran vəsifələr qismində uşaq hüquqlarının daha səmərəli təmini məqsədilə dövlət qurumları ilə vətəndaş cəmiyyəti institutlarının, beynəlxalq təşkilatların birgə əməkdaşlığının əlaqələndirilməsi, qanunvericiliyin daha da təkmilləşdirilməsinin önəmini vurğulayıb. Məişət zorakılığı hallarının qarşısının alınması məqsədilə mövcud qanunvericiliyin icrasının təmin edilməsi və bu istiqamətdə maarifləndirmə işinin gücləndirilməsi vacib vəzifələr kimi qeyd olunub.
Səbinə Əliyeva çıxışı zamanı bəhs olunan sənədlərin müxtəlif bəndləri üzrə Ombudsman Aparatı tərəfindən icra olunacaq işlər haqqında məlumat verib, qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi, hüquqi maarifləndirmə, insan hüquqlarının tədrisi sahəsində təcrübə əsasında hər iki sənədin icrasında yaxından iştirak ediləcəyini bildirib.

The Ombudsman spoke at a video conference on the implementation of action plans on combating domestic violence and on the rights of the child
18-12-2020 1932 dəfə oxunub
A discussion in online format was held on the implementation of measures arising from the “National Action Plan for Combating Domestic Violence in the Republic of Azerbaijan for 2020-2023” and “Action Plan for the implementation of the Strategy for Children for 2020-2025.” The event was attended by the Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan Ali Ahmadov, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Sabina Aliyeva, the Chairman of the State Committee for Family, Women and Children Affairs of the Republic of Azerbaijan Bahar Muradova and representatives of other relevant agencies.
Speaking at the meeting, the Ombudsman Sabina Aliyeva stated that the protection of the rights of children and women belonging to vulnerable groups of the population is one of the priorities of state policy. She has noted that the domestic legislation in the field of protection of women's and children's rights, prevention of domestic violence has been improved in accordance with international law and several state programs in these areas have been adopted and successfully implemented. The Ombudsman spoke about the services of the country President Ilham Aliyev and First Vice President Mehriban Aliyeva in the protection of children's rights, as well as the contribution of Heydar Aliyev Foundation to the comprehensive development of children, ensuring their right to health and education.
Sabina Aliyeva gave information on the activities of the institution in the field of protection of the rights of the child, including the possibility of children with violations of their rights to apply to the 916 Call Center, which operates 24/7, also noted that the Ombudsman appealed to the UNICEF to inform the international community about the Armenian attacks on Azerbaijani civilians and initiated a project with the purpose to provide psychological support to children affected by the war.
Touching upon the activities carried out to prevent domestic violence, Sabina Aliyeva has also noted that the Ombudsman Office was involved in the development of both abovementioned documents and the proposals were taken into account. She stressed the importance of coordinating the cooperation between government agencies and civil society institutions, international organizations, and further improving the legislation in order to more effectively provision of the rights of the child, as well as ensuring the implementation of existing legislation to prevent domestic violence and strengthening
The Ombudsman has also informed about the work to be done by the Office on various items of those documents and said that active participation in the process of the implementation of both plans on the basis of experience in improving legislation, legal education, and human rights education will be ensured.