Ombudsman “Aprelin işığında qadının səsi” adlı tədbirdə iştirak edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Qadın Sağlamlığı Mərkəzi İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə “Aprelin işığında qadının səsi” adlı tədbirdə iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən Ombudsman Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası və milli qanunvericiliyi, eləcə də qoşulduğu beynəlxalq hüquqi aktların qadınların hüquq və azadlıqlarının tam və effektiv şəkildə təmin olunmasına zəmin yaratdığını bildirib. O, ölkəmizdə hüquqi və institusional mexanizmlər vasitəsilə gender bərabərliyinin təmininə xüsusi önəm verildiyini qeyd edib.
Müvəkkil dövlət müstəqilliyimizin bərpasından sonra ölkənin bütün sahələrində qadınların rolunu artırmaq məqsədilə bir sıra genişmiqyaslı islahatların həyata keçirildiyini, bu istiqamətdə işlərin ardıcıl olaraq davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb.
Səbinə Əliyeva həyata keçirilən islahatların və qadınların idarəetmə orqanlarında təmsilçiliyinin artırılmasının cəmiyyətin bütün sahələrində onların fəallığının yüksəlməsinə şərait yaratdığını qeyd edib, eyni zamanda, qadınların fəallığının artmasının ölkəmizin dayanıqlı inkişafına töhfə verdiyini bildirib.

The Ombudsman participated in the event entitled “A Woman’s Voice Through The Lens of April”
The Ombudsman of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, participated in the event entitled “A Woman’s Voice Through The Lens of April” organized by the “Women’s Health Center Public Union.”
The Ombudsman, who spoke at the event, stated that the Constitution and national legislation of Azerbaijan, as well as the international treaties it has joined, guarantee the full and effective protection of women’s rights and freedoms. She noted that special attention was paid to ensuring gender equality through legal and institutional mechanisms in our country.
It was also emphasized that the large-scale reforms continue to be implemented to increase the role of women in all spheres of the country.
Sabina Aliyeva noted that the reforms implemented and the increase in women's representation in governing bodies have created conditions for their increased activity in all areas of society, and that the increase of women's participation contributes to the sustainable development of our country.