Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzinin rəhbəri insan alverinə qarşı mübarizə mövzusunda onlayn maarifləndirici tədbirdə iştirak edib
15-12-2020 1760 dəfə oxunub
Bu günlərdə Tovuz Gənclər Evinin təşkilatçılığı ilə insan alverinə qarşı mübarizə mövzusunda maarifləndirici onlayn tədbir keçirilib.
Sözügedən tədbirdə Ombudsman təsisatını Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzinin rəhbəri Səbuhi Abbasov təmsil edib. Həmin tədbirdə habelə hüquq üzrə elmlər doktoru, professor Mayis Əliyev, Tovuz Gənclər Evinin direktoru Rauf Rüstəmov və “Gənclərin Həmrəyliyi” İctimai Birliyinin sədri, Daxili İşlər Nazirliyinin İnsan Alverinə qarşı Mübarizə Baş İdarəsində koalisiya üzvü Zülfiyyə Nuriyeva mövzu ətrafında çıxışlar ediblər.
Tədbir iştirakçılarını Ombudsman Səbinə Əliyevanın adından salamlayan və onları Vətən müharibəsi nəticəsində əldə olunmuş qələbə və  10 dekabr  Beynəlxalq İnsan Hüquqları Günü münasibətilə təbrik edən Səbuhi Abbasov insan alverinə qarı mübarizə sahəsində ölkəmizdə həyata keçirilmiş tədbirlər, qəbul edilmiş normativ-hüquqi aktlar haqqında geniş məlumat verib.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan Respublikasında insan alverinin profilaktikasının, bu sahədə mübarizənin hüquqi və təşkilati əsaslarını, habelə insan alveri qurbanlarının hüquqi vəziyyətini müəyyən edən, onların müdafiəsi və yardım məsələlərini tənzimləyən “İnsan alverinə qarşı mübarizə haqqında” 28 iyun 2005-ci il tarixli Qanunun qəbul edilməsi, həmçinin insan alverinə qarşı mübarizəyə dair milli fəaliyyət planlarının səmərəli icrası nəticəsində ölkəmizdə insan hüquqlarını pozan ictimai təhlükəli əməllərə qarşı uğurlu praktika formalaşıb.
Hazırda icrası davam edən Azərbaycan Respublikasında insan alverinə qarşı mübarizəyə dair 2020─2024-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planında da nəzərdə tutulmuş tədbirlər insan alverinə qarşı mübarizədə müvafiq qurumların qarşılıqlı fəaliyyətinə imkan verən səmərəli sistemin təmin edilməsi üçün əlverişli zəmin yaradır.
Tədbirdə Ombudsman təsisatının insan alverinə qarşı mübarizə sahəsində həyata keçirdiyi çoxşaxəli fəaliyyəti, habelə təsisatın müntəzəm olaraq davam etdirilən əhalinin maarifləndirilməsi, təhsil müəssisələrində insan alveri ilə bağlı hüquqi biliklərin artırılması, aidiyyatı qurumlar qarşısında səmərəli təkliflərin irəli sürülməsi sahəsində  əldə etdiyi uğurlar barədə də məlumat verilib.  Bundan başqa, Ombudsman təsisatında yaradılmış 916 Çağrı Mərkəzinin fəaliyyəti, COVID-19 pandemiyası dövründə Ombudsmana poçt, onlayn forma, telefon, sosial şəbəkələr vasitəsilə müraciət etmək imkanları haqqında iştirakçılara geniş məlumat verilib.
Tədbir mövzu ilə bağlı aktiv müzakirələr şəraitində davam etdirilib və gənclərin sualları ətraflı cavablandırılıb.

The head of Ganja Regional Center of the Ombudsman participated in an online awareness-raising event on combating trafficking in human beings
15-12-2020 1680 dəfə oxunub
An online awareness-raising event on combating trafficking in human beings (THB) was organized by Tovuz Youth House.
The Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) was represented at the event by the Head of Ombudsman's Ganja Regional Center, Sabuhi Abbasov. Doctor of Law, Professor M.Aliyev, Director of Tovuz Youth House R. Rustamov and Chairman of the Youth Solidarity Public Union, member of the Coalition at the Main Department for Combating Trafficking in Human Beings of the Ministry of Internal Affairs Z. Nuriyeva also spoke at the event.
Welcoming the participants on behalf of the Ombudsman Sabina Aliyeva and congratulating them on the glorious victory in the Patriotic War and December 10 - Human Rights Day, Sabuhi Abbasov gave detailed information about the measures taken in our country to combat THB.
It was noted that our country has a successful practice against socially dangerous acts that violate human rights, as a result of the adoption of the Law of the Republic of Azerbaijan Law on Combating Trafficking in Human Beings on June 28, 2005, the legal and organizational basis of the fight in this area, as well as the legal status of victims of THB, regulating their protection and assistance, also due to the effective implementation of national action plans to combat THB.
Measures envisaged in the National Action Plan for 2020-2024 on Combating Trafficking in Human Beings in the Republic of Azerbaijan, which is currently being implemented, create favorable grounds for ensuring an effective system that allows the interaction of relevant bodies in the combatting THB.
During the online event there was provided the information on the Ombudsman's multi-directional activities in the fight against THB, as well as the institution's success in educating the population, increasing legal knowledge in this field in educational institutions, and putting forward effective proposals to relevant agencies. The participants were also informed about the activities of the 916 Call Center established at the Ombudsman Office, the opportunities to apply to the Ombudsman by mail, in an online form, telephone, through social networks during the COVID-19 pandemic.
The event continued in an environment of active discussions on the topic and the questions of young people were answered in detail.