Ombudsman beynəlxalq təşkilatlara Ermənistan tərəfindən uşaq hüquqlarının kobud şəkildə pozulması ilə bağlı şikayət ünvanlayıb
03-11-2020 1577 dəfə oxunub
Ombudsman Səbinə Əliyeva Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən cəbhə bölgəsindən uzaq məsafədə yerləşən Azərbaycanın sıx məskunlaşmış yaşayış məntəqələrinin qadağan olunmuş silahlardan atəşə tutulması nəticəsində uşaqların qətlə yetirilməsi, o cümlədən Ermənistan tərəfindən uşaqların hərbi əməliyyatlara cəlb olunması, uşaq bağçalarından və məktəblərdən hərbi komandanlıq mərkəzləri, silah sursat anbarları kimi istifadə edilməsi kimi müharibə cinayətlərinə beynəlxalq hüquqi qiymətin verilməsi ilə bağlı BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarlığına, UNICEF-ə, BMT-nin Uşaq Hüquqları üzrə Komitəsinə, BMT Baş Katibinin Uşaqlar və Hərbi Münaqişələr üzrə Xüsusi nümayəndəsinə və Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinə şikayət ünvanlayıb.
Müvəkkil Ermənistan Respublikasının hərbi-siyasi rəhbərliyinin insan hüquq və azadlıqlarını kobud şəkildə pozan, Azərbaycan Respublikasının mülki əhalisi, xüsusən də uşaqlar arasında tələfatlara səbəb olan və humanitar hüquq normaları, o cümlədən Ermənistanın imzaladığı Beynəlxalq Cinayət Məhkəməsinin Roma Statutu ilə müharibə cinayəti sayılan əməllərinə beynəlxalq hüquqi məsuliyyətin müəyyən edilməsi üçün zəruri addımlar atmağa çağırıb.
Eyni zamanda, Ombudsman müraciətdə qeyd olunan qurumları Ermənistan tərəfindən mülki əhaliyə, xüsusi ilə uşaqlara qarşı son törədilən müharibə cinayətlərinin və insan hüquq pozuntularının şahidi olmaları, faktiki sübutların toplanaraq beynəlxalq hüquqi qiymət verilməsi üçün birgə müstəqil fakt-araşdırıcı missiyanın həyata keçirilməsinə dəvət edib.

Ombudsman addressed the petition to the international organizations concerning the blatant violations of child rights by the Armenian armed forces
03-11-2020 1578 dəfə oxunub
Ombudsman Sabina Aliyeva sent an official petition to the international organizations, including OHCHR, UNICEF, UN Committee on the Rights of the Child, UN Special Representative of the Secretary General for Children and Military Conflict and the ICRC with regard to the facts of killing of children as a result of the Armenian armed forces firing on Azerbaijani settlements far from the frontline, including the involvement of children in military operations by Armenia, the use of kindergartens and schools as objects of military advantage such as military command centers and ammunition depots and to bring Armenia into criminal liability for its war crimes.
The Commissioner in the petition urged the international organizations to take all necessary steps to establish international legal responsibility for the actions of the Armenian military and political leadership, that grossly violated human rights and freedoms, causing casualties among civilians of Azerbaijan, including many children, and defined by the Rome Statute of the International Criminal Court, which was signed by Armenia, as a war crime.
At the same time, the Ombudsman invites all the above mentioned relevant bodies to establish an independent and joint fact-finding mission to be witness of the recent war crimes and human rights infringements committed against civilians, especially children and to give legal opinion based on the factual evidences collected.